Jak wybrać sofę? 4 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas dokonywania zakupu

Mebel wypoczynkowy o niezbędny element każdego salonu tętniącego życiem. Jest on kluczowy także w pomieszczeniach nastawionych na relaks i odpoczynek. Sofa do salonu znajduje się w niemal każdym domu. Jej wybór jest o tyle trudny, że zazwyczaj nie wymieniamy jej co sezon. Byłoby to zbyt kosztowne, problematyczne i tak właściwie to bezsensowne. Dlatego też warto podczas dokonywania wyboru pokierować się kilkoma kwestiami, które ułatwią nam wybór i sprawią, że zakup będzie przemyślany, a co za tym idzie, kanapa pozostanie z nami przez długie lata.

1. Dopasowany design do wnętrza salonu

Pierwszą kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest styl, w jakim została zaprojektowana sofa. Czasami, gdy wymieniamy w pomieszczeniu jedynie mebel wypoczynkowy, ulegamy w sklepie presji albo po prostu zakochujemy się w modelu, który kompletnie nie pasuje do naszego wnętrza. Jeśli za wszelką cenę chcemy zdecydować sie na kanapę w innym stylu, niż ten panujący w naszym mieszkaniu, możemy rozważyć wprowadzenie stylu eklektycznego. Jednak żeby był estetyczny należy trzymać się zasady z rozmieszczeniem stylów w proporcjach 60:30:10 lub 70:20:10 i bezwzględnie się ich trzymać. Jeśli nasze mieszkanie utrzymane jest w stylu klasycznym, a my mimo głosu rozsądku umieścimy w nim nowoczesną sofę, to może okazać się, że ten zabieg nie wystarczy, aby w pomieszczeniu nagle zapanował styl eklektyczny. Nie będąc wprawionymi w tego typu połączeniach, możemy uzyskać niechciany chaos. Jeśli nie mamy smykałki do aranżacji wnętrz, to najlepiej przed zakupem kanapy do salonu zasięgnąć opinii osoby, która się na tym zna. Zaoszczędzi nam to dodatkowych kosztów i rozczarowań po wstawieniu wypoczynkowego mebla do naszego salonu.

2. Wielkość sofy

Wielkość mebla ma ogromne znaczenie. Jeśli już zdecydowaliśmy, w jakim stylu chcemy mieć sofę, to w kolejnym kroku powinniśmy ją zmierzyć. Oczywiście wcześniej powinniśmy dokonać pomiaru naszego salonu i miejsca, w którym ją postawimy. Dzięki temu nie zaburzymy proporcji w pomieszczeniu. Ponadto, jeśli chodzi o kwestię pomiarów, to istotną rolę odgrywają także… nasze drzwi! Wiele osób może o tym zapomnieć i niemiło się zaskoczyć podczas próby wniesienia sofy do salonu albo w ogóle do domu! Mianowicie powinniśmy sprawdzić jaką szerokość i długość ma kanapa po jej rozłożeniu. Może się bowiem okazać, że nie przeciśnie się ona przez framugę naszych drzwi wejściowych albo drzwi do pokoju. Aby zaoszczędzić sobie tego zawodu i dodatkowej straty czasu, warto wszystko dokładnie pomierzyć i mieć pewność.

3. Samotna sofa czy komplet wypoczynkowy?

Kolejną kwestią jest to, czy chcemy wyposażyć się w jeden mebel, czy cały komplet. Jeśli zależy nam na klasycznym, przytulnym wnętrzu i dysponujemy sporą ilością miejsca, to warto zastanowić się nad kompletem wypoczynkowym. Wprowadzi on spójność i ład do pomieszczenia. Sprawdzi się idealnie u osób, które cenią sobie najwyższej jakości uporządkowanie i komfort. Świetnie sprawdzi się także w mieszkaniach, których domownicy lubią urządzać małe przyjęcia domowe. Komplet wypoczynkowy zapewni wystarczająca ilość miejsca dla wszystkich gości. Jeśli mamy do aranżacji wnętrz nowoczesne podejście i nie boimy się wyzwań możemy spróbować połączyć ze sobą fotel i sofę. Takie rozwiązanie sprawdzi się w mniejszych salonach i daje więcej możliwości ustawień mebli. W typowo modernistycznych i minimalistycznych wnętrzach możemy także postawić na nowoczesny narożnik.

4. Do spania czy nie?

Jeśli przyjmujemy sporą ilość gości i lubimy, gdy imprezy przedłużają się do rana, to warto zastanowić się nad funkcją spania w naszej kanapie do salonu. Oczywiście musimy ją również uwzględnić, gdy sami planujemy na niej spać. W wielu mieszkaniach nie ma możliwości zorganizowania sobie przestrzeni sypialnianej i w takim wypadku konieczne jest zainwestowanie w mebel rozkładany z funkcją spania. Warto zatem jeszcze w sklepie rozłożyć go i sprawdzić wielkość przestrzeni do spania, jej wygodę i poziom trudności rozkładania. Narożniki do salonu rozkładane z ukrytymi skrzyniami np. pod szezlongiem sprawdzą się również świetnie w minimalistycznych i małych pomieszczeniach, w których przyda się każde miejsce do przechowywania rzeczy.
Sofy z funkcją spania i inne meble do salonu znajdą Państwo na stronie sklepu vero.pl

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button