Umowa otwarta a umowa na wyłączność – możliwości i ograniczenia obu rozwiązań

Sprzedaż nieruchomości to bardzo ważna sprawa. To nie tylko transakcja finansowa, ale także poważne zobowiązanie, które wymaga czasu i uwagi. Jednocześnie jest to proces, w którym istnieje wiele pułapek, które mogą prowadzić do porażki lub rozczarowania. Warszawcy pośrednicy z biura nieruchomości Cosmopolitan to licencjonowani profesjonaliści, którzy potrafią negocjować i reprezentować interesy odpowiednio sprzedającego. Wiedzą też o wszystkich aspektach prawnych dotyczących obrotu nieruchomościami. Oferują oni przeważnie dwa typy umów na podstawie których będą pośredniczyli w sprzedaży naszej nieruchomości – otwartą i zamkniętą. Obie posiadają swoją charakterystykę, a także wady i zalety. W tym tekście opisujemy możliwości i ograniczenia obu rozwiązań.

Umowa otwarta

Umowa otwarta z biurem nieruchomości to umowa podpisywana na pośredniczenie w jej sprzedaży. Właściciel nieruchomości może podpisać wiele umów z wieloma agencjami i agentami. Umowa ta nadaje jedynie mocy prawnej współpracy między właścicielem nieruchomości a agencją. W rzeczywistości właściciel nieruchomości może podpisać takie umowy z wieloma agentami, co budzi specyficzną charakterystykę pośrednictwa sprzedaży.

Przede wszystkim korzystając z umowy otwartej, pośrednicy nieruchomości będą słabiej starali się promować naszą ofertę. Zazwyczaj będą wystawiali jedynie ogłoszenia „hurtowo” licząc na szczęśliwy traf w odnalezieniu kupującego. Agenci współpracujący na takim tempie umowy nie będą inwestowali swoich środków, a także czasu w stworzenie profesjonalnej prezentacji, oferty, nieruchomości, a także jej promowanie.

W ten sposób właściciele nieruchomości mogą jednak nieco zwiększyć zasięg promocji oferty sprzedaży nieruchomości, gdyż będzie ona reklamowana przez wiele biur, które często docierają do wszystkich zakątków Polski. W agencji nieruchomości na zasadzie otwartej umowy kupujący mają swobodę wyboru własnych agentów do sprzedaży nieruchomości. Mogą również zmienić swoich agentów w dowolnym momencie procesu, jeśli chcą to zrobić.

Umowa zamknięta (na wyłączność)

Umowa zamknięta o pośredniczenie w sprzedaży nieruchomości podpisywana z agencją lub agentem i ma bardziej bezpośredni charakter. Można podpisać ją tylko z jednym biurem nieruchomości, które będzie bardziej reprezentowało nas na rynku nieruchomości.

Wybierając tę opcję agencje nieruchomości, bardziej starają się wypromować i sprzedać nasz dom lub mieszkanie. Mają pewność, że to właśnie oni otrzymają wynagrodzenie jeśli pozbędziemy się mieszkania. Jest to ważne, gdyż nawet jeśli samodzielnie znajdziemy kupującego, mając podpisaną umowę zamkniętą z biurem nieruchomości, będziemy musieli wypłacić jej prowizję. Prowizje przy umowach zamkniętych są nieco wyższe niż przy umowach otwartych właśnie ze względu na ścisły charakter współpracy.

Agencja nieruchomości, która zajmuje się sprzedażą naszego mieszkania na podstawie umowy zamkniętej, będzie starała się zatem jak najszybciej sprzedać nieruchomość. Będzie samodzielnie odbywała prezentacje z potencjalnymi klientami i stworzy wszystkie materiały reklamowe, a także będzie intensywnie promowała nasze mieszkanie na sprzedaż. Będąc jego właścicielem, kontaktować się będziemy jedynie z jedną osobą – przedstawicielem danej agencji, który może przeprowadzić za nas proces od początku do końca – od dodania ogłoszenia po przygotowanie wszystkich dokumentów, które jedynie podpiszemy u notariusza jako właściciele mieszkania.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button