Jak dobrać słupki ogrodzeniowe do ogrodzenia?

Ogrodzenie pełni ważne funkcje, dotyczące bezpieczeństwa posesji i jej użytkowników, a także estetyczne i praktyczne. Na efektywność realizacji przypisanych mu zadań wpływają projekt i jego wykonanie oraz dobór materiałów. Wszystkie te elementy składają się na ostateczny wygląd konstrukcji, ale też na jej trwałość, spójność kompozycyjną i estetykę. Szczególnie znaczenie w każdej z tych kwestii ma odpowiedni dobór słupków do typu ogrodzenia.

Jakie funkcje pełnią słupki ogrodzeniowe?

Podstawową funkcją słupków ogrodzeniowych jest zapewnienie podstawy nośnej elementom wypełnienia. Dlatego niezwykle istotną cechą jest ich wytrzymałość. Powinny też być wykonane tak, aby były stabilne nawet przy dużym obciążeniu i utrzymywały moduły ze stali czy siatkę. Wybierając słupki ogrodzeniowe należy rozpocząć od określenia charakteru konstrukcji, jej masy i związanej z nią nośności słupków. Ważny jest także sposób ich mocowania w gruncie czy łączenia z panelami lub innymi elementami wypełnienia.

Słupki ogrodzeniowe powinny komponować się z materiałem wypełnienia, tworzyć z nim estetyczną, ale też praktyczną całość. Przykładowo, do siatki leśnej nie są wymagane solidne murowane filary, których wykonanie jest czasochłonne, a koszt – wyższy od metalowych rurek. Siatka leśna przeznaczona do odgradzania pól i stawiania barier zwierzętom powinna być praktyczna, trwała i odporna na korozję, ale nie musi zdobić. W tej roli doskonale sprawdzą się ocynkowane metalowe rurki mocowane w gruncie za pomocą betonu.

Jak dobrać słupki ogrodzeniowe do ogrodzenia? 1

Słupki betonowe do paneli metalowych

Nowoczesne domy jednorodzinne wymagają znacznie atrakcyjniejszych wizualnie, estetycznych ogrodzeń. Dlatego zazwyczaj buduje się je z elementów betonowych lub kamieni z formie masywnych filarów z podmurówką i uzupełnia metalowymi panelami. Takie połączenie jest nie tylko eleganckie, ale też bardzo trwałe. Kwadratowe w przekroju słupki betonowe są wyposażane w trwałe okucia, do których można bez problemu przymocować wewnętrzne przęsła. Te ostatnie mogą być kute na indywidualne zamówienie lub – jak w przypadku produktów firmy Zampol – wykonywane z metalowych prętów i łączone na kształt siatki.

Zobacz słupki ogrodzeniowe w sklepie online: https://zampol24.pl/26-slupki-ogrodzeniowe

Zaletą takiego rozwiązania – poza walorami estetycznymi – jest wysoka trwałość konstrukcji. Słupki betonowe są odporne na korozję, nie wymagają malowania lub innych metod konserwacji i doskonale znoszą warunki środowiskowe. Cena takich konstrukcji jest nieco wyższa od słupków metalowych, jednak z pewnością zwraca się po kilkudziesięciu latach ich użytkowania. Ponadto, mocowane do nich panele siatkowe są wykonane z ocynkowanej stali i malowane na dowolny kolor z palety RAL. Dla urozmaicenia i podniesienia atrakcyjności ogrodzenia możesz zdecydować się na profilowane panele 3D.

Jak dobrać słupki ogrodzeniowe do ogrodzenia? 2

Jak dobierać słupki do typu i przeznaczenia ogrodzenia?

Wybór słupków ogrodzeniowych wymaga uwzględnienia trzech elementów:

  • przeznaczenia ogrodzenia,
  • ogólnej kompozycji konstrukcji,
  • parametrów technicznych takich jak wysokość, średnica czy profil słupków.

W pierwszym wypadku do siatki leśnej możesz wybrać proste ocynkowane rurki metalowe, które znajdziesz w ofercie firmy Zampol. Charakteryzują się one standardową wysokością 200 cm oraz przekrojem o wymiarach 40×60 mm. Mają też specjalne uchwyty umożliwiające wygodne i szybkie mocowanie siatki.

Natomiast do ogrodzeń posesyjnych znacznie lepiej pasują słupki o przekroju okrągłym lub czworokątne. Wykonane ze stali ocynkowanej dodatkowo mogą być malowane a jeden z kolorów z palety RAL. Atutem takich elementów jest ich niska cena, która ma szczególnie znaczenie przy grodzeniu posesji o dużej powierzchni. Warto też zwrócić uwagę na słupki początkowe. Są to specjalne rurki wyposażone w dodatkowe boczne wsporniki. Dzięki nim mogą być solidnie zakotwiczone w gruncie i utrzymywać napiętą siatkę.

Ze względu na kompozycję i parametry techniczne warto zwracać uwagę na to, aby lekkich siatkowych paneli nie łączyć z masywnymi betonowymi kolosami, które dodadzą im ciężaru optycznego. Optymalna wysokość, funkcjonalne mocowanie i atrakcyjna cena to również ważne kryteria wyboru. Tę ostatnią w  firmie Zampol reguluje cennik oferowanych produktów.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button