Nowoczesne projektowanie wnętrz – najważniejsze wyróżniki

Projektowanie wnętrz zwłaszcza w nowoczesnym stylu, nie należy do zadań prostych. Wręcz przeciwnie. W końcu mówimy tutaj o stworzeniu naszego własnego mieszkania czy domu w sposób, który będzie odpowiadał naszemu indywidualnemu zmysłowi gustu, a jednocześnie spodoba się potencjalnym gościom. Dlatego też opisano tutaj najważniejsze wyróżniki, związane z nowoczesnym projektowaniem wnętrz.

Charakterystyczna nowoczesnego projektowania wnętrz

Nowoczesny design kojarzy się przede wszystkim z minimalistycznymi schematami i stylami projektowania. Współczesne perspektywy są bardziej otwarte niż zamknięte na zmiany i komunikację z przestrzenią i wspierają teorię „mniej znaczy więcej”. Elementy nowoczesnego wystroju wnętrz i stylów dekoracyjnych są stosunkowo ograniczone i mają wyraźnie wytyczoną przestrzeń. Nowoczesne budynki i ich style projektowania wnętrz są często celowo asymetryczne, aby przypominać tradycję oraz historyczną architekturę i wzorce projektowe, które znać możemy chociażby z starożytnego Rzymu (nie, wbrew pozorom, antyczny sposób myślenia, wcale nie kłóci się z modernizmem).

Nowoczesne domy budzą poczucie elegancji i klasy. Dzieje się tak, ponieważ projektanci stosują pastelową, neutralną paletę kolorów na ścianach i suficie (zwłaszcza biel) i preferują podłogi „pasiaste”, które opierają się nie na wykorzystaniu kolorystyki lecz na swoim naturalnym pięknie, wynikającym z wykorzystanego materiału.

Nowoczesne projekty cechuje również jasność i otwartość oraz doskonałe rozproszenie światła. Dlatego duże okna i otwarte plany pięter nie są rzadkością w przypadku domów zaliczanych do tej kategorii. W rzeczywistości nawet styl mebli dostosowany jest do tego „uczucia otwartości” (duże stoły, wygodne sofy, fotele z podniesionymi nogami).

Nowoczesne projektowanie wnętrz - najważniejsze wyróżniki 2

Podstawy nowoczesnego wystroju wnętrz

Nowoczesne projektowanie wnętrz zasadniczo opiera się na kilku, istotnych wyróżnikach, na których należy bazować, decydując się na ten styl. A są to:

Odpowiednie kolory – podstawowym wyborem jest biały, a alternatywą czarny. Kolory podstawowe (żółty, czerwony i niebieski) są używane jako część stylu wystroju wnętrz ale w bardzo ograniczony sposób.

Odpowiednie meble – nowoczesne domy doskonale prezentują się w połączeniu z meblami metalowymi (wykończonymi białym lub czarnym lakierem). Tradycyjne style mebli nowoczesnego domu mają wiele rozpoznawalnych elementów – odważną kolorową wyściółkę, szklane pokrywy stołu czy elementy ze stali nierdzewnej.

Białe ściany – zasada jest jedyna: nic poza zwykłą bielą nie jest dozwolone. Możesz odmalować jedną ze ścian tylko wtedy, gdy chcesz przełamać monotonię stylu dekoracji.

Podłogi – nowoczesny projekt akceptuje tylko podłogi granitowe, betonowe lub drewniane. Dywany są tolerowane, o ile występuje tylko jeden kolor lub pastelowy wzór geometryczny. Radzimy jednak unikać używania zbyt wielu dywaników, ponieważ nadałyby one Twojemu miejscu orientalny styl i przesyciłoby wystrój wnętrza.

Specyficzne okna – najlepszym wyborem jest unikanie zasłon okiennych. Jeśli nie jest to możliwe, zastosuj przezroczyste zasłony lub funkcjonalne rolety. Fantazyjne wzory są całkowicie wykluczone z tego typu wystroju wnętrz.

więcej na www.monodesign.pl

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button