Aranżacja garażu – wielkość, wykończenie i wyposażenie dodatkowej przestrzeni gospodarczej

Przydomowy garaż – zarówno ten wolnostojący, jak i wbudowany w bryłę budynku – może służyć zarówno do przechowywania samochodu, kosiarki czy podręcznych narzędzi, jak i stać się miejscem spotkań czy ćwiczeń. Choć bywa on nieco pomijany na etapie aranżacji domu, jest cenną przestrzenią funkcjonalną, która może służyć także do rozwoju zainteresowań czy odpoczynku z dala od domowego zgiełku. Jakie wymiary powinien mieć wygodny i funkcjonalny garaż? Jak dobrać do niego bramę, podłogę i oświetlenie? Czy trzeba go ogrzewać? Które meble najlepiej sprawdzą się do przechowywania urządzeń i niezbędnych domowych sprzętów? Na wszystkie te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Garaż – tradycyjne i nietypowe przeznaczenie pomieszczenia

Podstawowym zastosowaniem garażu jest przechowywanie jednego lub dwóch samochodów, a ewentualnie również innych pojazdów – motorów, quadów czy rowerów. Często są w nim składowane także inne, użyteczne lub bardziej kłopotliwe przedmioty – kosiarki, narzędzia ogrodnicze, większe dziecięce zabawki czy akcesoria samochodowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować garaż na pomieszczenie służące do relaksu, spotkań w męskim gronie czy rozwijania pasji.

ciekawy garaż

Jako pierwsi taki potencjał dostrzegli Amerykanie. Zaczęli oni adaptować je na miejsca dedykowane imprezom w towarzystwie przyjaciół czy ulubionym zajęciom – w końcu to właśnie tutaj narodziło się wiele słynnych muzycznych gwiazd. Choć dawniej mogło to wydawać się nieco abstrakcyjne, współcześnie także polskie garaże zyskują drugi wymiar, nie służąc już tylko i wyłącznie do parkowania auta. Obecnie zobaczymy w nich także mini-bary, siłownie, zaplecza ogrodnicze czy rozbudowane warsztaty, służące majsterkowaniu i naprawie samochodu. Jak zatem zaplanować poszczególne aspekty takiego pomieszczenia, by było ono zarówno praktyczne, jak i estetyczne i komfortowe w codziennej eksploatacji?

siłownia w garażu
siłownia w garażu

Jak zaprojektować funkcjonalny i wygodny garaż?

Planując aranżację garażu powinniśmy starannie przeanalizować jego przyszłą funkcję. Inne wykończenie i elementy będą bowiem potrzebne w mini-warsztacie, inne natomiast – w pomieszczeniu przeznaczonym do spotkań czy relaksu. Warto dobrze przemyśleć styl wnętrza i jego dopasowanie do całokształtu budynku, a także możliwość adaptacji poddasza. Ważnym wyznacznikiem przy koncepcji aranżacji garażu jest przede wszystkim jego wielkość i typ zastosowanej bramy. Ilość posiadanych metrów kwadratowych oraz sposób otwierania i wygląd bramy znacząco wpływają na funkcjonalność wnętrza, a także możliwość wykończenia czy zastosowania dodatkowych elementów.

Aranżacja garażu a jego wielkość

Zgodnie z przepisami minimalna wielkość stanowiska postojowego dla samochodu wynosi 2,3×5 metrów – i taki też rozmiar będzie miał najmniejszy, dopuszczony do budowy garaż. Niestety codzienna praktyka pokazuje, że są to wymiary niewystarczające do komfortowego użytkowania pomieszczenia. Spora ilość popularnych pojazdów ledwie zmieści się do takiego wnętrza, a przestrzeń przeznaczona do opuszczenia pojazdu będzie wynosiła raptem 50cm. Tej wielkości obiekt nada się co prawda na warsztat czy skład rowerów i kosiarek, niemniej parkowanie w nim samochodu może być nieco utrudnione.

półki w garażu

Jeżeli dopiero planujemy budowę i aranżację garażu, wskazane jest wybranie projektu o nieco większych wymiarach. Uniwersalny obiekt, w którym komfortowo schowamy nasz pojazd, powinien mieć przynajmniej 2,5 metra szerokości oraz 5,5 metra długości. W momencie, gdy chcemy w nim zmieścić również regały czy narzędzia ogrodnicze, powinien być on odpowiednio większy. Możemy zdecydować się na rozszerzenie jego bocznych ścian o dodatkowe 1,5 metra lub wydłużenie pomieszczenia o taką samą wartość. Dzięki temu pod dłuższą lub krótszą ścianą znajdzie się miejsce na szafki i półki, w których przechowamy wszelkie niezbędne akcesoria.

