Metody profesjonalnej lokalizacji wycieków

Wyciek wody to sytuacja niespodziewana, a odkrycie nieszczelności ma zazwyczaj charakter przypadkowy. Ponieważ niekontrolowany wyciek wody oznacza kłopoty, zazwyczaj chcemy natychmiast znaleźć źródło pochodzenia wody i rozpoczynamy samodzielne poszukiwania. Niestety w wielu przypadkach bez odpowiedniego sprzętu trudno jest znaleźć nieszczelność, dlatego jedynym słusznym wyborem jest zatrudnienie profesjonalnej firmy lokalizującej wycieki. Ponieważ jest to praca iście detektywistyczna, do każdego zlecenia trzeba podejść ze świeżą i otwartą głową, aby móc rozwiązać zagadkę i wskazać miejsce nieszczelności. Na szczęście nowoczesne technologie niezwykle ułatwiają pracę i obecnie mamy całkiem spore możliwości technologiczne, które prawidłowo wykorzystane, dają gwarancję sukcesu.

Różne metody lokalizacji wycieków wody

Metod lokalizacji wycieku jest wiele. Dzisiaj zajmiemy się 3 najpopularniejszymi metodami lokalizacji wycieków, czyli mapowaniem miernikami wilgotności, lokalizacją kamerą termowizyjną oraz próbą szczelności gazem znacznikowym. Warto wiedzieć, że aby poczynić jak najmniejsze straty, często wykorzystuje się więcej niż jedną metodę. Często okazuje się, że zastosowanie jednej nie daje nam 100% pewności, dlatego oczywistym jest, że należy sięgnąć po kolejną metodę. Wszystko po to, aby maksymalnie oszczędzić miejsce interwencji, którym najczęściej jest łazienka lub podłoga w salonie lub kuchni.

Lokalizacja wycieku miernikiem wilgoci

Bezinwazyjna metoda lokalizacji miejsca wycieku wody, przeprowadzana w gotowych pomieszczeniach, w których pojawiła się wilgoć na ścianach. Badanie miernikiem ma na celu znalezienie przybliżonego miejsca usterki, a dokonuje się tego poprzez przykładanie urządzenia do ścian, czy posadzek. Miernik pozwala zbadać rozkład wilgotności w nieniszczący powierzchni sposób . Dokonując dokładnych badań podłoża można oszacować, w którym miejscu jest nieszczelność. Miernik pokaże wówczas najwyższą wartość. Obecnie dostępne na rynku mierniki wilgoci pokazują wiarygodny wynik bez względu na wiek materiału, jego rodzaj, a także głębokość zawilgocenia.
Dodatkowo miernik wilgoci może być pomocny w ustaleniu stopnia wilgotności wylewki, czy ścian w nowo budowanym budynku. Pomiar ten pokaże, czy możliwe jest rozpoczęcie dalszych prac, czy też wilgotność materiałów jest za duża.

Lokalizacja wycieku

Lokalizacja wycieku kamerą termowizyjną

Aby prawidłowo wytypować miejsce wycieku wody z instalacji przy pomocy kamery termowizyjnej potrzebne jest duże doświadczenie w pracy z tym urządzeniem. Osobom mniej obytym z tą metodą lokalizacji może być trudno rozróżnić miejsce wycieku wody od źle izolowanej powierzchni. Termowizję wykorzystujemy zazwyczaj jako potwierdzenie wyników uzyskanych z badania miernikiem wilgoci. Zaletą badania jest mała inwazyjność, a raczej jej całkowity brak, a także możliwość wykonania badań w miejscach słabo dostępnych, a narażonych na zawilgocenie. Do wad zaliczyć należy powierzchowność badania – kamera „nie widzi” temperatury wewnątrz ściany, czy podłogi, tylko na jej powierzchni.

Lokalizacja wycieku gazem znacznikowym

Ta metoda lokalizacji stosowana jest w przypadku podejrzenia nieszczelności na instalacji CO lub CWU. Jeśli próby szczelności wykażą spadek ciśnienia, do instalacji wprowadza się specjalny gaz, który jest mieszanką azotu i wodoru. Gaz jest całkowicie bezpieczny i niepalny. Po napełnieniu nim instalacji, przy pomocy specjalistycznego detektora zmożemy znaleźć miejsce uchodzenia gazu. Gaz z łatwością przenika każdy materiał, a jego pojawienie się oznacza wykrycie nieszczelności. Zaletą lokalizacji wycieku gazem jest możliwość wykrycia nawet niewielkich wycieków, które trudno byłoby wykryć innymi metodami. Wadą metody jest możliwość zastosowania w małych instalacjach.

Prawidłowa lokalizacja wycieku to pierwszy krok do całkowitej likwidacji awarii. Aby mieć 100% pewność skuteczności podjętych działań trzeba zatrudnić profesjonalistów w wykrywaniu wycieków. Dodatkową zaletą pracy firm profesjonalnie zajmujących się lokalizowaniem wycieków jest precyzja w wykrywaniu miejsca nieszczelności, która będzie miała przełożenie na powstanie niewielkich naruszeń ścian, czy podłóg w trakcie likwidacji usterki.

Artykuł powstał we współpracy z krakowską firmą Osusz.pl

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button