Popularne

Lustro we wnętrzu – jak optycznie i modnie powiększyć małą przestrzeń?

W jaki sposób powiększyć optycznie salon? Można to tego wykorzystać lustro. Proste triki potrafią zdziałać cuda!

  • Gdzie wieszać lustra, a gdzie tego absolutnie nie robić?
  • Gdzie ustawić lustro w salonie lub w przedpokoju, aby uzyskać najlepszy efekt?
  • Lustro we wnętrzu jako niebanalna dekoracja – proste triki i modne rozwiązania.
  • Duże lustro w salonie – aranżacje, które powiększą przestrzeń i ocieplą wnętrze.
  • Nowoczesne lustra dekoracyjne – najmodniejsze rozwiązania do domowych wnętrz

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najskuteczniejszych sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia jest zastosowane lustra. Odpowiedni kształt i wielkość lustra oraz wybór właściwego miejsca na jego powieszenie może nadać pomieszczeniu głębi i sprawdzić, że będzie się ono wydawać jaśniejsze i przestronniejsze. Warto zatem wiedzieć, jak właściwie wykorzystać lustro we wnętrzu, aby uzyskać takie efekty. O tym, jak lustro może pełnić funkcję stylowej ozdoby przeczytać można również w artykule: Okrągłe lustro na pasku – stylowa ozdoba do każdego wnętrza.

Feng Shui a zasady wieszania luster. Gdzie wieszać lustra, a gdzie tego absolutnie nie robić?

Dziś trudno jest wyobrazić sobie mieszkanie bez lustra. Pełni ono zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Najczęściej wieszane jest w przedpokoju, aby móc zawsze się w nim przejrzeć przed wyjściem. Swoje miejsce znajduje także w sypialni. Jeśli jest w niej również garderoba, to lustro jest pomoce przy wyborze stylizacji. Oczywiście zwierciadło znaleźć można także w każdej łazience. Co jednak ważne, nie powinno ono być wieszane w sposób zupełne dowolny. Są takie miejsca, w których absolutnie należy tego unikać. Warto pod tym kątem wiedzieć, co mówią zasady Feng Shui w zakresie wieszania luster.

Lustro we wnętrzu - jak optycznie i modnie powiększyć małą przestrzeń? 2

Gdzie najlepiej powiesić lustro

Idealnym miejscem dla lustra zgodnie z zasadami Feng Shui jest przedpokój. Będzie wówczas pełnić zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Jeśli chodzi o dokładne usytuowane zwierciadła w tym pomieszczeniu, to zawiesić można je niemal w dowolnym miejscu. Jest tylko jeden wyjątek. Lustro nie może wisieć naprzeciwko drzwi wejściowych. Warto by było dość duże, czyli takie, które będzie odzwierciedlało całą sylwetkę.

Kierując się zasadami Feng Shui, warto także zdecydować się na powieszenie lustra w kuchni. Jest to szczególne dobre rozwiązanie, jeśli pełni ona jednocześnie funkcję jadalni. Idealnym miejscem w tym pomieszczeniu będzie ściana naprzeciwko stołu jadalnego. Dzięki temu obficie nakryty stół zawsze będzie się odbijał w lustrze. W Feng Shui taki stan rzeczy symbolizuje bogactwo i dobrobyt.

Jeśli zaś chodzi o salon, to lustro powinno ukazywać coś przyjemnego. Może być to obraz, piękny wazon z kwiatami lub roślina doniczkowa. Jeśli za oknem w rozpościera się piękny krajobraz, to powinien odbijać się w zwierciadle.

Dużą ostrożność trzeba natomiast zachować w przypadku sypialni. Eksperci Feng Shui często podkreślają, że w tym pomieszczeniu tak naprawdę nie powinno być dla zwierciadła miejsca. Jeśli jednak rzeczywiście chce się mieć lustro w sypialni, to powinno ono odbijać łóżka. Idealnie sprawdzić może się tu kompaktowa toaletka, którą dodatkowo warto zamknąć na noc.

Gdzie nie wolno wieszać lustra?