Jeśli wielkość działki i posiadane środki finansowe umożliwiają nam wybudowanie i aranżację garażu dwustanowiskowego, warto zainwestować w większy obiekt, który będzie znacznie łatwiejszy w urządzaniu. Nierzadko zdarza się jednak, że budynek istnieje już od dawna, a my stoimy jedynie przed koniecznością jego remontu i ponownego urządzenia. Na jakie aspekty warto wtedy zwrócić uwagę?

garaż dwustanowiskowy

Brama do garażu – segmentowa, uchylna, a może dwuskrzydłowa?

Wzór i sposób otwierania bramy ma ważne znaczenie pod kątem aranżacji garażu. W przypadku wyjątkowo małych pomieszczeń warto zdecydować się na bramę segmentową bądź uchylną, które chowają się pod stropem, nie wpływając negatywnie na przestrzeń użytkową obiektu. Są one dostępne w różnorodnym wzornictwie i kolorystyce, dzięki czemu można łatwo dobrać je do stylu elewacji i dachu budynku. Jeżeli są w nim zamontowane także boczne drzwi, w ofercie producentów bram często można zobaczyć również takie elementy, który pozwolą utrzymać spójny wygląd wejścia i wjazdu. W wielu starszych budynkach można nadal zobaczyć także rozwierane, dwuskrzydłowe bramy. Mają one swoisty urok, lecz jednocześnie wymagają zachowania odpowiedniej przestrzeni w ich obrębie, która umożliwi bezkolizyjne otwieranie i zamykanie poszczególnych skrzydeł.

Wysokiej klasy brama, bez względu na jej typ, będzie odpowiednio ocieplona. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy garaż jest wbudowany w bryłę budynku mieszkalnego bądź ogrzewany. Solidna warstwa izolacji zapobiegnie ucieczce ciepła z jego wnętrza, jednocześnie zmniejszając ilość energii niezbędnej do utrzymania optymalnej temperatury w środku pomieszczenia. Chcąc uzyskać dobry komfort obsługi bramy, warto zainwestować także w napęd elektryczny do jej otwierania i zamykania. Wystarczy wtedy nacisnąć przycisk dedykowanego pilota, by bez konieczności opuszczania pojazdu wygodnie zaparkować go w ciepłym wnętrzu.

Podłoga i ściany w garażu – wytrzymałe czy estetyczne?

Kolejnym istotnym elementem aranżacji garażu jest jego podłoga. Powinna ona zostać wykonana z wyjątkowo trwałych materiałów, odpornych na nacisk i uszkodzenia mechaniczne oraz działanie chemii czy olejów. Dobrze, by była także łatwa w pielęgnacji – dzięki temu bez trudu utrzymamy jej nienaganną czystość. Jeśli w budynku będzie parkowany samochód, nieodpowiednie będą panele ani parkiet, a także wykładzina czy linoleum. Jakie pokrycie najlepiej sprawdzi się w takim pomieszczeniu?

podłoga w garażu

  • Najtańszym i trwałym rozwiązaniem będzie wybetonowanie posadzki i jej pomalowanie. W sprzedaży dostępne są specjalne farby, które zabezpieczą powierzchnię betonu, umożliwiając szybkie i niedrogie wykończenie podłogi.
  • Innym rozsądnym rozwiązaniem jest położenie płytek ceramicznych. Powinny one posiadać wysoką klasę ścieralności, dużą odporność na zginanie oraz nienasiąkliwość, która uchroni je przed negatywnym działaniem wody, topniejącego śniegu, olejów czy chemii drogowej.
  • Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się także na zastosowanie posadzek żywicznych, antypoślizgowych i odpornych na nacisk. Są one wyprodukowane z żywicy epoksydowej, poliuretanowej lub winyloestrowej. Oferowane w szerokiej gamie kolorystycznej są łatwe w dopasowaniu do planowanej aranżacji garażu, a dzięki nieskomplikowanej aplikacji – można własnoręcznie nałożyć je na posadzkę.

