Urządzenie wspólnego pokoju dla chłopca i dziewczynki – na co zwrócić uwagę?

Chociaż najlepsze rozwiązanie stanowią osobne pokoje dla każdego z rodzeństwa, nie zawsze rodzice dysponują domem lub mieszkaniem, w którym każde z dzieci może mieć w 100% własną przestrzeń. Zwykle przyczynę stanowi niewystarczająca ilość pomieszczeń w niewielkim mieszkaniu – wówczas dzieci muszą dzielić ze sobą pokój. Wbrew pozorom takie rozwiązanie posiada jednak pewne zalety. Pokój rodzeństwa nadal może stwarzać przyjazne warunki do wypoczynku, nauki i spędzania czasu wolnego. Wystarczy jedynie odpowiednio go urządzić.

Samodzielny pokój dla dziecka, a wspólny pokój z rodzeństwem

Każde dziecko zasługuje na odrobinę własnej przestrzeni, w której może poczuć prywatność. Takie warunki gwarantuje samodzielny pokój dla dziecka, jednak nawet we wspólnym pokoju z rodzeństwem można uzyskać je poprzez przemyślane umeblowanie i aranżację. Urządzanie samodzielnego pokoju dla dziecka z pewnością jest łatwiejsze. Pociecha ma tam większą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących aranżacji, a swój rytm dnia może dostosować maksymalnie do własnych potrzeb. Pod wieloma względami jednak dzielenie pokoju z rodzeństwem ma inne atuty. Wspólne spędzanie czasu przez rodzeństwo zwiększa poczucie bezpieczeństwa, co ma szczególne znaczenie dla młodszych dzieci. Uczą się one również nauki akceptacji potrzeb innych osób, a w konsekwencji ustanawiania kompromisów i budowania lepszych relacji.

Pokój dla rodzeństwa tej samej i odmiennej płci – różnice

Aranżacja pokoju dla rodzeństwa tej samej płci stanowi zazwyczaj łatwiejsze przedsięwzięcie. Dwóch chłopców lub dwie dziewczynki mają podobne zainteresowania. Lubią zatem podobną kolorystykę i lubią częściej spędzać razem czas. W przypadku rodzeństwa o odmiennej płci, które ma dzielić razem pokój, większa staje się potrzeba poczucia prywatności. Warto zadbać o jej poszanowanie poprzez odpowiednie podzielenie wspólnego pokoju. Można wykorzystać w tym celu nie tylko umeblowanie, ale również kolory preferowane przez dzieci. Chłopiec i dziewczynka mogą także bardziej różnić się temperamentem. Pokój powinien zatem zostać zaaranżowany w taki sposób, aby oboje z rodzeństwa mogło komfortowo wypoczywać i bawić się, nie przeszkadzając sobie nawzajem.

Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku

Podobnie jak różna płeć, tak samo różny wiek rodzeństwa dzielącego pokój stwarza dodatkowe wymagania podczas aranżacji pomieszczenia. Im większa różnica w wieku rodzeństwa, tym bardziej różnić będą się potrzeby i zainteresowania dzieci. Często rodzice napotykają na konieczność umeblowania wspólnego pokoju dla ucznia i młodszego dziecka, na przykład przedszkolaka. Starsze dziecko potrzebuje miejsca do nauki, powinno zatem mieć dostęp do wygodnego biurka. Młodsza pociecha zwykle wcześniej kładzie się spać, można więc sprawić jej łóżko piętrowe z kotarką lub baldachimem. W ten sposób wieczorami odrabiający lekcje nastolatek nie będzie przeszkadzać młodszemu rodzeństwu w zasypianiu.

Wybór mebli do wspólnego pokoju

W umeblowaniu wspólnego pokoju dla dwójki rodzeństwa duże znaczenie ma przemyślane zagospodarowanie przestrzeni. Łóżko piętrowe z pewnością pozwoli oszczędzić cenne miejsce. Można wybrać wariant z dwoma łóżkami dla obojga rodzeństwa lub dwa łóżka piętrowe, gdzie góra służy do spania, a dół posiada biurko, półki albo szafki. W przypadku łóżek piętrowych dla młodszych dzieci należy postawić na bezpieczny model z wysokimi barierkami i gęsto rozmieszczonymi szczebelkami. Ponieważ pokój dziecięcy to również miejsce spotkań z rówieśnikami, przyda się w nim dodatkowe miejsce do siedzenia: fotel, pufa lub ewentualnie puchate poduchy czy miękki dywan. Jeżeli miejsca w pokoju dla rodzeństwa jest wystarczająco dużo, koniecznie powinny pojawić się w nim meble służące przechowywaniu odzieży i innych rzeczy: komody, regały i szafy dwu- lub trzydrzwiowe.

Wykorzystanie szablonów i naklejek na ścianę

Żeby uniknąć nadmiernego natłoku kolorów w pokoju dla rodzeństwa, jego bazę powinna stanowić uniwersalna kolorystyka: biel, jasna szarość albo beż. Różnice wieku i płci dzieci można podkreślić natomiast poprzez kolor dodatków w pokoju. Pomogą one w ten sposób podzielić pomieszczenie na część chłopięcą i dziewczęcą. Niedrogie i dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów dekoracje ścienne do pokoju dziecięcego to wszelakie szablony i naklejki, na przykład gwiazdki, groszki czy serduszka. Można wybrać bardziej uniwersalne wzory lub motywy nawiązujące do zainteresowań dzieci, na przykład autkazwierzątka czy wróżki. Najlepiej, jeśli ich kolory różnią się od siebie, jednak należą do tej samej palety barw, dzięki czemu całość wygląda estetycznie. Doskonale sprawdzają się w tej roli pastelowe odcienie. Do nadania dziewczęcego lub chłopięcego charakteru poszczególnym częściom pokoju wykorzystać można także plakaty: samoprzylepne lub w ramkach.

Sposoby na podział pokoju dziecka na strefy

Wystarczająco duży pokój dla rodzeństwa można podzielić kotaramimeblościankami odwróconymi do siebie plecami lub przesuwnymi panelami. W przypadku wyboru trzeciego rozwiązania świetny pomysł stanowią panele z lustrami, ponieważ optycznie powiększają one przestrzeń. Jeśli metraż pokoju nie jest wystarczający na takie zabiegi, alternatywę stanowi wizualne rozdzielenie przestrzeni. Stworzą je różne kolory ścian i mebli czy zastosowanie różnych tapet. Dzieci mogą mieć w pokoju także strefę wspólną. Ta sama tapeta, ale na przykład w dwóch różnych kolorach może wyznaczyć wspólną część pokoju do zabawy, oddzielając ją od strefy wypoczynku i nauki. Umożliwi to rodzeństwu wyznaczać granice swojej prywatności.

Dodatki do pokoju dla dziewczynki i chłopca

Przemyślane zagospodarowywanie przestrzeni w pokoju dla rodzeństwa wcale nie oznacza rezygnacji z efektownych dodatków. Każde dziecko powinno mieć miejsce na przechowywanie swoich zabawek, książeczek, figurek i innych przedmiotów. Można wykorzystać w tym celu różnego rodzaju regały, ale też wiszące półeczki czy przedłużane parapety. Ciekawy dodatek do pokoju dla rodzeństwa może stanowić farba tablicowa, po której dzieci mogą pisać i rysować. Do zabawy niezastąpiony jest miękki dywan i poduszki. Wieczorną aurę rozweselą kolorowe lampki, które można zawiesić na ścianie lub meblach.

Artykuł powstał przy współpracy z Szablon-Studio.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button