Blaty kuchenne z kamienia na lata, czyli jak dbać o kamienne powierzchnie robocze?

Blaty kuchenne z kamienia goszczą w coraz większej liczbie polskich domów. Ich popularność jest podyktowana atrakcyjnym wyglądem, doskonałymi właściwościami użytkowymi oraz trwałością, która sprawia, że kamienne powierzchnie robocze stanowią inwestycję na długie lata bezproblemowego użytkowania. Aby blaty kuchenne z kamienia dobrze służyły nam przez naprawdę długi czas, konieczne jest jednak prawidłowe dbanie o nie na co dzień.

Jak na co dzień pielęgnować i czyścić blaty kuchenne z kamienia?

Zamawiając kamienne blaty kuchenne u sprawdzonego producenta, otrzymamy je już zaimpregnowane, co oznacza, że od razu możemy przystąpić do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Aby dostarczona powierzchnia robocza w pełni spełniła nasze oczekiwania oraz pozostała w doskonałym stanie wizualnym i użytkowym, należy zapoznać się z zasadami jej użytkowania oraz cechami poszczególnych kamieni. Dotyczy to w szczególności możliwości krojenia produktów spożywczych bezpośrednio na blacie, ustawiania gorących naczyń oraz postępowania w przypadku rozlania płynów, w tym kwasów.

Bez względu na to, jaki gatunek kamienia wybraliśmy na nasze blaty kuchenne, istnieje kilka uniwersalnych zasad, których przestrzeganie zagwarantuje naszej powierzchni roboczej pożądaną estetykę oraz doskonały stan przez cały okres jej użytkowania. Blaty kuchenne z kamienia należy czyścic od razu po zakończeniu gotowania – w tym celu warto używać ściereczek nasączonych delikatnymi detergentami. Rozlane płyny i tłuszcz usuwamy od razu po zabrudzeniu blatów, aby ograniczyć ryzyko utrwalenia się zacieków i plam. Regularnie sprzątamy także całą powierzchnię blatów z zalegającego kurzu, resztek produktów spożywczych i okruszków. Warto raz w tygodniu zdjąć wszystko z blatów i dokładnie oczyścić całą ich powierzchnię.

Blaty kuchenne z kamienia na lata, czyli jak dbać o kamienne powierzchnie robocze? 2

Jak często należy impregnować blaty kuchenne z kamienia?

Blaty kuchenne z kamienia są montowane już po impregnacji. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie zapomnieć o tej niezwykle istotnej w pielęgnacji kamiennych powierzchni czynności. Proces impregnacji należy bowiem powtarzać regularnie, we wskazanym przez producenta kamienia odstępie czasu, który może być odmienny dla różnych gatunków kamienia. W przypadku granitu impregnację zaleca się przeprowadzać raz na kilka lat, natomiast marmur powinien być jej poddawany co kilka miesięcy. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalny preparat i dokładnie pokryć nim całą powierzchnię blatów.

Impregnacja ma za zadanie zabezpieczyć pory kamienia przed wnikaniem w nie płynów, tłuszczu i pozostałości produktów spożywczych oraz zagwarantować estetyczny wygląd powierzchni roboczej przez cały czas jej użytkowania. Jest to o tyle istotne, że blaty kuchenne są codziennie narażone na kontakt z różnego rodzaju substancjami, które mogą mieć negatywny wpływ na ich odcień, a nawet powodować powstawanie niemożliwych do usunięcia plam. Regularna impregnacja pozwala na skuteczne zabezpieczenie blatów przed ich oddziaływaniem i tym samym przedłużenie atrakcyjności wizualnej kamienia.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button