Drewno jest materiałem o niezwykłej uniwersalności- stosowane jest zarówno we wnętrzach domów, jak i na zewnątrz. Drewno jest materiałem o dużej trwałości, jednak trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, śnieg czy wilgoć to czynniki, które mogą zaszkodzić niezabezpieczonym drewnianym elementom. W jaki sposób przeprowadzać konserwację drewna, by jak najdłużej cieszyło nasze oczy pięknym wyglądem?
Spis treści
Farba do drewna- jakie ma zalety?
Malowanie drewna ma wiele zalet. Za jej pomocą w bardzo szybki sposób możesz zmienić kolor elementów dekoracyjnych czy konstrukcyjnych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Jeżeli drewno zostanie odpowiednio zabezpieczone, nie zaszkodzą mu nawet promienie słoneczne. Farby do drewna nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale także konserwacyjną, co jest ich sporą zaletą. Dostępne są farby w różnych wersjach kolorystycznych, łatwo więc dostosujesz kolor do stylu swojego domu czy ogrodu. Z powodzeniem możesz odnowić meble ogrodowe, ogrodzenia, płoty czy inne elementy konstrukcyjne lub dekoracyjne. Farby do drewna mają konsystencję, która ułatwia jej nakładanie, nie powoduje powstawania zacieków i daje ogormne możliwości aranżacyjne.
Farby akrylowe- czy nadają się na zewnątrz?
Farba akrylowa świetnie sprawdzi się nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę, czy dana farba nadaje się do takich celów. Dzięki pokryciu drewna akrylową emalią, zostaje ono zabezpieczone przed wnikaniem wody czy wilgoci, która mogłaby prowadzić do powstawania pleśnie czy gnicia drewnianych elementów. Malowanie drewna to doskonały sposób na jego odświeżenie czy nadanie mu zupełnie nowego charakteru. Różnorodne kolory farb do drewna pozwalają na uzyskanie dowolnego efektu, jaki tylko sobie wymarzymy.
Jak zachować naturalny kolor drewna?
Naturalny kolor drewna ma w sobie mnóstwo uroku i stylu. Wielu z nas nie chce zmieniać surowego odcienia, a jednocześnie chce zabezpieczyć drewniane elementy, by nadawały się do użytku zewnętrznego. Do malowania drewna, które w zamierzeniu ma wyglądać jak najbardziej naturalnie, najlepiej sprawdzają się lakiery do drewna, które tworzą ochronną powierzchnię, ale są bezbarwne. Lakiery dostępne są w wersjach matowych bądź z połyskiem. Oprócz lakierów, dostępne są także bejce do drewna. Zmieniają one kolor drewna, ale pozostawiają doskonale widoczne słoje. To również bardzo ciekawy sposób na odmienienie wyglądu drewnianych elementów. Możesz także połączyć właściwości bejcy i lakieru, używając lakierobejcy, która zmienia kolor drewna, pozostawia jednak widoczne słoje i połysk.
Wiele osób decyduje się na olejowanie drewna. Olej uwydatnia słoje, pozostawia piękny, naturalny wygląd, jednak należy pamiętać, że nie chroni on przed zarysosowaniami, w przeciwieństwie do lakieru. Olejowanie jest procesem, który należy regularnie powtarzać.
Jak przygotować malowaną powierzchnię?
Przed malowaniem drewna, należy pamiętać o wygładzeniu powierzchni. Do tych celów używa się papieru ściernego. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby, należy odczekać zgodnie z informacją podaną na etykiecie. Dopiero później nakładamy kolejną warstwę i czekamy aż do wyschnięcia. Zbyt szybkie nałożenie drugiej warstwy farby może skutkować jej popękaniem. Nałożenie farby na niewygładzoną powierzchnię również nie będzie wyglądało zbyt estetycznie. Idealnie przygotowana powierzchnia pozwoli na trwałe i estetyczne pokrycie elementu. Spektakularny efekt jest gwarantowany!