Kostka brukowa to bardzo uniwersalny materiał, który znajduje zastosowanie w wielu aranżacjach – na ścieżkach, podjazdach, parkingach, schodach wejściowych czy właśnie tarasach. Oferuje świetne parametry techniczne, dostępna jest w wielu wzorach, a jej cena może być naprawdę atrakcyjna. Przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jak zaaranżować taras z kostki brukowej.
Taras to ważne miejsce dla każdego właściciela domu. Można na nim wypoczywać, spożywać posiłki, pić kawę o poranku, opalać się w upalne dni, bawić z pociechą, spędzać czas z bliskimi i znajomymi czy uprawiać roślinki, suszyć pranie, a nawet urządzić grilla. W związku z tym, że to element aranżacji niesamowicie uniwersalny, warto by jego projekt był przemyślany i stworzony w sposób funkcjonalny. Dotyczy to zarówno budowy, jak i nawierzchni, rodzaju mebli czy elementów dekoracyjnych. W tym artykule skupimy się na nawierzchni, a dokładniej na tarasie wykonanym z kostki brukowej. Czy to dobry pomysł? Sprawdźmy!
Spis treści
Kostka brukowa na taras – zalety i wady
Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem budowlanym, ponieważ jest uniwersalna i dostępna w wielu konfiguracjach. Z uwagi na trwałość i wytrzymałość, świetnie sprawdza się na ciągach komunikacyjnych, ale można też z powodzeniem zastosować ją na tarasie. Wykończony w ten sposób będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zróżnicowane warunki atmosferyczne, takie jak: wilgoć, opady, mróz czy silne promieniowanie słoneczne.
Za sprawą odpowiedniej impregnacji i regularnego czyszczenia, można spodziewać się, że kostka tarasowa zachowa swój estetyczny wygląd przez długi czas. Wprawdzie jej walory przewyższają atuty, jakie posiada kostka granitowa, ale nie oznacza to, że bruk jest dużo gorszym wyborem. Wręcz przeciwnie – biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny, można śmiało powiedzieć, że cechy kostki betonowej zachęcają, by się na nią zdecydować.
Kostka brukowa – wymiary, kształty i kolory
Wybór kostki brukowej ma znaczenie zarówno w kwestiach estetycznych, jak i funkcjonalnych. W ofercie dostępne są modele, które różnią się pod względem wymiarów i grubości. Na taras dobrze sprawdzi się ta o grubości 4 cm lub 6 cm. Kostka brukowa szlachetna występuje ponadto w wielu wariantach.
- Kostka brukowa płukana – posiada nieregularną fakturę, kojarzącą się z naturalnym kamieniem. Technologia produkcji polega na wypłukiwaniu pod ogromnym ciśnieniem gotowych elementów z betonu, co pozwala na wyodrębnienie grubszych ziaren o bardziej wyrazistej barwie. Kostka jest uszlachetniona, przez co zyskuje na estetyce i nabiera właściwości antypoślizgowe. W ofercie Semmelrock dostępne są kostki płukane, wzbogacone mieszaniną granitu, marmuru lub bazaltu.
- Kostka brukowa postarzana – ten charakterystyczny wygląd antycznej kostki osiąga się poprzez proces obijania lub młoteczkowania materiału. Taka kostka świetnie komponuje się ze stylem klasycznym i starodawnym – znajdzie zastosowanie jako kostka na taras, ale też na ścieżki ogrodowe czy schody zewnętrzne.
- Kostka brukowa szczotkowana – wyróżnia ją nieregularna, chropowata faktura powierzchni. Jej atutem jest fakt, że zabrudzenia nie są aż tak zauważalne, a ponadto cechuje ją wysoka antypoślizgowość. Ten bruk na taras łączy w sobie wysoką funkcjonalność z walorami estetycznymi.
Kolory kostki brukowej
- Szara kostka brukowa – najpopularniejsza, jednak nie jest szczególnie efektowna. Może jednak pasować do klasycznych i minimalistycznych aranżacji, a jej atutem jest atrakcyjna cena.
