Szukając pomysłu na niebanalną aranżację okien, sprawdź zasłony sznurkowe. To zdecydowanie niszowa kategoria osłon, która zaczyna się cieszyć się rosnącym zainteresowaniem. Okazuje się, że projektanci mają wiele pomysłów na ich wykorzystanie – głównie w roli dekoracji. Lekkie, swobodne, poruszające się pod wpływem podmuchów wiatru… długie wiszące nitki budują bardzo przyjemny klimat we wnętrzach i stanowią ich ozdobę.
Spis treści
Zasłony sznurkowe – dekoracyjne i funkcjonalne
Chociaż są traktowane głównie jako dekoracja, to w codziennym użytkowaniu mają wiele praktycznych zastosowań. Okazuje się, że oprócz aranżacji okien, nadają się także do wieszania na drzwiach tarasowych, a nawet do wizualnego oddzielania pomieszczeń. Niektórzy wykorzystują je w mieszkaniach typu studio, gdzie życie domowników toczy się na jednym otwartym poziomie. Do wizualnego wytyczenia granicy między kuchnią a spiżarnią czy jadalnią a salonem również warto zastosować zasłony sznurkowe. Szerokie taśmy albo wąskie makarony dobrze sprawdzą się w tej roli, bo w przeciwieństwie do drzwi czy mebli nie zajmują zbyt dużo miejsca. Pomieszczenie nadal będzie wyglądało na otwarte i jasne.
Czy znamy więcej zastosowań zasłon sznurkowych? Oczywiście! Dobrym pomysłem jest zainstalowanie ich w ogrodzie zimowym, w altanie, a nawet wokół łóżka! Wystarczy zamówić osłony na wymiar (zrobisz to bezpośrednio u producenta), a potem umieścić je kilka centymetrów od ramy, mocując u sufitu. Taka „obudowa” sprawi, że Twoja sypialnia nabierze jeszcze bardziej romantycznego charakteru, a mebel wypoczynkowy stanie się jej centralną częścią.
Jak zaaranżować okno z pomocą zasłon sznurkowych?
Zaletą zasłon sznurkowych jest to, że dość łatwo dają się kształtować. Oprócz swobodnego zwisania możesz też podjąć próbuję ich dekoracyjnego upięcia. W jaki sposób? Np. za pomocą dekoracyjnych klamer, dzięki którym rozdzielisz sznurki na środku i każdą cześć przymocujesz do ściany po lewej i odpowiednio po prawej stronie. Zawsze też można ująć wszystkie elementy osłony, uformować je nad ramą okienną w kaskadę i puścić swobodnie z jednej strony, tworząc asymetryczne dzieło sztuki. W ten sposób wpuścisz do wnętrza więcej światła dziennego i wyeksponujesz kwiaty oraz inne dekoracje postawione na parapecie.
Żeby uzyskać harmonijne połączenie między komfortem a designem można też połączyć ze sobą dwie osłony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sznureczki zawisły na tle klasycznej rolety albo występowały w duecie z firanką.