Półki ścienne – jak je wybrać i jak zamontować?

Półki ścienne mogą okazać się nie tylko znakomitą dekoracją, ale również praktycznym dodatkiem, jeżeli przestrzeń w danym pomieszczeniu jest ograniczona. Idealnie sprawdzą się one w przypadku chęci eksponowanie księgozbiorów, zdjęć, pamiątek, kwiatów czy innych dekoracji. Jak jednak wybrać odpowiednie półki ścienne do naszego domu lub mieszkania?

Jak wybrać półki na książki?

Kluczowe jest zwracanie uwagi na wytrzymałość i nośność danej półki. Materiały i dodatkowe informacje dotyczące nośności zostały opisane poniżej.

Półki powinny być również dopasowane do danej przestrzeni. Nowoczesne półki, w tym te z metalu, sprawdzą się w nowoczesnych czy industrialnych wnętrzach, drewno to natomiast domena klasyki. Jeżeli tylko chcemy, półki mogą być wykonane nawet ze szkła hartowanego – jest to idealna opcja do wnętrz glamour, jednak trzeba pamiętać, że będą one miały relatywnie niewielką nośność.

Jeżeli wiemy, że na półkach chcemy umieścić wiele ciężkich przedmiotów, warto zdecydować się na większą ilość mniejszych półek, niż mniejszą ilość tych większych – wtedy mamy większą pewność, że wytrzymają one obciążenie.

Warto pamiętać, że półki na książki to również znakomite dekoracje. Możemy zdecydować się na wiele, które oferują naprawdę kreatywne kształty czy kolory. Półki na książki w kształcie jodełki, kontynentu, plastra miodu czy czegokolwiek innego – to znakomite rozwiązanie, jeżeli chcemy znaleźć miejsce na takie kreatywne rozwiązania w danej przestrzeni.

Warto jednak pamiętać, że wygląd nie jest kluczowy, jeżeli cierpi na tym praktyczność czy jakość i wytrzymałość danych produktów. Zastanówmy się więc dobrze, czy półki spełnią praktyczne funkcje, które powinny być dla nas najważniejsze.

Jak zamontować półki na książki?

Kluczowe będzie obciążenie. Zwracajmy uwagę na to, z czego wykonane są dane półki ścienne i jaka jest ich nośność. Informacje o nośności znajdziemy w sklepie, u sprzedawcy, jak i zapewne na opakowaniu. Dodatkowo, w kontekście nośności danej półki będzie istotna również ściana i materiał, z której jest ona wykonana. Jeżeli to karton-gips, nie możemy oczekiwać, że nośność półek na niej zamontowanych, będzie duża.

Aby zamontować półki bez problemów, trzeba również zwrócić uwagę na ściany. Warto upewnić się, że w danym miejscu nie mamy ani instalacji elektrycznej czy innej z nich (wodnej, gazowej). W ich lokalizacji pomogą nam nawet specjalne, elektroniczne urządzenia.

Dodatkowo, zanim zaczniemy wiercić, dobierzmy odpowiednie wiertła do materiału, z którego stworzona jest ściana. W razie potrzeby zdecydujmy się czy to wiertarkę, czy w przypadku ścian z betonu, wiertarki z udarem i odpowiednie wiertło.

Warto zwracać również uwagę na materiał, z którego wykonana jest półka. Jeżeli ma ona pełnić jedynie funkcję dekoracyjną lub utrzymywać rzeczy bardzo lekkie, może być ona wykonana z płyty MDF lub OSB. Warto pamiętać, aby cały czas miała ona przynajmniej około 18-20 mm grubości. Jeżeli wiemy jednak, że półka będzie musiała utrzymać ciężar książki, lepiej zdecydować się na lite drewno czy półki z metalu. Dodatkowo liczyć będzie się również jakość, wykonanie i materiał, z którego wykonane są wsporniki półki.

Montowanie półek na książki

Na samym początku warto sprawdzić próbnikiem napięcia, czy w ścianie nie mamy w danym miejscu instalacji elektrycznej. Następnie, na ścianie odrysujmy linie, na której ma zwisnąć półka, po czym sprawdźmy, czy jest ona równa podłodze za pomocą poziomicy. Jeżeli wszystko jest dobrze, czas na wiercenie i montowanie wsporników i samych półek – jak widać, nie jest to nic trudnego, chociaż potrzebny będzie nam taki sprzęt, jak właśnie próbnik napięcia, wiertarka (lub wiertarka udarowa) czy poziomica.

Czy można zamontować półki ścienne bez wiercenia?

Zdecydowanie tak, jednak będzie to opcja odpowiednia jedynie dla naprawdę lekkich półek. W takim przypadku możemy skorzystać albo z odpowiedniego kleju, dopasowane również do materiału, z którego wykonana jest nasza ściana, jak i z samoprzylepnych pasków, za pomocą których również jest możliwość zamontowania lekkich półek do ściany.

Półki wiszące w łazience

Jeżeli półki naścienne mają być zamontowane w łazience, pamiętajmy, że muszą być one odporne na działanie wilgoci i ciepła. Będzie to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy będą one pokryte lakierami poliuretanowymi. Wszelakie elementy metalowe muszą być tutaj odporne na rdzewienie.

Partner merytoryczny: Otomeble.pl

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button