Niezależnie od wybranego pokrycia podłogi, warto dopasować je do kolorystyki ścian oraz bramy i okien. Można zastosować posadzkę idealnie dobraną odcieniem do tych elementów lub wręcz przeciwnie – całkowicie kontrastującą z ich barwą. Należy jednak pamiętać, by liczba głównych kolorów we wnętrzu nie przekraczała trzech. Jakie sprawdzą się tu najlepiej? Spokojne żółcie i szarości, połączone z drewnopodobnymi oknami i bramą będą sprzyjać relaksowi, natomiast energetyczna czerwień czy głęboki błękit zwiększą zdolność koncentracji, stymulując do wzmożonego wysiłku. Przystępując do wykańczania ścian garażu najlepiej wybrać zmywalne, odporne na zabrudzenia i szorowanie farby. Można także zastosować kolorowy tynk mozaikowy bądź ceramiczne płytki, które wykazują zbliżone cechy, lecz jednocześnie są trudniejsze w renowacji w momencie ich uszkodzenia.

Oświetlenie w garażu – najpopularniejsze lampy

Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie w budynku przynajmniej jednego okna. Nierzadko zdarza się jednak, że w obiekcie brak jest dostępu do naturalnego światła. Wtedy niezbędne będzie zastosowanie optymalnie dobranego sztucznego oświetlenia. Jeśli garaż ma pełnić rolę warsztatu i miejsca postojowego, można zdecydować się na minimalistyczne, a zarazem odpowiednio mocne lampy. O ile w strefie parkingowej moc żarówki nie musi być szczególnie wysoka, o tyle nad blatem roboczym powinna być dość duża, ułatwiając majsterkowanie. Inwestorzy często decydują się także na tradycyjne świetlówki, które nie są może zbyt estetyczne, jednak są zarazem wyjątkowo funkcjonalne, skutecznie doświetlając nawet większe powierzchnie.

oświetlenie w garażu

Zupełnie inne lampy powinniśmy wybrać w momencie, gdy pomieszczenie będzie przeznaczone do relaksu, dbania o kondycję czy spotkań w gronie przyjaciół. W takiej sytuacji idealnie spiszą się modele industrialne, nowoczesne bądź vintage, które będą ważnym elementem w dalszej aranżacji garażu. Sporą popularnością cieszą się także listwy led, schowane w zabudowie i nadające wnętrzu wyjątkowy charakter.

Typ lampy warto także dopasować do wilgotności panującej w garażu. Jeśli jest on fragmentem budynku mieszkalnego o podobnym mikroklimacie, jak salon czy sypialnia, wystarczająca będzie standardowa lampa do domowego użytku. W momencie, gdy jest on obiektem wolnostojącym, a zwłaszcza nieocieplanym i nieogrzewanym, wskazane będzie użycie oświetlenia o klasie szczelności minimum IP65. Montując źródła światła we wnętrzu, dobrze jest zdecydować się jednocześnie na instalację lampy zewnętrznej, która ułatwi otwieranie i zamykanie bramy czy dotarcie do budynku po zmroku.

Czy garaż powinien być ogrzewany?

Wielu inwestorów planujących aranżację garażu zastanawia się, czy powinien on być ogrzewany? Z jednej strony niska temperatura jest bardziej korzystna dla samochodu; z drugiej długotrwałe mrozy mogą doprowadzić do zamarznięcia instalacji wodnej w budynku, a także zepsucia przechowywanych farb czy olejów. Jeśli ocieplimy wolnostojący obiekt, w łagodną zimę temperatura w nim nie powinna spać poniżej 5 stopni Celsjusza. Niemniej w przypadku długotrwałych, solidnych mrozów niewykluczone jest, że we wnętrzu wyniesie ona nawet mniej niż 0 stopni. Ujemna temperatura jest groźna dla instalacji wodnej, stąd posiadając przynajmniej jeden kran w garażu, wskazane jest jego ogrzewanie w sezonie zimowym. Jeżeli nie mamy możliwości doprowadzenia centralnego ogrzewania do obiektu, warto rozważyć stosowanie przynajmniej elektrycznego grzejnika w okresie największych mrozów. Jednocześnie należy pamiętać o odpowiednim ociepleniu stropu, ścian i podłogi, które zmniejszy koszty ogrzewania wolnostojącego budynku.

garaż

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku aranżacji garażu wbudowanego w bryłę domu jednorodzinnego. Wtedy niezbędne jest zarówno jego solidne ocieplenie, jak i zainstalowanie ogrzewania. Zbyt niska temperatura w środku takiego pomieszczenia może bowiem ochładzać część mieszkalną, zwiększając straty energii i pogarszając komfort termiczny mieszkańców. Także w momencie, gdy ma ono być przeznaczony pod miejsce spotkań czy ćwiczeń, wskazane, by zapewniało przyjazną dla człowieka temperaturę. Nie zapominajmy również o obowiązkowej wentylacji grawitacyjnej, która zagwarantuje optymalną wymianę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu.

Jakie meble wybrać do garażu?

Mało który garaż pełni rolę jedynie miejsca postojowego. