Dlaczego klimatyzacja głośno pracuje?

Zaczęło się kalendarzowe lato, pierwsza fala upałów za nami. Czy Twój klimatyzator jest gotowy, aby zapewnić Ci chłód i wygodę przez najbliższe miesiące? Jeśli zaobserwowałeś, że klimatyzacja wydaje dziwne dźwięki, to warto skontaktować się ze specjalistą. W poniższym artykule sklasyfikujemy niepożądane hałasy, jakie wydają zepsute klimatyzatory. Postaramy się odpowiedzieć, co oznaczają te dźwięki i co powinieneś z nimi zrobić.

Klasyfikacja dźwięków

Jeśli klimatyzator wydaje dziwne dźwięki, oznacza to, że istnieje problem i urządzenie powinno zostać jak najszybciej sprawdzone przez specjalistę od klimatyzacji. Ekspert będzie w stanie określić, co się dzieje, czy klimatyzator może zostać naprawiony, czy też wymaga wymiany. Zwróć szczególną uwagę, jeśli klimatyzator wydaje którykolwiek z następujących dźwięków

Klimatyzacja gwiżdże

Jeśli usłyszysz piskliwy gwizdek, syczenie lub dźwięk dochodzący z jednostki klimatyzacyjnej przy pierwszym włączeniu, prawdopodobnie wystąpił poważny problem ze sprężarką. Natychmiast wyłącz klimatyzator. Najpoważniejszym problemem, jaki może spowodować syczący dźwięk, jest zbyt duże ciśnienie wewnętrzne w sprężarce. Może to być od niskiego syku do głośnego syczenia.  Ten rodzaj hałasu sprężarki może wskazywać na niebezpieczną sytuację. Jeśli sprężarka wydaje takie dźwięki, wyłącz klimatyzator i wezwij wykwalifikowanego technika w celu naprawy klimatyzatora.

Delikatne syczenie

Podobny, ale delikatniejszy syk może dochodzić z obszaru sprężarki w jednostce klimatyzacyjnej, jeśli wewnętrzne zawory przeciekają. Jeśli stan klimatyzacji się pogorszy, syk może brzmieć jak trąbka lub puzon. Hałas spowodowany przez zawory jest zauważalny. Technik serwisowy będzie musiał wymienić, lub naprawić nieszczelne części. Czasami syk dochodzący z klimatyzatora nie stanowi dużego problemu. Podczas normalnej pracy czynnik chłodniczy, krąży w systemie rur, aby go schłodzić. To spręża gaz, a następnie rozpręża go przez tzw. zawór rozprężny. W niektórych systemach rozprężanie się gazu w urządzeniu spowoduje słyszalny syk, jest to część procesu chłodzenia. Taki syk trwa kilka sekund i zdarzają się w regularnych odstępach czasu. Jest on czymś normalnym, więc nie ma się czym martwić.

Dlaczego klimatyzacja głośno pracuje? 2

Pukanie w klimatyzacji

Pukanie lub metaliczne odgłosy dochodzące z klimatyzacji zwykle oznaczają problem z wentylatorem, coś się zablokowało lub części są poluzowane. Jeśli usłyszysz pukanie, wyłącz klimatyzator i zadzwoń do eksperta, aby rozwiązać problem.

Skrzypienie

Odgłosy piszczenia często wskazują, że pasek wentylatora wymaga uwagi. Zmiany temperatury i wilgotności to tymczasowe okoliczności, które mogą powodować skrzypienie paska, jednak jeśli będzie hałasować, prawdopodobnie wkrótce będzie wymagał wymiany. Możesz na razie pozostawić włączony klimatyzator, ale ważne jest, aby wymienić pasek, aby się nie zepsuł i nieoczekiwanie pozostawił bez klimatyzacji

Piskliwy dźwięk

Jeśli klimatyzator piszczy i wydaje głośny dźwięk metal o metal, łożyska silnika wentylatora mogą być zużyte. O ile nie musisz konserwować klimatyzatora, ponieważ temperatury są bardzo wysokie, należy wyłączyć system i wezwać specjalistę w celu natychmiastowej wymiany silnika wentylatora

Nie zwlekaj

Niepokojące odgłosy zwykle oznaczają usterkę urządzenia klimatyzacji. W przypadku niewielkich usterek klimatyzator wciąż pracuje. Nie zwlekaj z jego naprawą. Odraczanie naprawy może spowodować nadmierną eksploatację części urządzenia, przez co konieczna może być wymiana klimatyzacji na nową. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o problemach związanych z hałasującą klimatyzacją, to odsyłam do artykułu duer.pl/glosna-praca-klimatyzacji/, w którym dowiesz się więcej o przyczynach głośnej pracy klimatyzatorów.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Back to top button