Klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych – jakie wybrać i co powinieneś o nich wiedzieć?

Wybór klamek zewnętrznych oraz do mieszkania tylko z pozoru należy do banalnych czynności. Klamka powinna umożliwiać szybkie i bezpieczne wejście do domu, nie sprawiać problemów z zamykaniem oraz chronić przed włamaniem. Najlepiej gdyby przy tym odznaczała się wytrzymałością na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz i upływ czasu, nikt z nas nie stawia przecież domu na kilka lat. Klamki wewnętrzne z kolei, np. do drzwi balkonowych muszą być także wygodne w użyciu, wytrzymałe oraz pasować do pomieszczeń i wystroju wnętrza domu.

Klamki zewnętrzne

Klamki zewnętrzne umożliwiają nam dostanie się do pomieszczenia, dzięki zastosowaniu kluczy. Zestaw dzielony, czyli gałko-klamka jest rozwiązaniem, które w pewien sposób ma za zadanie zwiększenie naszego bezpieczeństwa w domu. Często w klamkę z gałką po zewnętrznej stronie wyposażone są drzwi od wejść do budynków mieszkalnych. Takie rozwiązanie umożliwia swobodne opuszczenie budynku jeśli znajdujemy się już wewnątrz, ale osobom z zewnątrz nie pozwala dostać się do pomieszczenia lub budynku jeśli nie posiadają klucza, lub w inny sposób nie zostaną wpuszczone (np. wpisując kodu czy poprzez domofon). Klamki gałki od strony zewnętrznej lepiej chronią i dają poczucie bezpieczeństwa – od razu po przekroczeniu progu drzwi są zamknięte dla intruzów z zewnątrz. Nie ważne czy chcemy szybko wejść do domu, czy po prostu nie zawsze pamiętamy, by zamknąć drzwi.

Jak wybrać klamkę do drzwi zewnętrznych?

Poszukując klamki do drzwi zewnętrznych, warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają atest bezpieczeństwa. Najbezpieczniej wybrać klamki antywłamaniowe. By długo cieszyć się nienagannym działaniem i estetycznym wyglądem naszych klamek zewnętrznych trzeba także postawić na dobry materiał wykonania. Najtrwalsze oraz miłe dla oka są klamki z niklu szczotkowanego, chromowane lub z patyny antycznej. Charakteryzują się nowoczesnym designem, niebanalną kolorystyką i solidnym, a niewyzywającym wyglądem. Takie bezpieczne i eleganckie klamki zewnętrzne można znaleźć pod adresem: https://sklep.enger.pl/13-klamki-zewnetrzne. Jeśli klamka ma zamontowane wewnątrz samopoziomujące sprężyny, użytkowanie jej będzie dodatkowo szybkie, bezpieczne i niesprawiające utrudnień.

Klamki wewnętrzne – czyli „klamko-klamki”

Klamki wewnętrzne służą do zastosowania w domu, nie posiadają zabezpieczeń antywłamaniowych i zwykle są w układzie klamko-klamki. Jeśli mieszkamy w bloku, do drzwi balkonowych również stosujemy klamki wewnętrzne. Układ klamko-klamki umożliwia swobodne otwieranie drzwi z obu stron. Klamki wewnętrzne można także wybrać odpowiednio do wystroju pomieszczenia, w jakim mają się znajdować. Pod uwagę należy wziąć zarówno kolor jak i kształt klamek.

Jak wybrać klamkę do drzwi wewnętrznych?

Klamki wewnętrzne automatycznie stają się elementem w mieszkaniu, który wpływa na całokształt wystroju. Warto wziąć to pod uwagę podczas wybierania klamek i zdecydować się na takie, które pasują kolorystycznie do dominującego  w mieszkaniu wystroju. Najlepiej zwrócić uwagę na kolor oraz kształty. Matowe, błyszczące najlepiej dopasować do wnętrza, w którym takie dodatki będą współgrać z resztą wystroju. Także kształt klamek ma znaczenie jeśli zależy nam na efektownym dopełnieniu całości, do wyboru mamy zarówno klamki o bardziej owalnym kształcie jak i o zarysowanych brzegach. Obłe będą lepiej pasować w pomieszczeniach, w których znajdują się dodatki i elementy właśnie o takim kształcie. Z kolei kwadratowe klamki będą pasować wszędzie tam, gdzie meble i dodatki są bardziej kanciaste i ostro zakończone.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem https://sklep.enger.pl/

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button