Agregat malarski – kupić nowy, używany czy może wynająć?

Malowanie, choć wydaje się pozornie prostą czynnością, wymaga dużo precyzji i doświadczenia. Dokładne pokrycie powierzchni farbą nie jest proste, szczególnie gdy decydujemy się na pracę pędzlem i wałkiem.

Do malowania dużych powierzchni ścian i sufitów warto wybrać jednak agregat malarski. To zdecydowanie poprawia komfort pracy i pozwala uzyskać równomierne krycie na całej powierzchni. Co warto wiedzieć o agregatach malarskich? Kiedy zdecydować się na wynajem, a kiedy zainwestować w zakup? Sprawdź koniecznie!

Czym jest agregat malarski?

Agregaty malarskie ułatwiają nam malowanie natryskowe i szpachlowanie. Agregat wbija cząsteczki farby w strukturę ściany i pozwala szybko wykończyć różnego rodzaju wnętrza czy elewacje bez nieestetycznych zacieków, nie powodując typowego dla syntetycznych wałków odparzania gładzi. Zapewnia też dobre krycie już od pierwszej warstwy.

Pistolet malarski równomiernie nakłada materiał pod wysokim ciśnieniem, nawet na trudno dostępnych przestrzeniach. Farba wydobywa się z dyszy przez niewielki otwór umieszczony w końcówce, a powstałe ciśnienie pozwala nam uzyskać znacznie lepsze efekty i większą wydajność farby.

Profesjonalny sprzęt do malowania ścian i nie tylko!

W asortymencie sklepów i w wypożyczalniach znajdziemy zarówno agregat malarski, jak i agregat malarsko-szpachlarski.

W zależności od modelu agregaty mogą być używane do:

 • nakładania szpachli i gładzi,
 • nakładania mas bitumicznych,
 • malowania dróg,
 • nakładania ciężkich farb antykorozyjnych,
 • malowania drewna i metalu,
 • nakładania bejc i lakierów,
 • natryskowego malowania ścian i elewacji,
 • bielenia,
 • agregatem malarskim możemy także malować dach i wiele innych powierzchni.

wzornik

Agregaty możemy podzielić ze względu na rodzaj zasilania. Niektóre z nich wyposażone są w sprężarki pneumatyczne, a inne posiadają silnik spalinowy lub elektryczny.

Produkty z silnikami spalinowymi przeznaczone są do użytku zewnętrznego. Natomiast w agregatach pneumatycznych do pracy potrzebne jest sprężone powietrze, dlatego nie należy używać ich do nanoszenia gęstych farb. Modele elektryczne z kolei przeznaczone są do pracy zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Musimy mieć na uwadze jednak ograniczenie związane z przyłączem elektrycznym.

Hydrodynamiczny agregat malarski jest sprzętem, który nie wykorzystuje powietrza do podawania farby. Wybierając agregat hydrodynamiczny, pamiętajmy, że możemy zdecydować się na sprzęt tłokowy lub membranowy. Różnią się one nie tylko ceną, ale i zastosowaniem.

Dobierz też produkt odpowiednio do swoich potrzeb. Sprawdź np.:

 • czy agregat posiada funkcję regulacji strumienia natrysku,
 • czy jest możliwość użycia dwóch pistoletów,
 • czy wyposażony jest w pompę samodzielnie pobierającą farbę z dowolnego dozownika,
 • jak duży zakres pracy posiada,
 • jaki ma rozmiar dyszy.

Kiedy wybrać agregat malarski membranowy, a kiedy tłokowy?

Agregat wyposażony w membranę dedykowany jest małym i średnim firmom. Farbę do pistoletu podaje elastyczna membrana, a wydajność sprzętu ograniczona jest pompą. Wytwarzane ciśnienie najczęściej nie przekracza 120 barów. Nie jest więc bardzo wysokie, ale odpowiednie do zastosowania farb akrylowych i olejnych oraz pokrywania średniej wielkości powierzchni. Sprawdzi się też do malowania domu i dachu. Agregaty membranowe są tańsze od agregatów tłokowych. Membrana zużywa się szybko, jednak można ją wymienić łatwo i tanio.

