Umowa na usługi remontowo-budowlane – zabezpieczenie, z którego nie warto rezygnować

Któż z nas nie miał relacji z fachowcami, której status najlepiej oddaje hasło: „to skomplikowane”? Zgrzyty i tarcia na linii zleceniodawca – wykonawca nie należą z całą pewnością do rzadkości, a niektóre sytuacje i zachowania stały się lokalnymi legendami, sieciowymi memami czy wręcz funkcjonują w popkulturze. Nieporozumienia, problemy komunikacyjne, niedociągnięcia, niedotrzymywanie terminów, wątpliwa etyka pracy, a nawet wady, które stanowią poważne zagrożenie dla budowanego domu lub remontowanego mieszkania, to sytuacje, które mogą spotkać każdego z nas. Czy jest jakiś sposób, by się przed nimi chronić lub wydatnie zminimalizować ich negatywny wpływ?

Najczęściej, zwłaszcza gdy remontujemy mieszkanie lub zlecamy wykonanie, na pozór drobnych, prac wykończeniowych, schemat wygląda podobnie: ustalamy ustnie zakres prac, czas ich trwania oraz koszty i pieczętujemy negocjacje uściskiem dłoni. Rozwiązanie dżentelmeńskie, opierające się na wzajemnym zaufaniu, słowem: romantyczne. I na tym jego walory się kończą. Jedynym zabezpieczeniem interesów, zarówno zleceniodawcy, jak i wykonawcy, jest uzgodnienie wszystkich szczegółów współpracy w formie pisemnej umowy, sygnowanej przez obie strony. Co zatem powinno znaleźć się w takim dokumencie?

Podstawowe elementy

Na początek kwestia, która być może nie jest oczywista, nawet w przypadku osób już mających doświadczenie w zawieraniu umów na usługi remontowo-budowlane. Otóż, dobrą praktyką jest, by umowa zawierała zapis potwierdzający, że prace zostaną wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a więc aktualnymi na dzień lub okres ich rozpoczęcia i realizacji. Pozwoli to uchronić zleceniodawcę w sytuacji potencjalnego zarzutu ze strony ubezpieczyciela, gdy na przykład szkoda powstanie na skutek wadliwie wykonanej instalacji elektrycznej. Każda umowa powinna zawierać precyzyjny opis zakresu wykonywanych prac, miejsce ich realizacji oraz terminy ich rozpoczęcia i zakończenia. Jeśli o terminach mowa, to warto zadbać o zapis wprowadzający kary umowne na wypadek opóźnień bądź porzucenia robót przez wykonawcę. Działa to nie tylko jako zabezpieczenie, ale również wpływa mobilizująco na zleceniobiorcę, by wywiązywać się z powierzonych zadań w ustalonym terminie.

Zadatki, zaliczki i gwarancje

Żadna umowa nie może obejść się bez zapisów dotyczących kwestii finansowych i sposobu ich rozliczania. Poza informacją o wysokości końcowego wynagrodzenia, można również ustalić formę i wielkość zaliczki lub zadatku. Ponadto warto nakreślić w dokumencie zasady gwarancji na wykonane, zgodnie z umową, prace. Okres jej obowiązywania zależy jedynie od wspólnych ustaleń obu stron w tym zakresie, choć im dłuższy jej czas, tym większe zabezpieczenie dla zleceniodawcy.

Każda umowa jest inna

Omawiane zapisy mogą mieć formę umowy zlecenia, umowy o dzieło, o świadczenie usług lub być umową nienazwaną, która łączy różne elementy każdej z nich. Pamiętać jednak należy o zasadniczych różnicach między nimi, a zatem o innych skutkach prawnych, które wywołują. Umowa o dzieło charakteryzuje się tym, iż wykonawca zobowiązując się do realizacji danej czynności, ponosi odpowiedzialność za brak jej rezultatu. W umowie zlecenia z kolei, zleceniobiorca deklaruje dołożenie należytej staranności podczas swojej pracy, która ma przynieść określony cel, ale jego odpowiedzialność zawężona jest jedynie do braku staranności, a nie skutku wykonanej usługi.

O niuansach poszczególnych zapisów i zaletach podpisywania umów na usługi remontowo-budowlane przeczytacie więcej w artykule: https://laczynasnapiecie.pl/blog/umowa-na-wykonanie-uslug-remontowo-budowlanych 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button