Rodzaje gniazdek elektrycznych

Dla wielu osób gniazdko elektryczne jest po prostu elementem umieszczonym w ścianie, do którego podłączyć można różnego rodzaju odbiorniki, które funkcjonują jedynie przy wsparciu prądu. Wbrew pozorom gniazdka elektryczne w gospodarstwach domowych pełnią niezwykle istotną funkcję, dlatego też ze względu na ich dużą ilość i różnorodność, ich typy oraz rozmieszczenie należy dokładnie przemyśleć jeszcze zanim zostaną w danym pomieszczeniu zamontowane. 

Gniazdka z uziemieniem czy bez?

Na rynku dostępne są gniazdka elektryczne z uziemieniem (jest to dodatkowe zabezpieczenie przed porażeniem prądem) lub bez niego.  Warto wiedzieć, że uziemienie nie zawsze jest potrzebne do bezpiecznego użytkowania gniazdka (uziemienie chroni przed porażeniem człowieka a nie sprzęt). Stosowane powinno być przede wszystkim tam, gdzie do gniazdka podłączany będzie duży sprzęt (lodówka, pralka, zmywarka). W pozostałych przypadkach można bezpiecznie korzystać z gniazdek bez uziemienia (z wyjątkiem komputerów, w których warto zastosować specjalne listwy antyprzepięciowe).

Gniazdka hermetyczne – gdzie warto je montować?

Jednym z wielu typów gniazdek elektrycznych dostępnych na rynku są gniazdka hermetyczne. Idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie panuje dużą wilgoć, a tego typu elementy mocno narażone są na bezpośredni kontakt z wodą. Hermetyczne gniazdka zapewniają bezpieczne korzystanie z prądu w pomieszczeniach takich jak kuchnie oraz łazienki. Dodatkowo jest to także dobre rozwiązanie do stosowania w ogrodach.

Gniazda elektryczne do gospodarstw w których mieszkają małe dzieci

Przy projektowaniu instalacji elektrycznej warto mieć na uwadze to, czy w domu są bądź w przyszłości mają się pojawić małe dzieci. Jeśli tak, należy odpowiednio podejść do kwestii wyboru gniazdek elektrycznych. W takim przypadku zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie montaż specjalnych gniazdek z przesłonami styków 2P+Z. Taka konstrukcja uniemożliwia najmłodszym wsadzenie do gniazdka jakiegokolwiek przedmiotu, co daje im bardzo wysoką ochronę przed porażeniem prądem. Koszt tego typu rozwiązań nie jest wysoki, natomiast zapewniamy pociechom pełne bezpieczeństwo przed porażeniem elektrycznym.

Inne typy gniazdek elektrycznych

Poza standardowymi rodzajami elektrycznych gniazdek, na rynku dostępne są również następujące modele:

  • gniazdka telewizyjne,
  • gniazdka z USB,
  • gniazdka audio i wideo,
  • gniazdka telefoniczne i RJ 45,
  • gniazdka głośnikowe,
  • gniazdka multimedialne,
  • gniazdka światłowodowe,
  • gniazdka (ładowarki) indukcyjne.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button