Jak wybrać łóżko idealne? Przewodnik po wyborze krok po kroku

Śpiąc spędzamy średnio jedną trzecią swojego życia. Zbyt mała ilość snu, lub jego kiepska jakość prędzej czy później odbije się na naszym zdrowiu i ogólnej kondycji. Podstawą dobrego snu jest odpowiednie łóżko. Jak wybrać to idealne i gdzie najlepiej je umieścić?

Długość, szerokość i wysokość. Jakie wymiary są idealne?

U każdego łóżka wielkość jest kluczowym czynnikiem. Do mniejszej sypialni wybierz łóżko o minimalnej szerokości 160 cm, jednak za standardową wielkość uważane jest 180 cm. Jeśli podczas spania szczególnie doskwiera Ci brak miejsca, idealnie sprawdzi się największy wariant o szerokości 200 cm. Nie mniej ważna jest oczywiście długość. Przy wyborze łóżka weź pod uwagę wzrost swój i partnera i dodaj do niego minimalnie 25 cm. Jeśli macie problemy z plecami, nie zapominajcie o wysokości łóżka – idealna jest ta około 50 cm. Z takiego łóżka łatwiej będzie się wstawać, a ponadto wysokość ta jest gwarancją dostatecznej przepuszczalności powietrza w dolnej części materaca.

Postaw na wysokiej jakości materiały

Pamiętaj, że łóżko jest jednym z najbardziej obciążanych mebli. Aby wytrzymało jak najdłużej, zainwestuj w konstrukcję z wytrzymałych materiałów, takich jak lite drewno lub metal. Warto zwrócić uwagę również na jakość wykonania. Łóżko składa się z kilku pojedynczych elementów – ramy, stelaża, materaca i ewentualnie zagłówka. Wszystkie te komponenty muszą doskonale do siebie pasować, dlatego najlepiej jest skompletować całe łóżko u jednego sprzedawcy.

Jak wybrać wygodny materac

Idealny rozmiar materaca zależy od wielkości Twojego łóżka. Jeśli dodatkowo dzielisz je z partnerem zastanów się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłyby dwa osobne materace, których twardość będzie odpowiadać każdemu z osobna. Czy chcesz, czy nie, w trakcie snu zmieniasz pozycję swojego ciała średnio 80 razy w trakcie jednej nocy, co może mieć nieprzyjemny wpływ na jakość snu twojej drugiej połówki. Jeśli jednak chętnie śpicie przytuleni, i z tego powodu chcecie mieć jeden, wspólny materac, wybierzcie model piankowy z pamięcią kształtu, który absorbuje ruch.

Rada: Im wyższy materac, tym większa wygoda. Powszechnie można polecić wysokość materaca co najmniej 15 cm.

Kryterium podstawowym, a jednak często pomijanym przy wyborze materaca, jest temperatura twojego ciała w trakcie snu. Jeśli w nocy łatwo marzniesz, potrzebujesz materaca z właściwościami termoizolacyjnymi, dla maksymalnego utrzymania ciepła. Jeśli jednak przeciwnie – trapi Cię nocne pocenie lub napady gorąca, najlepszym wyborem będzie materac z dobrymi własnościami cyrkulacyjnymi.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button