Styl vintage czy boho, który styl pasuje do Twojego wnętrza?

Boho jest stylem dla wolnych dusz, w którym dużą rolę odgrywają kolory i faktury. Styl vintage jest dla tych, którzy z sentymentem patrzą w przeszłość i cenią sobie jakość oraz oryginalność. Co łączy te dwa style, a co je różni? Czy sprawdzą się w każdym mieszkaniu? Sprawdźmy!

Styl vintage – co to jest?

Styl vintage to obecnie łączenie starego z nowym, przeszłości z teraźniejszością, mieszanka stylów, ale w klasycznym wydaniu. Cenią go sobie ci, którzy nie zgadzają się z panującymi trendami i najchętniej przenieśliby się w przeszłość.

Samo słowo vintage w dosłownym tłumaczeniu to z angielskiego „winobranie”, ale w tym przypadku chodzi dokładniej o „dobry rocznik” – wyprodukowany z grona jednego sezonu. Co to ma wspólnego z wnętrzem mieszkania? Naprawdę dobre wino nigdy się nie starzeje i z biegiem czasu zyskuje na szlachetności, nigdy nie wychodzi z mody. Tak samo z meblami czy przedmiotami użytkowymi. Im są starsze, tym większą wartość mają w oczach miłośników stylu vintage.

Stare meble i sprzęt do odtwarzania muzyki

Styl vintage – wnętrza nowe w starym stylu

W stylu vintage należy kierować się prostą zasadą – najlepsze jest to, co ma swoją historię. Dlatego mieszkanie w stylu vintage  pełne jest mebli z odzysku, przedmiotów „po dziadkach”, odnowionych perełek z pchlich targów. Są to stare rzeczy (mające minimum 20 lat), ale nie antyczne.

Pokój w stylu vintage jest przede wszystkim oryginalny – trudno byłoby urządzić tak samo dwa pokoje. Osoba pasjonująca się tym stylem, dokłada swoją „cegiełkę” do każdej rzeczy – odnawia, przerabia a nawet nadaje nowy charakter i zupełnie inną funkcję niż pierwotnie był przeznaczony. Odważnie łączy kolory, faktury i style, nie zamyka się sztywnych ramach.

Styl vintage – czym się charakteryzuje

Styl vintage to nie pomieszczenia rodem wyjęte z muzeum. Vintage nie stroni od nowoczesności, bawi się nią – lampy w stylu vintage mogą stać na stolikach z Ikei, a nowy telewizor na odnowionej komodzie. Inspirujące jest w tym stylu to, że każda rzecz jest wyjątkowa, oryginalna, nierzadko z trudem zdobyta. Choć z pozoru często nic się ze sobą nie łączy, to w całości tworzą wyjątkowe wnętrze.

We wnętrzach w stylu vintage nie liczy się cena przedmiotów, a ich oryginalność na tle innych mebli danego typu. Istotne jest pochodzenie, pod warunkiem, że wiąże się z ciekawą historią.

Zielone kwiaty w doniczkach na parapecie i stare przedmioty

Co to jest styl boho?

Ostatnimi czasy styl boho odżył na nowo. W mediach społecznościowych aż roi się od inspiracji jak urządzić pokój w stylu boho czy jakie dekoracje są elementami tego stylu. Historia tego stylu sięga lat 60. i 70. ubiegłego wieku, a zaczęła się od fascynacji hipisów stylem afrykańskim.

Nazwa „boho” pochodzi od słowa bohema, a właściwie francuskiego bohème – nazwy środowiska artystycznego, dokładniej „cyganerii”. Ci ubodzy artyści cenili sobie wolność od panujących norm, swobodę, wyrzekanie się zasad i niezależność. Te właśnie cechy poniekąd przełożyły się na pierwowzór stylu boho we wnętrzach.

Sypialnia w stylu boho

Styl boho – wnętrze inspirowane naturą

Kiedyś wnętrze w stylu boho wyglądało nieco inaczej, niż jest znane współcześnie. Rządziły wyraziste kolory, które były łączone niestandardowo, intrygująco i charakterystyczne, rzucające się w oczy wzory. Obfitował w różnego rodzaju ozdoby, bibeloty, we wnętrzach było widać artystycznego ducha.

Styl boho to ukłon w stronę natury i tak pozostało do dziś. Choć współcześnie inspirowany jest bardziej skandynawskim minimalizmem, to nie brakuje w nim swojego rodzaju dzikości.

Dziś mówiąc „boho”, mamy na myśli bardziej stonowane kolory, we wnętrzach królują biele, beże czy jasne brązy. Wciąż nawiązuje do przyrody, dlatego nie brakuje w nim naturalnych materiałów jak bawełna, len, wełna, drewno, rattan, wiklina. Styl boho nadaje wnętrzu przytulności, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco surowy, to dużą robotę robią tu wszędobylskie miękkie siedzenia i obicia.

Salon w stylu boho jest często wypełniony rękodziełem – na ścianie makrama, w kącie wazon ceramiczny, na kanapie ręcznie szyta poszewka na poduszce. Mogą być to często pamiątki z egzotycznych wypraw, koniecznie z motywem kwiatów, liści, Orientu. Sypialnia w stylu boho jest przytulna, przywołuje najmilsze uczucia i wspomnienia.

Przytulna sypialnia w stylu boho

Styl boho a vintage – podobieństwa i różnice

Oba style z powodzeniem mogą od siebie czerpać, choć z perspektywy estetycznej są zupełnie od siebie różne. W stylu vintage nie chodzi o faktury, kolory, materiały – ma być stare i „z duszą”. Styl boho jest bardziej spójny, dodatki dobiera się do siebie wizualnie i zwraca uwagę na ogólny zarys mieszkania. Nikt jednak nikomu nie zabroni być wielbicielem obu stylów i zamiast dzierganych serwet położyć na stary stół lniany obrus, a zdjęcia w sepii oprawić w bambusową ramkę. Jak to mówią: „ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia”.

Artykuł partnerski akademiasmaku.pl/

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button