Czym się kierować wybierając odpowiedni żwirek dla kota?

Każdy kociarz doskonale wie, jak ważny jest odpowiedni żwirek dla kota. Powinien on przypasować zarówno czworonogowi, jak i pozostałym mieszkańcom domu, gdyż od tego jak się zorganizuje kocią toaletę zależeć będzie komfort wszystkich osób, które kuwetę będą mijać. Czym się sugerować szukając odpowiedniego żwirku i jakie są jego rodzaje?

Bliskie natury żwirki drewniane

Największą zaletą żwirków drewnianych jest to, że są naturalne i w pełni bezpieczne dla kota. Uważa się, że są one zdrowe dla kocich łapek, pochłaniają nieprzyjemne zapachy, a także – co niezwykle istotne dla opiekuna zwierzaka – można wyrzucać je wprost do muszli klozetowej, są więc również ekologiczne.

Wygodne żwirki silikonowe

Bardzo dobrze zbierają wilgoć, dzięki czemu nie trzeba wymieniać ich tak często, jak pozostałych żwirków dla kota. Dostępne są w wersjach zapachowych, a więc nie dość, że nie pozwalają nieprzyjemnym zapachom dostać się do nozdrzy pozostałych domowników, to jeszcze wydzielają zapach, który kojarzyć może się z czystością. Według weterynarzy zapachowe żwirki dla kotów dostępne w sklepach zoologicznych nie szkodzą zwierzakom, ani nawet im nie przeszkadzają. Kolejnym plusem jest to, że w przeciwieństwie do w pełni naturalnych żwirków, żwirki silikonowe nie są przez kota roznoszone po mieszkaniu. Mają jednak swoje wady – są słabo biodegradowalne, nie można wyrzucać ich bezpośrednio do muszli klozetowej.

Najpopularniejszy – żwirek bentonitowy

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy żwirek wśród polskich kociarzy. Jest tani, łatwo dostępny, a także bardzo efektywny. Gdy zwierzę skorzysta z kuwety, żwirek bentonitowy zaczyna się zbrylać i pochłaniać wilgoć. Sprzątanie takiej kociej toalety jest niezwykle proste i szybkie – gołym okiem widać co należy wyrzucić, a co pozostawić. Niestety nie nadaje się do spuszczania w toalecie, a także łatwo roznosi się po mieszkaniu i kurzy.

To jaki żwirek dla kota się wybierze jest sprawą mocno indywidualną. Warto poeksperymentować z różnymi rodzajami wypełnienia do kuwety. Niektóre koty potrafią być dość wybredne jeśli chodzi o rzecz tak istotną dla ich komfortu, jaką jest żwirek. Należy sprawdzić kilka rodzajów, zaobserwować jak reaguje na niego kot, a także czy jest to komfortowe rozwiązanie dla opiekunów zwierzaka. Nie dla każdego istotny jest aspekt wyrzucania nieczystości bezpośrednio do toalety, zamiast do plastikowych worków, dla innych zaś aspekt ekologiczny może być kluczowy. Najlepszym rozwiązaniem zawsze jest sprawdzenie różnych rozwiązań we własnym zakresie i świadomy wybór najlepszego produktu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button