Żaluzje fasadowe – co to jest i czy warto je zamontować?

Osłony okienne na zewnątrz najczęściej kojarzone są z roletami. Jednak obecnie w sprzedaży można znaleźć również żaluzje zewnętrze, określane też jako żaluzje fasadowe. Czym charakteryzują się takie osłony okienne? Czy warto zdecydować się na ich montaż?

Czym są żaluzje fasadowe?

Osłony okienne określane jako żaluzje fasadowe lub zewnętrzne swoją budową przypominają standardowe żaluzje. Są one montowane jednak na zewnątrz okien.

Do produkcji żaluzji tego typu stosowane są wytrzymałe na czynniki pogodowe materiały, w tym aluminium. Dzięki temu nie są one podatne na korodowanie i mogą służyć przez wiele lat.

Różne rodzaje kolorów żaluzji fasadowych powodują, że mogą być one dopasowane do architektury budynku i gustu inwestora.

Żaluzje fasadowe a rolety zewnętrzne

Ze względu na swoją budowę żaluzje fasadowe mogą spełniać podobną funkcję jak rolety zewnętrzne, przy czym mają one kilka dodatkowych atutów.

W porównaniu do rolet zewnętrznych żaluzje zewnętrzne przede wszystkim pozwalają na regulowanie dostępu światła do wnętrza. To możliwe przez zmianę kąta nachylenia lameli w żaluzji. W efekcie pozwalają one na całkowicie albo częściowe zablokowanie dopływu światła. Można też podnieść je całkowicie, co pozwala na odsłonięcie okna.

Warto też wskazać, że żaluzje fasadowe mogą spełniać również funkcję dekoracyjną na elewacji domu, dlatego też mogą być jego atrakcyjnym uzupełnieniem. Pasują przede wszystkim do domów w nowoczesnym stylu.

Zalety żaluzji zewnętrznych – dlaczego warto je wybrać?

Żaluzje fasadowe, zewnętrzne mają wiele zalet, dlatego też obecnie na ich montaż decyduje się coraz większa liczba właścicieli domów jednorodzinnych.

Wśród najważniejszych zalet żaluzji zewnętrznych znajdują się:

  • poprawa poziomu dyskrecji w pomieszczeniach
  • skuteczne zaciemnienie wnętrza
  • zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń
  • możliwość regulacji poziomu zaciemnienia wnętrza
  • estetyczny wygląd na elewacji budynku
  • dodatkowa ochrona przeciw włamaniom przy wybraniu żaluzji antywłamaniowych

Jak montuje się żaluzje zewnętrzne?

Podobnie jak w przypadku innych typów osłon zewnętrznych montaż żaluzji fasadowych jest możliwy na kilka sposobów. Technikę montażu dobiera się zależnie od tego, na jakim etapie planuje się zamontowanie tych osłon.

W przypadku nowo budowanych domów jednorodzinnych istnieje możliwość zamontowania żaluzji nad oknami, dzięki czemu mogą one wtopić się w bryłę budynku.

Gdy natomiast dom już istnieje i ma zamontowaną stolarkę okienną, w takim przypadku stosuje się montaż we wnęce okiennej, bezpośrednio przy oknie, albo też na elewacji budynku.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button