Dla porównania agregat do malowania tłokowy jest sprzętem do szerszych zastosowań i pozwala nam uzyskać imponujące wyniki pracy, bez względu na rodzaj zastosowanej farby i rozmiar powierzchni. Tłok wmontowany w pompę wytwarza ciśnienie sięgające 200-230 barów. Sam agregat można używać do rozprowadzania farb lateksowych, akrylowych, emulsji, szpachli, ciężkich farb antykorozyjnych czy zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Agregaty malarskie – zalety wynajmu

Wypożyczenie agregatu jest tańsze, niż jego zakup, a dodatkowo nie musisz martwić się o magazynowanie, korzystanie z serwisu i koszty wynikające z eksploatacji sprzętu oraz o części zamienne.

Wynajem agregatów malarskich będzie opłacalnym rozwiązaniem w przypadku prywatnych klientów, którzy potrzebują go do okazjonalnego wykorzystania lub przeprowadzają remont. Wynajmując taki produkt, zaoszczędzasz wiele czasu, ponieważ pracę wykonasz kilka razy szybciej, niż przy użyciu wałka czy pędzli. Korzystanie z agregatu powoduje też mniejsze zużycie farby.

Dodatkowo firmy wynajmujące oferują profesjonalne doradztwo. Pomogą ci w wyborze odpowiedniego agregatu, dobiorą rozmiar dyszy i odpowiednie akcesoria. Jeżeli korzystasz z oferty pierwszy raz, specjaliści pokażą ci, jak działa agregat i pistolet natryskowy oraz poinstruują jak efektywnie używać sprzętu.

agregat malarski

Wiele przedsiębiorstw również decyduje się na wypożyczenie, ponieważ nie muszą wydawać jednorazowo dużej sumy pieniędzy i zajmować się serwisowaniem czy ewentualnymi naprawami, które generują dodatkowe koszty.

Wynajem to także doskonały pomysł na sprawdzenie danego agregatu i upewnienie się, czy będzie on spełniał nasze oczekiwania.

Agregat malarski – kiedy warto kupić?

Kiedy zastanowić się nad agregatem malarskim na własność? Przede wszystkim wówczas, gdy pieniądze, które inwestujesz w zakup, zwrócą się po pewnym czasie. Jest to więc dobry wybór dla dużych firm, które na co dzień zajmują się usługami budowlanymi i remontami.

Za zakupem przemawia też fakt chęci posiadania tego rodzaju sprzętu na własność. Nie ulega wątpliwości, że zakup agregatu malarskiego jest dużą inwestycją, która wymaga zgromadzenia sporej gotówki. Należy też liczyć się z kosztami serwisowania oraz znaleźć odpowiednie miejsce do przechowywania.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup agregatu, nie musisz inwestować od razu w najnowszy model. Tańszym rozwiązaniem może być zakup agregatu używanego.

Agregat nowy czy używany – jaki wybrać?

Jeżeli prowadzisz mniejszą firmę lub będziesz wykorzystywać agregat malarski do prac na niewielkich powierzchniach, zakup agregatu używanego może być dobrym pomysłem. Właściciele firm wykończeniowych z kolei powinni mieć na wyposażeniu agregat tłokowy nadający się również do zastosowań przemysłowych, nakładania szpachli i malowania sporych rozmiarów obiektów, w tym różnego rodzaju elementów infrastruktury np. mostów kolejowych.

Ceny agregatów malarskich wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zakup używanego, tańszego modelu wygeneruje mniejsze koszty, a wydajność urządzenia będzie podobna.

Podsumowanie

Po agregat malarski powinien sięgnąć każdy, kto planuje malowanie domu oraz inne prace remontowe. Najczęściej wybierają go firmy, jednak z powodzeniem sprawdzi się wówczas, kiedy sami we własnym zakresie chcemy odświeżyć mieszkanie. Sprzęt ten pozwala zaoszczędzić czas, cechuje go łatwa obsługa i świetne krycie już przy pierwszej warstwie. 

Do prac jednorazowych warto skorzystać z agregatu na wynajem. Generuje to znacznie mniejsze koszty. Jeżeli prowadzimy dużą firmę, możemy zdecydować się na zakup. Nie musimy jednak kupować najnowszego modelu, warto skorzystać z ofert sprzedaży agregatów używanych.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button