
Samodzielna obróbka drewna wymaga czasu, podstawowych umiejętności oraz odpowiednio dobranych narzędzi, daje jednak ogromną satysfakcję. Aby praca ta spełniała oczekiwania i była bezpieczna warto zaopatrzyć się w umożliwiające jej wykonanie sprzęty. Jak zatem się do niej przygotować? Jak wybrać potrzebne akcesoria? Podpowiadamy poniżej.
Spis treści
Jak przygotować się do obróbki drewna?
Aby poznać swoje zapotrzebowanie na maszyny do drewna warto zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami. Po pierwsze – gdzie i w jakim celu praca będzie się odbywać? Inaczej kompletować zestaw niezbędnych akcesoriów będzie profesjonalista oferujący sprzedaż swoich usług, inaczej zaś rozpoczynający przygodę z obróbką drewna hobbysta. Kolejnym pytaniem, które warto sobie postawić jest to o budżet. Ceny maszyn są naprawdę różne, dobrym tego rozwiązaniem są zakupy w sklepie internetowym takim jak na przykład JP-Tech – (https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-drewna). W ten sposób zyskamy narzędzia w możliwie najlepszym stosunku jakości do ceny.
Wybierz odpowiednie pomieszczenie
Aby warsztat stolarski możliwie najlepiej spełniał swoje funkcje jego budowa, ułożenie i osprzęt powinny być przemyślane i dopasowane do jego przeznaczenia. Niezwykle istotną kwestią jest dostosowanie miejsca, w którym praca będzie się odbywać. Powinno być ono odpowiednio oświetlone – zarówno centralnie, ale też w miejscach, w których odbywają się najważniejsze, często niezwykle precyzyjne czynności. Zadbać należy także o odpowiednią cyrkulację powietrza – możliwość otwarcia okien lub zamontowanie wentylacji są niezbędne do komfortowej i bezpiecznej pracy. Co więcej, warsztat powinno się wyposażyć w różnego rodzaju regały, szafki i półki – pozwoli to na utrzymanie porządku oraz odpowiednie przechowywanie wszystkich niezbędnych do pracy przedmiotów.
Zaopatrz się w podstawowe narzędzia
Narzędzia ręczne i elektronarzędzia do pracy są niezbędnym elementem każdego warsztatu – to dzięki nim wykonywana praca jest możliwa, a jej efekty są zadowalające. Do ręcznej obróbki drewna wystarczy kilka niezbędnych narzędzi do pracy rzemieślniczej – zainwestować warto w:
- piły (jednouchwytowe, ramowe, stołowe, taśmowe, formatowe),
- przyrżnie stolarską,
- różnego rodzaju dłuta,
- pilniki do drewna.
Równie istotne są podstawowe elektronarzędzia, gdyż to dzięki nim praca przebiega łatwiej, szybciej i akuratniej. Warto zaopatrzyć się w między innymi:
- szlifierkę (do wyboru szlifierki kątowe, mimośrodowe oscylacyjne, proste, typu delta i taśmowe),
- tokarkę (wyróżniamy tokarki kołowe, tarczowe, uchwytowe, rewolwerowe, automaty tokarskie, półautomaty tokarskie oraz tokarki specjalistyczne),
- frezarkę,
- wiertarki i wkrętarki.
Oczywiste jest to, że im bardziej zaawansowany i mocniejszy sprzęt, tym wyższa będzie jego cena. W zależności od konkretnych potrzeb i możliwości finansowych wybierzmy zatem sprawdzoną opcję od godnego zaufania producenta. Jest to inwestycja na lata, dlatego najtańsza opcja nie zawsze okaże się tą najlepszą. Co więcej, warto szukać rozwiązań które pomogą w zaoszczędzeniu. Pomoże na pewno zbadanie rynku, a szczególnie ofert sklepów internetowych. JP-Tech na przykład wyróżnia szeroki asortyment produktów i pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu. Aby zapoznać się z ofertą szlifierek do drewna kliknij tutaj: (https://jptech-maszyny.pl/szlifierki-do-drewna).
Obróbka drewna – o czym jeszcze warto pomyśleć?
Aby praca w warsztacie była bezpieczna i ułatwiona centralnym jego punktem powinien być stół stolarski. Strugnica (inna nazwa stołu stolarskiego) daje równą i stabilną powierzchnię do pracy, a także znacznie ją ułatwia. Najczęściej jest ona wyposażona w specjalne zaciski, otwory na haki, schowki, szuflady, przegródki potrzebne do przechowywania narzędzi oraz inne udogodnienia, które podczas pracy są nieocenioną pomocą.