Tapety w stylu art-deco – pomysły i inspiracje

Art deco jest jednym z najważniejszych historycznie stylów architektonicznych, malarskich i urbanistycznych, stanowiący rewolucję w dotychczasowym myśleniu o przestrzeni w jakiej funkcjonujemy. Wzornictwo wykształcone przez ten nurt stało się ogromnie popularne i na plakatach, tapetach czy obrazach. Historia buntu art deco po dziś dzień inspiruje wielu światowych projektantów wnętrz i jest wyznacznikiem dobrego smaku.

Najpopularniejsze wzory art-deco

Każdy nurt w sztuce miał swoje miłości i obsesje. Art deco nie jest tu wyjątkiem, ponieważ wykształciło specyficzny kanon, dzięki któremu łatwo rozpoznać wyroby i dzieła utrzymane w tej stylistyce. Najprościej rzecz ujmując, art deco definiują linie proste, schematy geometryczne, zazębianie się oraz symetria. Przyjrzyjmy się najciekawszym wzorom tapet art deco, w świetny sposób ukazującym te rozwiązania.

Wzory egzotyczne

Choć art deco samo w sobie jest fenomenem przede wszystkim amerykańskim i europejskim, posiada liczne inspiracje kulturą Afryki i Azji. Z tego powodu możemy w nim często spotkać przerobione podobizny egzotycznych zwierząt czy piór ptaków. Europejska fascynacja Orientem w wystroju wnętrz rozpoczęła się długo przed narodzinami art deco, i znalazła w nim swoją kontynuację. Częstym elementem wystroju są pióra egzotycznych zwierząt, np. pawia indyjskiego. Tapety art deco zawierające takie wzory są świetną kontynuacją stylowych projektów z początku XX wieku.

tapeta z wzorem egzotycznym

Zobacz tapety we wzory egzotyczne w sklepie Tapetujemy.pl.

Wzory symetryczne

Bardzo popularnym zabiegiem projektantów omawianym stylu jest zastosowanie symetrii. Podobne rozwiązania zastosowano w architekturze lat 20. w Europie i Stanach Zjednoczonych. Architekci i malarze, którzy wtedy tworzyli, nie chcieli całkowicie zrywać z tradycją historyczną, lecz w luksusowy sposób połączyć historię i nowoczesność. Z tego powodu postawili na symetrię — jeden z najlepszych i najbardziej przystępnych zabiegów. Praktyka ta jest kontynuowana do dziś we wzornictwie tapet.

tapeta z wzorem geometrycznym

Zobacz tapety we wzory geometryczne w sklepie Tapetujemy.pl.

 

Wzory repetytywne lub zazębiające się

Jedną z możliwości wyboru tapet art deco jest zastosowanie wzoru, który został zwielokrotniony na całej powierzchni. Należy być bardzo ostrożnym przy doborze tego stylu, ponieważ skomplikowany wzór, który w dodatku jest powtórzony zbyt wiele razy, może przyprawić oglądającego o zawrót głowy. Repetytywna tapeta art deco powinna powielać wzór na tyle prosty, aby nie przytłaczał on oglądającego. Współcześni projektanci nawiązujący do tej stylistyki dbają o odpowiedni balans pomiędzy treścią a formą.

Wzory foremne

Choć ten konkretnie zabieg stanowi nierzadko zwielokrotnienie wymienionych powyżej cech, warto wspomnieć o nim oddzielnie. Jedną z cech stylistyki art deco jest silny kontrast pomiędzy wypełnieniem a konturem. Z tego powodu, nawet najprostsze figury geometryczne (najczęściej foremne) złożone z linii prostych potrafią przy doborze odpowiedniej kolorystyki stać się prawdziwym dziełem sztuki w każdym domu.

W sklepie Tapetujemy.pl znajdziecie wiele innych wzorów tapet dekoracyjnych.

Wnętrze w stylu Art Deco

Określiliśmy na wstępie kilka podstawowych cech stylu art deco. Przypomnijmy je sobie. Jest to: dążenie do symetrii, uwielbienie dla linii prostych, lekkie zapędy orientalne oraz preferowanie figur geometrycznych. Wszystkie te wzajemnie przenikające się cechy mają zastosowanie także do mebli, które będą świetnym uzupełnieniem wnętrz ozdobionych tapetami art deco.

Przede wszystkim, jednym z dominujących materiałów w produkcji mebli tamtych czasów było drewno. Projektanci art deco wzięli na warsztat intarsje mebli, dokonując bardzo zawiłych kombinacji pomiędzy różnymi rodzajami drewna. Zamiłowanie do linii prostych i symetrii jest niezmiennym elementem zarówno w architekturze art deco, jak i wystrojach wnętrz. Meble stworzone w tym stylu podążają wedle tych samych reguł.

Czym się zainspirować, chcąc zaprojektować wnętrze art deco?

Jedną z bardziej opisowych i subiektywnych cech art deco jest inteligentny przepych. Art deco nie miało w swojej naturze przybliżyć architekturę wnętrz do przeciętnego człowieka. Przeciwnie, miało emanować pewną aurą niedostępności. Chcąc poznać bliżej oryginalne wzornictwo, najlepiej zapoznać się z historycznymi wzorami i znaleźć ich współczesne odpowiedniki. Należy także określić, czy interesuje nas oprócz art deco także art noveau — połączenie tych dwóch stylów może być świetnym rozwiązaniem w każdym domu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button