- Kostka brukowa marrone – łączy w sobie barwę ceglastą z ciemnym brązem. Wariant ten jest wielofunkcyjny, efektowny i elegancki, przez co dobrze sprawdzi się na tarasie.
- Kostka brukowa sombra – kostka betonowa w chłodnym odcieniu. Jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości, a jej neutralny design nie przytłacza innych elementów aranżacji przydomowej przestrzeni.
- Czerwona kostka brukowa – prezentuje się bardzo efektownie, gdy współgra z barwą elewacji domu. Można ją łączyć na przykład z odcieniami szarości, by nadać aranżacji wyjątkowego charakteru.
- Kostka brukowa antracyt – chętnie wybierana na nowoczesne tarasy z kostki. Bardzo dobrze wygląda w połączeniu z jasną, kremową lub białą elewacją.
- Jasna kostka brukowa – rozjaśnia przestrzeń i sprawia, że aranżacja prezentuje się elegancko i gustownie.
- Kostka brukowa grafitowa – jedna z najpopularniejszych kostek. Ciemniejsza od szarej, przez co świetnie sprawdza się w tworzeniu wzorów na tarasie. Bardzo elegancka, uniwersalna i dobrze maskuje zabrudzenia.
Podsypka i styl układania kostki brukowej
Układanie kostki brukowej to zadanie, do którego należy się dobrze przygotować. Polecamy poszukać informacji w sieci i dowiedzieć się np. jaka podsypka pod kostkę będzie najlepsze czy ile kosztuje kostka brukowa. Gdy już przyjdzie pora na wykonanie prac, należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania gruntu, co sprawi, że nawierzchnia będzie bardziej stabilna. Przestrzeń pod podbudową trzeba więc oczyścić z warstwy humusu i występujących tam roślin. Na podjazdach czy ścieżkach zaleca się dodatkowe wzmocnienie cementem, jednak na tarasie zwykle nie stosuje się takiego rozwiązania i zwykle wystarczy warstwa o grubości ok. 15 cm z kruszywa. Podbudowę wyrówna podsypka, np. piaskowa lub cementowo-piaskowa o grubości ok. 5 cm.
Jak dbać o kostkę brukową – czyszczenie i impregnacja
Kostka brukowa jest materiałem niezwykle trwałym i odpornym na działanie czynników zewnętrznych, jednak konieczne jest, by była należycie pielęgnowana.
- Czyszczenie kostki brukowej
Przed rozpoczęciem mycia z kostki brukowej należy usunąć śmieci, liście czy piasek. Do czyszczenia można wykorzystać myjkę ciśnieniową, a jeśli powstały na nie trudne do usunięcia zabrudzenia, zalecamy sięgnąć po chemiczne środki, przeznaczone do czyszczenia kostki brukowej. Pamiętaj, by usunąć wszelkie plamy, wykwity i inne zanieczyszczenia, bowiem impregnat do bruku może utrwalić plamy! Prace pielęgnacyjne, warto przeprowadzać na bieżąco, dzięki czemu kostka brukowa będzie prezentowała się elegancko przez dłuższy czas.
- Usuwanie chwastów z kostki brukowej
Gdy kostka jest już czysta, czas na kolejny etap obowiązkowy – eliminację roślin, chwastów i zielonego nalotu. Jest to niezbędne, ponieważ korzenie roślin ułatwiają wnikanie wody, która później zamarza i może niszczyć strukturę kostki. Do tej procedury należy wykorzystać specjalne preparaty do odchwaszczania.
- Impregnacja kostki brukowej
Kluczowym etapem prac jest impregnacja kostki brukowej. Tę warto przeprowadzić 2 razy do roku – przed zimą i po zimie. Pokrycie kostki specjalistycznym preparatem sprawia, że powstaje na niej warstwa ochronna, która ograniczy działanie negatywnych czynników. Efektem impregnacji jest m.in. redukcja wchłaniania wilgoci, zabezpieczenie przed blaknięciem czy wykwitami.