Jak wspomniano, lustro nie powinno być wieszane naprzeciwko drzwi wejściowych. Zgodnie z zasadami Feng Shui takie umiejscowienie wypchnie z mieszkania pozytywną energię Chi. Poza tym, lustro naprzeciwko drzwi wejściowych będzie zaskakiwać gości wchodzących do domu. Lustra w przedpokoju nie powinno się również wieszać po prawej stronie.

Lustro we wnętrzu - jak optycznie i modnie powiększyć małą przestrzeń? 3

W przypadku sypialni należy zaś uważać, by leżąc w łóżku, nie widzieć swojego odbicia. Z tego też powodu lustro absolutnie nie powinno być wieszane nad łóżkiem. Ważna zasada Feng Shui mówi także, aby nie umieszczać zwierciadeł na przeciwko siebie. Odbijanie się w sobie luster marnuje ich pozytywną energię.

Gdzie ustawić lustro w salonie lub w przedpokoju, aby uzyskać najlepszy efekt?

Sposobów na to, aby optycznie powiększyć salon i przedpokój za pomocą lustra jest wiele. Zatem jak powiększyć pokój lustrem? Na pewno dobrym rozwiązaniem jest powieszenie lustra na ścianie za kanapą. Nowoczesne lustro w salonie w tym miejscu musi być oczywiście powieszone na odpowiedniej wysokości. Najlepiej jest je zawiesić na wysokości ok. 170 cm od podłogi. Tak powieszone, będzie nadawać pomieszczeniu przestronności.

Nieco inną aranżację warto zastosować, jeśli chce się salon bardziej doświetlić. W tym przypadku najlepiej będzie lustro powiesić naprzeciwko okna. Jeśli w salonie są dwa okna, to zwierciadło najlepiej jest usytuować między nimi. To nie tylko doświetli, ale i dodatkowo powiększy optycznie pomieszczenie.

Warto tu kilka słów powiedzieć na temat tego, gdzie lustra w salonie na pewno wieszać się nie powinno. Złym wyborem będzie ściana naprzeciwko foteli czy kanapy. Umiejscowienie lustra w takim miejscu będzie tworzyć wrażenie bycia ciągle obserwowanym.

Lustro we wnętrzu - jak optycznie i modnie powiększyć małą przestrzeń? 4

A jak optycznie powiększyć przedpokój? Idealnym rozwiązaniem w przypadku tego pomieszczenia będzie powieszenie lustra na krótszej ścianie, tak aby optycznie wydłużyć przestrzeń. W przedpokoju warto także postawić na dość duże zwierciadło.

Lustro we wnętrzu jako niebanalna dekoracja – proste triki i modne rozwiązania

Nowoczesne lustra dekoracyjne wykorzystać można na różne sposoby. Pamiętać jednak trzeba, że wybór tego konkretnego musi być uzależniony od stylu, w jakim zaaranżowane jest pomieszczenie. Ważne jest bowiem, aby wszystko stanowiło spójną całość.

Rozwiązaniem w przypadku wnętrz klasycznych będzie zwierciadło z dużą ozdobną ramą. Takie lustro z pewnością będzie przyciągać wzrok. Bez wątpienia stanie się jednym z głównych elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu.

W przypadku stylu minimalistycznego warto zdecydować się na powieszenie w salonie lustra w formie nowoczesnej tafli. Będzie ono wtedy pełnić funkcję jednego z najważniejszych elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu.

Ciekawym trikiem dekoracyjnym jest również zastosowanie kilku luster na ścianie. Można z nich stworzyć atrakcyjną mozaikę. Warto tu jeszcze wspomnieć lustrzanych ścianach. Takie rozwiązanie nie jest jeszcze zbyt często spotykane, ale zyskuje na coraz większej popularności. W ścianie takiej odbija się w niej cały wystrój wnętrza. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach o nieco większym metrażu.

