Rynny muszą znaleźć się na każdym domu, są jego nieodzowną częścią, ponieważ chronią go przed deszczem. Ich rola jest więc typowo funkcjonalna, niemniej mogą też przyczynić się do poprawy estetyki całego budynku lub co najmniej – nie zepsuć jego dobrego wyglądu. Odpowiednio zaprojektowane i umiejscowione zapewnią taki efekt. Żeby jednak tak było, trzeba poznać najważniejsze zasady z tym związane. W poniższym artykule postaramy się w tym pomóc, wyjaśniając kluczowe kwestie.
Spis treści
Rynny w przydomowym krajobrazie – dobierzmy je umiejętnie
Rynna przez wielu inwestorów traktowana jest po macoszemu, jako element konieczny, odpowiedzialny za zbieranie wody deszczowej, ale też taki, do którego nie ma co przykładać za dużej wagi. To błąd, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że dostępne są rynny różnego rodzaju, zarówno gdy mowa o kształcie, kolorze, jak i materiale wykonania. Warto więc to wykorzystać, by wzbogacić wygląd swojego domu. Nie musimy wybierać tego, co wszyscy, kiedy jest tak duże bogactwo aranżacyjne, podkreślające mocne strony architektoniczne budynku i jego okolic. Rynny mogą być wykonane z miedzi, aluminium, stali nierdzewnej czy PVC.
Pierwsze z wymienionych – rynny miedziane – zasługują na szczególną uwagę ze względu na swój szlachetny kształt. Z czasem zyskują jeszcze więcej, gdy pokrywają się platyną, lecz mimo upływu czasu pozostają bardzo trwałe. Doskonale komponują się z klasycznymi i rustykalnymi stylami architektonicznymi. To więc połączenie oryginalnej urody z ogromną wytrzymałością.
Rynny z aluminium zachwycają lekkością, lecz są przy tym bardzo solidne, odporne na korozję. Chętnie wybierane, bo dostępne w szerokiej gamie kolorów, co pozwala łatwo je dopasować do koloru elewacji.
Rury z PVC są zaś ekonomiczne oraz łatwe w montażu, pasują idealnie do nowoczesnych projektów.
Pamiętajmy, że odpowiednie dobrane rynny doskonale podkreślą styl budynku, stając się jego integralną częścią, nie zaś mało estetycznym dodatkiem.
Pruszyński – system rynnowy dla wymagających
Jak widzimy, wybierając rynny do swojego domu, musimy przede wszystkim ocenić, z jakiego materiału są wykonane. Ma to nie tylko znaczenie pod kątem ich trwałości, ale również estetyki, jak również dopasowania do domu i okolicy. Podobnie jest w kwestii ich kształtu, gdyż w zależności od architektury budynku, lepiej będą pasować rynny prostokątne (kwadratowe) lub rynny półokrągłe (okrągłe). Jeśli poszukujemy gotowego systemu rynnowego, który łączy to co najważniejsze – najwyższej jakości funkcjonalność i estetykę, polecamy rynny marki Pruszyński. Dostępne są doskonale zaprojektowane rynny okrągłe i kwadratowe, wykonane z solidnych materiałów, jak cynk i tytan-cynk. Dla najbardziej wymagających polecamy zaś system rynien NIAGARA Tytanium. To wyjątkowo ekskluzywny, kompletny system odwadniania o trwałości ponad 100 lat!
Rynny jako część sztuki użytkowej? Oczywiście!
Rynny nie tylko nie muszą być złem koniecznym, gdyż odpowiednio dobrane pięknie wtopią się w krajobraz, lecz mogą być częścią szerszego planu, wpisując się w całość jako element sztuki użytkowej. Na takie miano zasługują rynny dekoracyjne o nietypowych kształtach czy wzorach. Mogą być na nich naniesione motywy ręcznie malowane, co sprawia, że stają się ozdobą samą w sobie. Rynny wspaniale się prezentują, wchodzą w skład większych instalacji wodnych, takich jak fontanny i kaskady. Dodaje to ogrodowi elegancji i luksusu. Można pójść jeszcze dalej i pokusić się o stworzenie interaktywnych instalacji. Woda w takim układzie przepływa przez różne mechanizmy i elementy, tworząc unikalne widowisko.
Jak widać, rynny można bardzo umiejętnie wpasować w krajobraz, dzięki czemu staną się wyjątkowo pięknym elementem każdego domu i ogrodu!
Artykuł partnera.