Baseny ogrodowe – sprawdź, jakie są rodzaje?

Dawniej baseny przydomowe były rzadkością. W chwili obecnej to się zmienia i coraz więcej osób decyduje się na basen ogrodowy. Różnorodność w wyborze i cenach pozwala na to, by posiadaczem basenu był każdy, kto ma na to ochotę. Zapoznaj się więc z rodzajami basenów ogrodowych, jeśli masz w planach zainwestować w jeden z nich. Sprawdź, czym mogą się od siebie różnić.

Rodzaje basenów ogrodowych

Baseny ogrodowe wyróżnia się na basen całoroczny i basen mobilny, czyli basen ze stelażem lub nadmuchiwany. W przypadku tego drugiego koszty są niższe i nie ma konieczności budowy konstrukcji, tak by możliwe było korzystanie z niego nawet zimą.

Basen całoroczny

Basen całoroczny charakteryzuje się większą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Wynika to z materiałów, z których jest wykonany. Umożliwia on kąpiele przez cały rok, co jest jedną z najważniejszych zalet. Również bardziej estetycznie prezentuje się w ogrodzie, niż mobilne baseny. Często tego typu basen wyposażony jest w schodki czy drabinki, dzięki czemu wejście do niego staje się bezpieczniejsze. Dodatkową atrakcją mogą być elementy, takie jak światła LED, nieduże trampoliny bądź barki z krzesełkami. Basen do ogrodu całoroczny zapewnia wiele opcji dodatkowych i atrakcyjnych rozwiązań, co powoduje, że spędzanie w nim czasu należy do przyjemnych. Dbanie o basen całoroczny nie jest skomplikowane. Jak w każdym przypadku ważne jest zachowanie czystości, bieżące czynności związane z czyszczeniem, użyciem chloru czy aktywnego tlenu. Zimą natomiast trzeba spuścić wodę na wysokość poziomu wlotu pompy i przykryć całość pokrywą. Tyle wystarczy, by basen przetrwał sezon zimowy bez żadnych obaw.

Basen nadmuchiwany

Basen nadmuchiwany jest najtańszym rozwiązaniem. Nie wymaga on specjalnego gospodarowania miejsca na prace budowlane. Wystarczy wolna przestrzeń w ogrodzie, by swobodnie umieścić basen. Wykonany jest on z gumy, która jest wytrzymała i cienka. Często można go spotkać na działkach, jest łatwy w utrzymywaniu i przechowywaniu. Wystarczy z niego spuścić wodę, a następnie zwinąć i przetrzymywać do następnego sezonu.

Basen ze stelażem

Basen ze stelażem cieszy się bardzo dużą popularnością. Nie wymaga on prac budowlanych. Wystarczy odpowiednie rozmieszczenie w ogrodzie, żeby móc się w nim kąpać. Najlepiej wybrać do tego miejsce dobrze nasłonecznione i spokojne, oddalone od wzroku osób trzecich, np. przechodniów. W przypadku basenu stelażowego trzeba pamiętać o tym, że podłoże, na którym zostanie umieszczony, musi być równe, utwardzone i wypoziomowane. Należy też wziąć pod uwagę, że większy rozmiar basenu jest o wiele cięższy po napełnieniu, niż mniejszy rozmiar. Najlepiej nie rozkładać basenu samodzielnie. Choć rozłożenie nie jest skomplikowane, a dołączona instrukcja umożliwia łatwy montaż, to jednak warto poprosić kogoś o pomoc.

basen stelażowy

Basen stelażowy ma przewagę nad basenem nadmuchiwanym czy rozporowym ze względu na możliwość wybrania dowolnego rozmiaru. Jego zaletą jest to, że może kąpać się w basenie kilka osób bez zabierania sobie wzajemnie znacznej przestrzeni. Wykonany jest z wytrzymałych materiałów, co przyczynia się do tego, że służy również dłużej niż basen nadmuchiwany. Jedynie montaż jest nieco bardziej wymagający. Dbanie o basen wygląda podobnie jak w przypadku innych. Przede wszystkim należy dbać o czystość i odpowiednie pH, przy czym sprawdza się najlepiej metoda chlorowa. Wadą basenu ze stelażem jest kosztowne użytkowanie i kosztowny zakup. Jednak nie zmienia to faktu, że jest to najczęściej wybierany rodzaj basenu w sezonie letnim.

Basenów ogrodowych do wyboru jest kilka i każdy z nich posiada swoje plusy i minusy. Mają jednak one wszystkie wspólne cechy. Są to przede wszystkim: zachowanie czystości, dbanie o odpowiednie pH, usuwanie glonów, chlorowanie. Ważna niezależnie od rodzaju basenu jest ochrona przed zanieczyszczeniami. Dobrze wyposażyć się w takie akcesoria, jak pokrowce, wodny odkurzacz, preparaty do dezynfekcji wody. Dobrze użytkowany i zadbany basen bez względu na rodzaj może posłużyć więcej, niż jeden sezon. Warto o tym pamiętać.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button