Obrzeża trawnikowe – nowy trend w urządzaniu ogrodu

W dobrze zagospodarowanym ogrodzie bardzo istotne jest oddzielenie trawnika od ścieżki czy alejki. W tym celu stosuje się obrzeża trawnikowe, które zabezpieczają trawnik, izolują go od ciągów komunikacyjnych i korzystnie wpływają na estetykę ogrodu.

Obrzeża betonowe

Główną zaletą obrzeży trawnikowych z betonu jest ich trwałość. Beton jest odporny na warunki atmosferyczne oraz w dużym stopniu na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo obrzeża trawnikowe z betonu są łatwe w montażu, ponieważ występują w postaci sześcianów lub prostopadłościanów o różnych rozmiarach, dzięki czemu można je bezproblemowo dopasować i osadzić w ziemi.

Dobrą alternatywą dla obrzeży betonowych są ekologiczne produkty z tworzywa sztucznego. – Badania wykazały, że obrzeża trawnikowe z tworzywa sztucznego cechuje wysoka trwałość, stabilność oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne – wyjaśnia ekspert firmy https://www.geoproduct.pl/.

Palisady ogrodowe

Pierwotnie palisada miała postać drewnianych, ostro zakończonych pali, wbijanych w ziemię. Współcześnie palisady ogrodowe produkowane są już nie tylko z drewna, ale z różnego rodzaju materiałów. Ich zaletą nadal jest montaż – dzięki ostremu zakończeniu łatwo wbijają się w podłoże.

Palisada betonowa

Palisady betonowe najczęściej stosuje się przy różnego rodzaju podwyższeniach, na przykład jeśli mamy ogród o różnych wysokościach lub na przy tarasie. Podobnie jak obrzeża betonowe, jest bardzo trwała, a także estetyczna, bo występuje w kilku kolorach.

Palisada drewniana

Palisada drewniana nadal jest często wykorzystywana jako border do ogrodu. To najbardziej naturalna propozycja, która łączy walory użytkowe z estetycznymi. Idealnie współgra z architekturą ogrodu i pięknie się komponuje z zielenią. Odpowiednio zaimpregnowana, posłuży wiele lat. Palisada drewniana świetnie sprawdzi się przy nawierzchni biologicznie czynnej powstałej z użyciem kratki geoSYSTEM od Geoproduct.

Obrzeża trawnikowe metalowe

Metalowe obrzeża są bardzo trwałe, a jednocześnie mają ciekawy wygląd. Świetnie sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach.  Border ogrodowy z metalu jest wykonany z blachy powlekanej, odpornej na zarysowania i inne uszkodzenia.

Obrzeża trawnikowe z kostki

Border ogrodowy z kostki jest równie trwały co betonowy. Daje doskonały efekt szczególnie, kiedy ścieżki i alejki również ułożone są z kostki brukowej. Może wówczas tworzyć różnorodne kombinacje, na przykład obrzeża trawnikowe faliste.

Obrzeża trawnikowe z cegły

Cegła, szczególnie ta uzyskana z recyklingu (a często po budowie zostaje jej całkiem sporo) świetnie się nadaje na obrzeża trawnikowe. Jest bardzo wytrzymała i można ją układać tak, jak kostkę brukową, choć trudno będzie uzyskać tak atrakcyjne wzory.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. Mało osób zwraca uwagę na ten element aranżacji, a przecież pełni on istotne funkcje – między innymi może być ciekawą ozdobą. Ja dodatkowo zdecydowałam się na chodnik z tego samego materiału, dzięki czemu wygląda to jednolicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button