Jak dbać o panele ścienne: porady dotyczące czyszczenia i konserwacji

Panele ścienne cieszą się coraz większą popularnością w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak o nie zadbać!

Co warto wiedzieć o panelach ściennych?

Panele ścienne to uniwersalne rozwiązanie aranżacyjne, które pozwala na tworzenie różnorodnych kompozycji dekoracyjnych. Jednocześnie posiadają wiele zalet, odznaczając się wyjątkową funkcjonalnością. Przede wszystkim pozwalają na szybkie odświeżenie wnętrza przy znacznym obniżeniu kosztów prac remontowo-budowlanych. Odznaczają się prostym montażem, dzięki czemu bez problemu samodzielnie wykonasz wszystkie niezbędne prace. Dodatkowo maskują niedoskonałości ścian. W ten sposób unikniesz konieczności wyrównywania powierzchni.

Co więcej, panele na ścianę są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Stanowią tym samym dodatkowe zabezpieczenie ścian przed zniszczeniem. Na rynku dostępny jest szeroki wybór paneli wykonanych z różnorodnych tworzyw. W zależności od swoich preferencji możesz sięgnąć po drewniane, szklane oraz gipsowe płytki. Ciekawą alternatywą pozostają również te wykonane z tworzywa PCV.

Panele ścienne – konserwacja i czyszczenie

Sposób konserwacji zależeć będzie od konkretnego rodzaju paneli ściennych. Najłatwiej zadbać o czystość paneli PCV. Tworzywo wykazuje odporność na wodę i wilgoć, dzięki czemu pozwala na proste usuwanie zabrudzeń. Z tego powodu sprawdzą się w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania, w tym także w kuchni i w łazience. Niewielkie zabrudzenia usuniesz przy pomocy miękkiej ściereczki i letniej wody.

W przypadku uporczywych plam możesz sięgnąć po dedykowane detergenty do czyszczenia paneli ściennych i podłogowych. Często jednak skuteczne okazują się uniwersalne środki czyszczące. W tym celu świetnie sprawdzi się odrobina płynu do mycia naczyń lub ocet, który słynie ze swoich właściwości czyszczących. Jeśli zależy Ci na maksymalnej ochronie, możesz sięgnąć po produkty, które zapewniają ochronę przed osadzaniem się kurzu i zabrudzeń. W przypadku paneli z połyskiem warto sięgać po specjalne produkty, które dodatkowo nabłyszczą powierzchnie bez smug. Podczas stosowania detergentów przestrzegaj zaleceń producenta.

Panele ścienne – jak dbać?

Szczególnego rodzaju konserwacji będą wymagać drewniane panele ścienne, które źle znoszą kontakt z wodą. Podczas czyszczenia powierzchownych zabrudzeń skorzystaj z delikatnie zwilżonej miękkiej ściereczki. Pamiętaj jednak o odsączeniu nadmiaru wody. Nie zapomnij jednocześnie o szybkim usuwaniu powstałych zabrudzeń. Naturalne drewno ma tendencje do odbarwiania. Pozostawiona plama może na stałe zmienić właściwości tworzywa, negatywnie wpływając na jego wygląd. Konieczne jest także regularne stosowanie impregnatów i wosków, które zabezpieczą materiał przed uszkodzeniem.

Coraz więcej osób decyduje się przy tym na szklane panele dekoracyjne. Podczas codziennego sprzątania wystarczająca powinna okazać się gumowa ściągaczka do wody, która skutecznie usunie zabrudzenia oraz zapobiegnie powstawaniu smug. Dodatkowo regularnie korzystaj z preparatów odtłuszczających. W tym celu doskonale spisze się m.in. płyn do mycia naczyń. Panele w kuchni i łazience warto czyścić preparatami na kamień i osady z mydła. Możesz dbać o nie w taki sam sposób jak o tradycyjną glazurę.

Materiał promocyjny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button