Ulga dla kręgosłupa, czyli jak wybrać ergonomiczny fotel do biurka?

Zbyt długie godziny spędzone przed ekranem komputera nie są obojętne dla naszego ciała. Nieodpowiednio dopasowane meble biurowe mogą prowadzić do wielu schorzeń i nie chodzi tu tylko o kręgosłup. Gdy są one dobrze dopasowane, wzrasta nasz komfort oraz wydajność. Na szczególną uwagę zasługuje fotel do biurka. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w ergonomiczny model, którego zadaniem jest dostosowanie się do psychofizycznych cech człowieka. Jak wybrać taki produkt?

Ergonomiczny fotel biurowy, czyli jaki?

Każdy z nas z pewnością wiele razy spotkał się z określeniem ergonomiczny fotel do biurka. No właśnie, ergonomiczny tzn. jaki? Modele tego typu powinny spełniać kilka warunków. Jednak jednym z najważniejsze jest to, aby fotel gwarantował utrzymanie prawidłowej postawy przez wiele godzin. Chodzi tu przede wszystkim o pewne cechy, które umożliwiają np. regulację wysokości lub sprawiają, że kręgosłup jest w odpowiedniej pozycji. Za to odpowiada wyprofilowane oparcie i komfortowe siedzisko. Należy w tym miejscu dodać, że ergonomiczny fotel do biurka to obowiązkowy element wyposażenia w firmach, który jest wymagany przez przepisy BHP. Z drugiej strony jednak tego typu modele sprawdzą się także w każdym domu.

Ulga dla kręgosłupa, czyli jak wybrać ergonomiczny fotel do biurka? 2

Ergonomiczny fotel do biurka – najważniejsze cechy

Wyłącznie wysokiej jakości fotel biurowy jest w stanie zagwarantować utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas wielogodzinnej pracy przy biurku. Poza komfortem bardzo ważne jest także zachowanie prawidłowej postawy. Aby tak się stało, konkretny model musi charakteryzować się co najmniej kilkoma cechami, do których zaliczamy:

  • wysokość – ergonomiczne fotele są wyposażone w możliwość regulacji wysokości siedziska. Dzięki temu każdy użytkownik jest w stanie utrzymać odpowiednią pozycję siedzącą, którą gwarantuje utrzymanie kąta prostego w kolanach ze stopami postawionymi na ziemi,
  • oparcie – odpowiednie oparcie zadba o lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Z uwagi na to ergonomiczny fotel do biurka powinien posiadać podparcie w postaci uwypuklenia. Dodatkową, ale z drugiej strony pożądaną funkcją jest także możliwość regulacji nachylenia,
  • podłokietniki – ten element fotela to wsparcie części od łokcia do nadgarstka. W niektórych modelach można regulować podłokietniki do własnych potrzeb,
  • siedzenie – siedzisko ergonomicznego fotela do biurka powinno być na tyle głębokie, aby użytkownik mógł wygodnie siedzieć.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Przed zakupem fotela należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału. Najlepszym rozwiązaniem są modele z eko skóry lub skóry naturalnej. Pamiętajmy o tym, aby unikać materiałów skóropodobnych – dość szybko się nagrzewają, a potem kleją do ciała.

Aktualnie dużą popularnością cieszą się fotele do biurka obite miękkim materiałem. Ta tkanina pozwala oddychać naszemu ciału, a z drugiej strony gwarantuje komfort siedzenia. W ostatnich latach najchętniej wybierane są jednak modele obrotowe z oparciem wykonanym z siatki, które zapewniają odpowiednią wentylację o każdej porze roku.

Przed zakupem ergonomicznego fotela do biurka należy zwrócić uwagę nie tylko na takie cechy jak – wysokość, możliwość regulacji czy podłokietniki. Oprócz tego niezwykle ważny jest też materiał, który również wpływa na komfort użytkowania.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button