Lustro we wnętrzu - jak optycznie i modnie powiększyć małą przestrzeń? 5

Duże lustro w salonie – aranżacje, które powiększą przestrzeń i ocieplą wnętrze

Popularnością cieszy się wieszanie w salonie dużego lustra. To dobre rozwiązanie zwłaszcza przy mniejszym metrażu, ponieważ znakomicie powiększa optycznie przestrzeń. Jaką jednak aranżację tego typu salonie wybrać? Pomysłów może być tu oczywiście wiele. Nie da się jednak ukryć, że największą popularnością cieszą się przede wszystkim trzy.

Okrągłe lustro w salonie Okrągłe lustro to na pewno dobry wybór, jeśli chce się powiększyć optycznie przestrzeń w salonie oraz dodać więcej światła. Tym, czym m.in. charakteryzują się takie lustra to fakt, że odbijają one światło i tym samym sprawiają, że pomieszczenie wygląda jaśniej. Takie lustro najlepiej jest ustawić w takim miejscu, aby znajdowało się na wysokości oczu lub nieco wyżej. Dzięki temu będzie ono odbijać więcej naturalnego światła co ciemniejszych obszarów pomieszczenia.
Lustro naprzeciwko telewizora Innym ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest powieszenie dużego lustra naprzeciwko telewizora. Dzięki temu rozwiązaniu przestrzeń będzie wydawać się większa i bardziej otwarta. To dobry pomysł zwłaszcza w przypadku ciaśniejszych pomieszczeń.
Szafa z lustrem Osoby dysponujące niezbyt dużym salonem mogą rozważyć także rozwiązanie polegające na wstawieniu szafy z dużym lustrem. Dzięki temu uzyskać można złudzenie większej przestrzeni, które tworzyć będzie odbijające się światło. Poza tym szafa służyć będzie do przechowywana różnych domowych akcesoriów i innych przedmiotów codziennego użytku, co pozwoli na zachowanie większego porządku.

Nowoczesne lustra dekoracyjne – najmodniejsze rozwiązania do domowych wnętrz

Dziś na rynku dostępne są różne rodzaje luster dekoracyjnych. Wyróżnić warto jednak dwa rodzaje. Mowa tu o:

  • lustrze dekoracyjnym w stylu boho,
  • oraz o lustrze dekoracyjnym w stylu glamour.

Te pierwsze cechują się m.in. plecionymi z roślinnych surowców ramami. Najczęściej wykorzystuje się do ich wykonania bambus, rattan lub rafię. Co ważne, takie lustro dekoracyjne w stylu boho sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu. To nie tylko salon czy łazienka, ale także choćby korytarz czy klatka schodowa w domu. W przypadku niej ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie kilku zwierciadeł na jednej ścianie.

Z kolei lustro dekoracyjne w stylu glamour najczęściej cechuje się pozłacaną, metalową ramą z wieloma zdobieniami. Alternatywą może być zwierciadło w białej, rzeźbionej obudowie. Zaletą modelu w stylu glamour jest jego uniwersalność, ponieważ dopasować można je do niemal każdego pomieszczenia.

 

FAQ

Gdzie nie można zawieszać lustra wedle zasad Feng Shui?

Zgodnie z zasadami Feng Shui lustro nie powinno być wieszane naprzeciwko drzwi wejściowych. W sypialni nie może być ustawione w takim miejscu, w którym odbijałoby łóżko. Istotne jest także, aby nie wieszać lustra naprzeciwko lustra.

Gdzie ustawić lustro w salonie, aby zwiększyć optycznie przestrzeń?

Aby zwiększyć optycznie przestrzeń w salonie, warto powiesić duże lustro za kanapą na wysokości ok. 170 cm.

Jaką aranżację z dużym lustrem zastosować w salonie?

Jeśli chodzi o aranżację z dużym lustrem w salonie, to na pewno dobrze sprawdzi się duże okrągłe lustro, powieszenie dużego lustra naprzeciwko telewizora oraz wstawienie szafy z dużym lustrem.

Jakie lustra dekoracyjne warto wybrać?

Dużą popularnością cieszą się lustra dekoracyjne w stylu boho oraz glamour.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button