Pompa ciepła. Idealne rozwiązanie dla nowych i starych domów

Kiedy kolejny sezon grzewczy witamy kolosalnymi podwyżkami cen gazu, prądu albo nagłą awarią sieci ciepłowniczej, przypominamy sobie o istnieniu innych rozwiązań. Pompa ciepła to doskonała alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, warta rozważenia zwłaszcza wtedy, gdy mamy już instalację fotowoltaiczną.

Pompa ciepła jest całkowicie czystym, ekologicznym  urządzeniem grzewczym:

 • nie emituje żadnych spalin
 • w najmniejszym stopniu nie pogarsza jakości powietrza
 • może pracować dzięki energii elektrycznej czerpanej z fotowoltaiki
 • jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła

Co równie ważne, pompa ciepła jest tak samo dobrym rozwiązaniem dla domów nowych, jak i domów od lat już zamieszkałych, które wymagają remontu i termomodernizacji.

Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania swojego nowego domu, pamiętaj:

 • kosztorys, który masz przed oczami może okazać się wyższy, niż w przypadku zastosowania konwencjonalnych systemów grzewczych, ale ostatecznie eksploatacja pompy ciepła okaże się dużo tańsza i korzystniejsza dla domowego budżetu
 • jeśli działka jest jeszcze niezagospodarowana i w grę nie wchodzi zniszczenie ogródka, wykonanie prac ziemnych związanych z instalacją pompy ciepła nie przysparza dodatkowych kosztów
 • możesz swobodnie wybierać pomiędzy pompą powietrzną lub gruntową
 • pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła – w domu remontowanym konieczne jest najczęściej ogrzewanie biwalentne (konieczne jest jeszcze jedno źródło ciepła)
 • w nowo budowanym domu pompa ciepła może być wykorzystywana do pasywnego chłodzenia pomieszczeń

Dodatkowo, jeżeli twój dom będzie czerpał energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej będziesz mógł wdrożyć tzw. fotowoltaiczne ogrzewanie domu. Pompa ciepła potrzebuje zasilania elektrycznego, a energia elektryczna może pochodzić właśnie z fotowoltaiki. Inwestycja w odnawialne źródła energii to możliwość skorzystania z rozmaitych dofinansowań, preferencyjnych kredytów czy odliczeń podatkowych, np.:

 • dofinansowania z programu „Mój Prąd” (UWAGA: budżet programu „Mój Prąd” 3.0 przewidziany na lata 2021-2023 uległ wyczerpaniu w dniu 06.10. 2021 i o godzinie 14.05 zamknięto nabór wniosków)
 • dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”
 • regionalnych i wojewódzkich programów dofinansowania (RPO)
 • dofinansowania z lokalnych programów antysmogowych
 • dofinansowania z Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR)
 • ekokredytów/ekopożyczek
 • ulgi termomodernizacyjnej

 Jeśli planujesz termomodernizację starego domu, pamiętaj:

 • przed przystąpieniem do termomodernizacji konieczne jest dokonanie oceny strat termicznych, które mogą wynikać z wadliwej izolacji lub nieszczelnych okien i mogą mieć pośredni wpływ na sprawność pomp ciepła
 • w domu już zasiedziałym w ramach termomodernizacji montuje się najczęściej pompy powietrzne, bo ich zainstalowanie nie wymaga ingerencji w zagospodarowaną już działkę
 • w ramach termomodernizacji konieczne jest najczęściej ogrzewanie biwalentne, czyli wykorzystanie, oprócz pompy, jeszcze jednego rozwiązania, np. kotła kondensacyjnego
 • decydując się na pompę ciepła w starym domu nie musimy (choć warto!) rezygnować z obecnego ogrzewania kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe
 • możemy skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, czyli odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją

Dość powielania mitów na temat pomp ciepła!

Dobrze zaprojektowana pompa ciepła jest w stanie zapewnić 100% zapotrzebowania energetycznego budynku w ciągu roku. Wciąż jednak w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów na temat tego rozwiązania.

Nieprawdą jest, że pompa ciepła jest mało wydajna w bardzo niskich temperaturach – skądinąd, z uwagi na zmiany klimatyczne, dnia takie zdarzają się w Polsce nieczęsto. Nowoczesna pompa ciepła może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur – od -25oC do +45oC. W przypadku powietrznych pomp ciepła może zajść konieczność zainstalowania dodatkowego źródła ciepła (np. grzałki elektrycznej, kotła elektrycznego, gazowego lub olejowego), które wesprze lub zastąpi pompę w sytuacji wystąpienia ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych.

Nieprawdą jest, że pompa ciepła zajmuje dużo miejsca. Pompa ciepła zajmują mniej więcej taką samą powierzchnię jak gazowy kocioł kondensacyjny, co oznacza, że potrzebujemy pomieszczenia o kubaturze minimum 6,5 m3. Przy okazji: do funkcjonowania pompy ciepła niepotrzebne są kotłownia, skład opału ani infrastruktura związana z gromadzeniem i przetwarzaniem tradycyjnych paliw.

Nieprawdą jest, że pompa ciepła jest bardzo głośna. Hałas, który odczuwamy jest zależny m.in: warunków instalacji, izolacji akustycznej itp., ale nie przekracza on podczas ogrzewania 54-57 dB, w zależności od wielkości pompy. Dla porównania: pracujący odkurzacz to 60 dB, a wnętrze głośnej restauracji to 70 dB.

System grzewczy oparty na pompie ciepła jest w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o połowę w stosunku do spalania gazu lub oleju opałowego. Zastanawiając się na wyborem pompy ciepła musimy wziąć pod uwagę: metraż ogrzewanych pomieszczeń, zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, zapotrzebowanie cieplne budynku oraz ostateczny rodzaj ogrzewania (tylko pompa, biwalentne, hybrydowe).

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button