Czy panele fotowoltaiczne trzeba utylizować?

Czy utylizacja paneli fotowoltaicznych dla każdego jest obowiązkowa? W tym artykule poznasz odpowiedź.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych

W obliczu zaostrzających się przepisów prawa budowlanego na panele fotowoltaiczne decydują się zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i całych firm czy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Dla wielu osób z nich nurtującą kwestią staje się utylizacja fotowoltaiki. Jeśli jesteś jedną z nich, z pewnością zadajesz pytania typu:

  • Czy panele trzeba utylizować?
  • Jeśli tak, to w jaki sposób?
  • Ile kosztuje utylizacja paneli?
  • Kto za nią odpowiada?

Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: Tak – panele fotowoltaiczne trzeba utylizować.

Odpowiedzi na kolejne pytania poznasz w dalszej części artykułu.

Dlaczego panele fotowoltaiczne trzeba utylizować?

Moduły PV należą do niezwykle żywotnych sprzętów i gwarantują wysoką sprawność przez długi czas. Nie bez powodu są zresztą objęte wieloletnią gwarancją wynoszącą zwykle 25-30 lat. Po tym czasie można je wciąż użytkować, licząc się jednak z obniżoną sprawnością. Mieści się ona zwykle w zakresie 70-80%.

Zgodnie z unijną dyrektywą WEEE wszystkie państwa UE oraz jej obywatele muszą oddać zużyte sprzęty i odpady elektryczne do utylizacji. Przepisami objęta jest również fotowoltaika. Jeśli zatem masz zamiar wymienić starą instalację PV, musisz pomyśleć o utylizacji modułów.

Jak przebiega utylizacja paneli?

Proces utylizacji paneli PV podzielić można na kilka etapów. Są to kolejno:

  1. Zdjęcie ram paneli.
  2. Usunięcie okablowania i innych zbędnych części.
  3. Cięcie oraz zgniatanie modułów.
  4. Przesłanie surowców do sekcji odzysku.
  5. Utylizację w temperaturze ok. 500 stopni Celsjusza elementów, których nie da się odzyskać.

Obecna technologia sprawia, że utylizacja i recykling ogniw fotowoltaicznych umożliwiają ponowne przetworzenie nawet 96% surowców. Są to procesy niezwykle opłacalne z punktu widzenia ekologii, ponieważ znacząco ograniczają produkcję tzw. elektrośmieci. Z uzyskanych w procesie utylizacji i recyklingu surowców wykonuje się m.in. pokrywy studzienek kanalizacyjnych czy produkty szklane.

Ile kosztują utylizacja i recykling paneli fotowoltaicznych?

Koszt oddania modułu do utylizacji bądź recyklingu wynosi średnio 1,5 zł netto za kilogram. Do kosztów trzeba doliczyć jednak transport. Wówczas cena wzrasta o ok. 2,5 zł za kilometr.

Przykładowo za utylizację i recykling 14 paneli fotowoltaicznych, spośród których waga jednego wynosi 20 kg (łączna waga instalacji to 280 kg), zapłacisz 420 zł. Jeśli doliczysz transport na odległość np. 20 km, cena wzrośnie do 470 zł.

Gdzie oddać panele fotowoltaiczne do utylizacji?

Przepisy nie określają na razie, kto dokładnie powinien oddać panele fotowoltaiczne do utylizacji – właściciel czy producent. Ci drudzy w niektórych przypadkach gwarantują samodzielny odbiór modułów po ich zużyciu. W innych sytuacjach jako właściciel sam będzie musiał dostarczyć panele do zakładu utylizacji. Warto zorientować się w sytuacji u konkretnego producenta.

Jasną pozostaje natomiast kwestia kosztów utylizacji. Te bowiem ponosi właściciel modułów PV.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button