Plisy okienne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Plisy to ostatnio jeden z najpopularniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Eleganckie i zarazem praktyczne systemy zasłaniania okna wypierają z rynku klasyczne firany i zazdrostki. Świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od pory dnia. Swobodny manewr i regulacja pozwalają na dostosowanie plis do indywidualnych potrzeb. Co warto wiedzieć o plisach? Jakie są ich największe wady i zalety?

Funkcjonowanie plis okiennych

Plisy funkcjonują jako alternatywa dla różnego rodzaju firan i zasłon. Produkty umożliwiają manewr za pomocą sznurka, który sprawia, że można je podnosić albo opuszczać, w zależności od upodobań. Rolety te są często montowane na rożnego rodzaju oknach, także dachowych, regulując tym samym nasilenie promieni słonecznych.

Sposoby montażu

Plisy można montować na dwa sposoby – inwazyjnie i nieinwazyjnie. Obie metody są proste i nie wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu.

Największą zaletą metody inwazyjnej jest to, że można jej użyć w odniesieniu do każdego rodzaju okien, niezależnie od typu listew. Jednakże, sposób ten wymaga wiercenia, które powinno zostać wykonane wiertarką. Minimalna głębokość listwy, znajdującej się przy oknie, musi osiągnąć co najmniej 1,5 cm, aby móc z powodzeniem zamontować plisę. Jeżeli listwa jest mniejsza niż minimalna głębokość, należy wykorzystać podkładki dystansowe, które są dostępne w każdym markecie budowlanym.

Dzięki metodzie inwazyjnej, która wykorzystuje nawierty, plisa nie ulegnie zniszczeniu podczas otwierania okna na oścież.

Plisa zamontowana inwazyjnie w świetle szyby, nie będzie sprawiać problemu podczas otwierania okien na oścież.

Montaż bezinwazyjny nie wymaga wykonywania wierceń, gdyż wystarczające jest użycie zaczepów zaciskowych, które powinny się znajdować na górnych oraz dolnych krawędziach okna. Warto jednak zainwestować w solidniejsze podzespoły, które zostały wzbogacone o metalowe elementy. Dopracowane elementy spowodują, że plisy będą bardziej trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do złamania pod wpływem działania wiatru, bądź gwałtownego uderzenia. Zaczepy umożliwiające zamontowanie plis w sposób bezinwazyjny, nieznacznie odstają od krawędzi okna, co sprawia, że należy zachować szczególną ostrożność podczas otwierania okna na oścież, gdyż może dojść do uszkodzenia plis.

Zalety i wady plis okiennych

Największą zaletą rolet plisowanych jest przede wszystkim ich funkcjonalność. Proste w obsłudze elementy wyposażenia wpływają na wygodę i komfort mieszkania. Z pewnością ochronią naszą prywatność oraz sprawią, że będziemy w stanie regulować nasłonecznienie wnętrza niezależnie od pogody i pory roku.

Do zalet zaliczają się także właściwości termoizolacyjne i wyciszające. Większość rolet plisowanych pozytywnie wpływa na zachowanie ciszy w domu. Również w upalne dni plisy posłużą jako bariera przed wysokimi temperaturami.

Plisy są tanim rozwiązaniem, gdyż można je nabyć za niską cenę w wielu marketach budowlanych.

Podstawową wadą, która uwidacznia się podczas korzystania z plis, jest rozciąganie się harmonijki podczas zbyt długiego okresu rozciągnięcia rolety. Z tej przyczyny, należy, co pewien okres czasu, zwijać i rozwijać plisę, aby nie odkształciła się. Kolejną wadą produktu jest jego bliski kontakt z szybą. Z tej przyczyny, woda znajdująca się na szkle niejednokrotnie przenika do plisy, przyspieszając proces jej eksploatacji.

Podsumowanie – czy warto zdecydować się na zamontowanie plis okiennych?

Plisy okienne to świetnie rozwiązanie dla każdego gospodarstwa domowego. Warto zainwestować w produkty dobrej jakości, aby móc cieszyć się prywatnością we własnym zaciszu. Elementy wykonane z solidnych materiałów będą niezawodnie służyć przez lata.

Świetnym rozwiązaniem będą również plisy okienne na wymiar, które zostaną dobrane pod nasze indywidualne oczekiwania. W zależności od indywidualnych preferencji, mogą zostać wykonane z różnych materiałów i być utrzymane w różnorodnej kolorystyce.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button