Protokoły przeglądu i odbioru instalacji elektrycznej – co trzeba wiedzieć?

Szukasz informacji na temat samego dokumentu, jakim jest protokół odbioru albo przeglądu instalacji elektrycznej? Poniżej wyjaśniamy, co powinien zawierać.

Co to jest przegląd instalacji elektrycznej?

Przegląd instalacji elektrycznej wymaga sprawdzenia, czy może on być użytkowany w sposób bezpieczny. Składa się przede wszystkim z oględzin, a dodatkowo może obejmować także pomiary elektryczne. Często są one jednak zbędne, bo już dokładne przyjrzenie się instalacji pozwala wywnioskować, że nie można z niej korzystać. Same pomiary mogą nie być wystarczający, by znaleźć ukryte niebezpieczeństwa. 

Protokół przeglądu instalacji elektrycznej 

Protokół z pomiarów to dokument prawny, który poświadcza stan instalacji, sieci lub urządzenia. Jest on przygotowywany na podstawie oględzin oraz badania zwanego przeglądem. Specjalista dokonuje zatem oględzin oraz ew. pomiarów – m.in. pomiaru rezystancji izolacji, który wykazuje rezystancję izolacji między żyłami, czy pomiaru IPZ, czyli impedancji pętli zwarcia, który wychwytuje niesprawne łączenia.

Protokół przeglądu i odbioru instalacji elektrycznej to najlepsza ochrona przed wypadkiem, ale też duża odpowiedzialność, dlatego powinien być wykonywany starannie i zawierać dokładne opisy oraz wszystkie wyniki. Zarówno protokół przeglądu rocznego, jak i pięcioletniego powinien objąć listę osprzętu, jaki ma instalacja czy rozdzielnica. 

Każdy protokół pomiarów elektrycznych obejmuje wynik oględzin, najczęściej rysunek oraz opis. To przydatne informacje podczas następnego przeglądu, bo pozwalają dokonać porównania, ustalić zmiany i ew. okoliczności wypadku. Poza tym protokół odbioru instalacji elektrycznej budynku jest niezbędny, by oddać daną nieruchomość do użytku. 

Kto może wydać protokoły przeglądu i odbioru instalacji elektrycznej?

Protokół, by miał moc prawną, musi zawierać podpisy osób wykonujących przegląd wraz z numerami ich uprawnień lub osoby weryfikującej przegląd. Wymagane jest jej aktualne świadectwo kwalifikacyjne z zakresem dozoru wraz z opisanym zakresem kontrolno-pomiarowym.

Szczegółowe informacje na temat przeglądu i odbioru instalacji elektrycznej znajdziesz tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/protokol-odbioru-instalacji-elektrycznej-i-protokol-przegladu-instalacji-elektrycznej 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button