Sztukateria w nowoczesnych wnętrzach – estetyczny element wykończeniowy

Planujesz aranżację domu? A może szukasz sposobu na odświeżenie wnętrz lub ukrycie takich elementów jak kable? Gustowne i estetyczne wykończenie, które pełni również funkcję praktyczną, stanowi sztukateria. Efektowne dekory ożywiają pomieszczenia, a jeżeli jest to potrzebne, maskują problematyczne miejsca. Co to jest sztukateria? Jakie ma zalety?

Sztukaterie – czyli co?

Sztukateria jest rodzajem ozdobnej listwy przeznaczonej do montażu wewnątrz mieszkań. Istnieją również sztukaterie zewnętrzne przeznaczone do montażu na elewacjach, ale teraz skupimy się na tych, które ozdabiają wnętrza pomieszczeń. Odpowiednio zastosowana sztukateria dekoracyjna odmieni każdą przestrzeń. To nie tylko listwy przypodłogowe i cokoły, ale również różnego rodzaju panele i profile. Do wyboru są listwy sufitowe oraz przyścienne. Ciekawą propozycję stanowią kolumny, pilastry oraz rozety.

Ozdobna sztukateria na ścianę pozwala wyczarować interesujące i oryginalne efekty 3D. Tak samo można zastosować ją na drzwiach, aby nadać im unikalny charakter. Efekt zależy od wyboru oraz ułożenia sztukaterii. Bogactwo wzorów, faktur i stylów sprawia, że wnętrze zyskuje indywidualny styl. Odpowiednio dobrane elementy umożliwią stworzenie klimatu barokowego, rustykalnego lub nowoczesnego, a nawet minimalistycznego. Ułatwiają zaprojektowanie przestrzeni w dowolnym stylu. Sprawdź również artykuł: Moda we wnętrzach zatacza koło

Sztukateria ścienna – ponadczasowa elegancja

Sztukateria prezentuje się niezwykle elegancko na monochromatycznych ścianach, które są odsłonięte. Zamiast wypełniać ścianę obrazami lub półkami, zastanów się nad wykorzystaniem dekoracyjnych listew lub innej formy sztukaterii. Jako sztukateria w salonie mogą służyć proste listwy ułożone w prostokątne lub kwadratowe ramy. Jest to świetne rozwiązanie, gdy ściana ma duże wymiary. W takiej ramie możesz zawiesić telewizor lub obraz. Ważne, aby ozdób nie było dużo. Idealnie prezentuje się sztukateria w tym samym kolorze co ściana.

Sztukateria sufitowa – efektowna dekoracja

Najprostszym sposobem na zwiększenie efektownego wyglądu pomieszczenia jest sztukateria na suficie. Stylowe barokowe dekoracje pośrodku sufitu zawsze wywołują ogromne wrażenie, ale wystarczy zastosować minimalistyczne listwy o lekko zaokrąglonym profilu na styku ściany z sufitem. Przestrzeń sufitu może zostać udekorowana na wiele sposobów, a wybór zależy od stylu pomieszczenia oraz indywidualnego gustu.

Sztukateria nowoczesna – dlaczego warto ją stosować?

Sztukateria zdobiła pomieszczenia już od czasów starożytnych. W okresie baroku nastąpiła eksplozja jej formy. Teraz uwagę przyciąga nowoczesna sztukateria na ścianie w salonie, a także w sypialni. Odwiedzając stronę Grupamo.pl/sztukateria-ścienna, przekonasz się, że również sztukateria sufitowa prezentuje się atrakcyjnie. Za zastosowaniem sztukaterii przemawia łatwość montażu, możliwość pomalowania na dowolnym kolor, a także bogactwo form. Poszczególne elementy łatwo dopasować do kształtu powierzchni, którą mają zakrywać.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button