Wybór dobrego routera może pomóc w uzyskaniu niesamowicie szybkiego Internetu i pozbyciu się problemów z niestabilnym połączeniem raz na zawsze. Router może jednak posiadać wiele innych, dodatkowych funkcji, które bezpośrednio przełożą się na bezpieczniejszą i stabilniejszą sieć Wi-Fi.
W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy router dla siebie, aby cieszyć się łatwą konfiguracją, lepszym zasięgiem, szybkim połączeniem, a także dodatkowymi funkcjami.
Spis treści
Wybierz odpowiedni rodzaj routera
Pierwszym krokiem przy wyborze routera jest określenie typu urządzenia, jakiego potrzebujesz. Typ urządzenia, który wybierzesz, może zależeć np. od metrażu Twojego domu lub mieszkania. Najczęściej użytkownicy domowi decydują się na wybór pojedynczego routera, który zawiera w sobie router i modem. Takie urządzenie należy podłączyć do gniazdka lub modemu za pomocą kabla Ethernet.
Sygnał płynący z urządzenia będzie najsilniejszy w jego pobliżu i będzie powoli maleć w miarę oddalania się od niego. Siła sygnału może być też uzależniona np. od grubości ścian. Pojedyncze routery ze znacznie większym zasięgiem są odpowiednio droższym rozwiązaniem.
Alternatywą dla pojedynczego routera jest system Mesh Wi-Fi. To system, który składa się z centralnego koncentratora oraz dodatkowych węzłów, które można umieścić w różnych miejscach w pomieszczeniu. Węzły należy podłączyć do gniazdka elektrycznego. Rozwiązanie Mesh Wi-Fi pozwala na zapewnienie stabilnego połączenia w różnych miejscach w pomieszczeniu.
Określ prędkość, jakiej potrzebujesz
O maksymalnej prędkości Internetu (Mb/s), z jakiej możesz korzystać, decyduje Twój usługodawca internetowy. W rzeczywistości, prędkość pobierania i wysyłania u docelowych użytkowników jest niższa niż maksymalna prędkość podawana w ofercie. Dodatkowo jest ona rozdzielana na wszystkie podłączone urządzenia.
Sprawdź, jak szybki jest Twój Internet, wpisując w przeglądarce „test prędkości” – dowiesz się, jaka jest Twoja prędkość pobierania i wysyłania. Wybierając router, możesz sprawdzić jego teoretyczne wartości maksymalne i wyniki testów laboratoryjnych. Jest to jednak wskaźnik informujący o maksymalnej łącznej prędkości połączenia, a nie połączenia dostępnego w jednym podłączonym urządzeniu.
Zrozum, jak działają kanały i pasma W-Fi
Protokoły Wi-Fi, w zależności od ich rodzaju, mogą obsługiwać różne częstotliwości i pasma. Najpopularniejsze rozwiązania to 2,4 GHz oraz 5GHz – dwuzakresowe routery mogą obsługiwać oba z nich. Najnowsze routery Wi-Fi 6E mogą obsługiwać pasmo 6 GHz. Jeszcze więcej możliwości będzie mieć Wi-Fi 7.
Pasmo 2,4 GHz obejmuje 11 kanałów po 20 MHz każdy – ta opcja ma większy zasięg. Pasmo 5 GHz obejmuje 45 kanałów, które można łączyć, aby uzyskać kanały 40 MHz oraz 80 MHz – w tym przypadku oferowane są większe prędkości i większa przepustowość. W paśmie 6 GHz można obsługiwać 60 kanałów z szerokością 160 MHz i zapewniać maksymalną dostępną przepustowość.
Zadbaj o prywatność i anonimowość
Coraz więcej użytkowników Internetu zdaje sobie sprawę z tego, jak kluczowe jest zadbanie o bezpieczeństwo online. Zaktualizowana baza wirusów pozwala uniknąć zainfekowania urządzenia przez złośliwe oprogramowanie, a darmowy VPN na komputer pomaga w dbaniu o anonimowość i bezpieczeństwo podczas surfowania w sieci.
Jedną z opcji wartych rozważenia, jest skorzystanie z oprogramowania VPN na routerach. Większość sieci VPN pozwala na skonfigurowanie swojego oprogramowania na routerze, a także posiada w ofercie routery ze wstępnie skonfigurowaną siecią VPN. Ma to szczególne znaczenie w momencie, gdy w Twoim domu z jednego połączenia Wi-Fi korzysta kilka osób na różnych urządzeniach lub w momencie, gdy aktywnie korzystasz z inteligentnych urządzeń, takich jak inteligentne telewizory, alarmy, kamery, inteligentne piekarniki czy termostaty.
Sprawdź standardy bezpieczeństwa
Zwróć uwagę na najważniejsze zabezpieczenia swojego nowego routera. Wcześniej wykorzystywane standardy bezpieczeństwa WPA (Wi-Fi Protected Access) oraz WEP (Wired Equivalent Privacy) nie są już wykorzystywane. Zamiast tego stosowany jest WPA 3, który zastąpił popularny WPA 2.
WPA 3 posiada specjalny klucz szyfrowania dla każdego urządzenia, które łączy się z routerem, dzięki czemu żadne urządzenie szpiegujące nie będzie w stanie odszyfrować przesyłanych danych. WPA3 zapobiega też działaniom hakerów, którzy chcieliby złamać hasła do Twojej sieci. Wybieraj routery obsługujące WPA 3, ewentualnie hybrydowy model WPA 2 / WPA 3.
Pamiętaj o regularnych aktualizacjach oprogramowania swojego routera. Jeśli z Twojej sieci W-Fi często korzystają goście, możesz stworzyć dla nich specjalną sieć Wi-Fi. Ta sieć będzie ograniczona wyłącznie do podstawowych funkcjonalności i nie da gościom dostępu do innych urządzeń połączonych z siecią Wi-Fi.
Dodatkowe funkcje
QoS (Quality of service) to ważna funkcja dla wszystkich, którzy współdzielą sieć Wi-Fi z innymi domownikami i nie chcą, aby streamowanie filmów w wysokiej jakości lub inne rozrywki online wymagające silnego połączenia zakłócały np. ich pracę z domu. Funkcja QoS pozwala nadać priorytet wybranym urządzeniom, zapewniając im większą przepustowość i zmniejszając ryzyko zacinania się połączenia.
Do nowych routerów często jest dołączona specjalna aplikacja, która pozwala na kontrolę urządzeń korzystających z Wi-Fi, aktywowanie kontroli rodzicielskiej i korzystanie z innych funkcji bezpieczeństwa. Niektóre marki routerów udostępniają te funkcje za dodatkową opłatą.
Na zakończenie
Wybór odpowiedniego routera może poprawić Twoje doświadczenie z korzystania z sieci Wi-Fi, maksymalnie wykorzystać dostępną przepustowość, a także zachować kontrolę nad tym, kto korzysta z Twojego Wi-Fi oraz na jakich zasadach. Przeanalizuj swoje potrzeby pod kątem powierzchni mieszkania lub domu i staraj się wybierać routery z jak najnowocześniejszymi rozwiązaniami, unikając przy tym routerów dostarczanych przez dostawcę usług internetowych, które mogą być pozbawione wielu niezbędnych funkcji.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.