Konserwacja bram – jak zadbać o nie w odpowiedni sposób?

Brama zapewnia stylowe i funkcjonalne wejście do Twojej posesji, ale podobnie jak większość rzeczy mechanicznych wymagają pewnej konserwacji, aby działały dobrze i dłużej. Na szczęście większość z tego można łatwo zrobić w domu, bez konieczności korzystania z pomocy profesjonalisty.

Dokładne czyszczenie

Prosta, ale skuteczna forma konserwacji bramy, to odpowiednie czyszczenie jej co najmniej raz w roku. Możesz też raz na jakiś czas przecierać i przemywać elementy, które są widoczne zabrudzone, aby uniknąć gromadzenia się zanieczyszczeń. Nawet coroczne dogłębne mycie i woskowanie bramy sprawi, że będzie wyglądała świetnie przez długi czas, jednocześnie utrzymując lakier i zapobiegając powstawaniu rdzy.

Nagromadzenie brudu i kurzu może rozwinąć się w mgnieniu oka bez regularnego czyszczenia, więc pamiętaj, aby obserwować, jak wygląda brama, aby pomóc utrzymać rdzę z dala od metalowych części. W ten sposób przedłużysz jej żywotność, co oznacza, że unikniesz kosztownej i czasochłonnej renowacji.

Smarowanie

Oczywiście nie musisz smarować całej bramy, tylko jej kluczowe elementy. Producenci powinni wyszczególnić, jakie smary zalecają używać, które powinny być stosowane mniej więcej co sześć miesięcy.

W bramach zautomatyzowanych zwróć uwagę na części mechanizmu otwierającego, a w klasycznych, na zawiasy i tym podobne ruchome elementy. Pamiętaj, aby nasmarować łańcuch, koło pasowe, koła, śruby i inne ważne części.

Uważaj na bramy skrzydłowe i przesuwne – wiele z nich ma wewnętrzne łańcuchy, które również wymagają smarowania!

Nigdy nie używaj ciężkiego oleju do smarowania części, zamiast tego możesz użyć białego smaru litowego, na bazie silikonu lub oleju.

Szkodniki

Często pomijanym elementem konserwacji bram są szkodniki, takie jak owady, gryzonie i gady. Choć pozornie nieszkodliwe, mogą być źródłem wszelkiego rodzaju zniszczeń w elektrycznych elementach mechanizmów.

Na przykład, obecność ślimaków może wywoływać szkody, jeśli dotrą do płytki drukowanej, ponieważ ślady ich śluzu mogą prowadzić do gromadzenia się wilgoci, co może rozlegle uszkodzić obwody. Inne stworzenia, takie jak pająki, powodują podobne problemy przez swoje sieci, podczas gdy gniazda mrówek mogą również powodować korozję układów.

Uważaj także na myszy, które często przeżuwają lub oddają mocz na przewody. Dobrym pomysłem może być poproszenie specjalisty do spraw zwalczania szkodników o sprawdzenie stanu bramy raz w roku, aby zachować szczególną czujność.

Serwisowanie

Niezależnie od jakości napędu bramy, wszystkie systemy muszą być okresowo sprawdzane, aby upewnić się, że otwierają się i zamykają z odpowiednią siłą, urządzenia nawrotne działają prawidłowo i nie ma uszkodzeń mechanicznych. Mogą one spowodować, że mechanizm będzie pracował ciężej, niż powinien, co skróci jego żywotność.

Wszelkie baterie w urządzeniach zabezpieczających (takich jak listwy bezpieczeństwa i fotokomórki) należy sprawdzać i w razie potrzeby wymienić. Ważne jest również dokręcenie wszystkich połączeń elektrycznych, ponieważ z czasem mogą się poluzować z powodu wibracji i rozszerzania/kurczenia się spowodowanego warunkami atmosferycznymi.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na Dbamyobramy.pl

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button