Ogórek, to popularne warzywo jednoroczne z rodziny dyniowatych. Owoce ogórka zawierają niewielkie ilości witamin i składników mineralnych, ale są także niskokaloryczne i zasadotwórcze, dzięki czemu często polecane są przy problemach z nadmierną ilością wody w organizmie czy odchudzaniu.
Uprawa ogórka pod osłonami staje się coraz bardziej popularna. Osłony to już rzecz niezbędna w każdym ogrodzie, między innymi dlatego, iż pozwalają nam na szybsze uzyskanie plonów. Ponadto podwyższona temperatura i wysoka wilgotność panująca w tunelu przyczyniają się również do wyższych plonów ogórka w porównaniu z jego uprawą w gruncie. Szeroki wybór osłon możemy znaleźć na stronie https://sklepdlaogrodu.pl.
Ogórek to warzywo dość proste w uprawie, a przy przestrzeganiu kilku prostych zasad możemy cieszyć się wysokimi zbiorami.
Spis treści
Jak przygotować podłoże?
Pamiętajmy, iż ogórek lubi dużo światło, sporo wody, ciepło oraz próchniczną i przepuszczalną ziemię. Ogórek jest też warzywem zasadolubnym, dlatego też przy zbyt niskim ph ziemi najlepiej zastosować wapnowanie. Należy je przeprowadzić jesienią po zbiorach ostatnich warzyw, ponieważ ogórkom nie służy bezpośrednie wapnowanie. Po rozsypaniu nawozu ziemię należy przekopać na głębokość mniej więcej 30 cm i tak zostawić do wiosny. Wiosną natomiast powinniśmy wzbogacić glebę obornikiem bądź kompostem.
Kiedy sadzić ogórki pod osłonami?
Najbardziej popularną metodą jest sadzenie pod koniec kwietnia przygotowanej wcześniej rozsady. Rozsadę możemy przygotować wysiewając nasiona około miesiąc wcześniej do małych pojemników bądź dedykowanych do tego rodzaju czynności doniczkopalet. Ogórki mają delikatny system korzeniowy, dlatego każda rozsada musi być umieszczona w osobnej doniczce, by w czasie przesadzania nie doszło do uszkodzenia korzenia. O wiele rzadziej stosowaną metodą jest wysiew nasion bezpośrednio pod osłonę mniej więcej w połowie kwietnia. Ogórki najlepiej będą rosły, jeżeli pod osłonami będziemy utrzymywać wilgotność względną w dni słoneczne w wysokości 80-90% oraz w dni pochmurne na poziomie 65-70%.
Nawożenie i nawadnianie ogórków szklarniowych
Ogórek lubi średnio obfite, ale częste podlewanie. Pamiętajmy jednak, iż nie możemy dopuścić do przesuszenia bądź przelania gleby w której rośnie. Do podlewania ogórków nie należy używać zimnej wody. Najlepszą opcją będzie zaopatrzenie się w beczkę bądź inny duży pojemnik, do którego minimum kilka godzin przed podlewaniem warzyw nalejemy wodę i pozwolimy jej osiągnąć tzw. temperaturę pokojową. Podlewając staramy się nie moczyć liści, ponieważ może się to przyczynić do rozwoju równego rodzaju chorób grzybowych.
Jeżeli chcemy cieszyć się wysokimi plonami musimy także dostarczyć roślinie niezbędne minerały. Ogórki potrzebują dość dużo potasu i azotu, a także nieco mniej fosforu i magnezu. Przy niedoborze azotu (głównego składnika) liście ogórków wybarwiają się na żółto i żółtozielono. Na wszelkie zauważone niedobory musimy reagować szybko. Wybór nawozu zależy od naszych preferencji. Możemy postawić na typowe nawozy sztuczne albo pojawiające się ostatnio ich ekologiczne odpowiedniki (np. nawozy z alg morskich lub odżywki z rogów i kopyt bydlęcych). Oczywiście możemy także przez cały okres wegetacji zasilać ogórki popularną „gnojówką” z pokrzyw.
Plony
Stosowanie się do powyższych porad pozwoli nam na cieszenie się dużymi plonami. Należy również pamiętać o regularnych zbiorach ogórków. W słoneczne i ciepłe dni może to być nawet codziennie. Zbyt rzadkie zbiory przyczyniają się do przerastania ogórków i wolniejszego pojawiania się nowych.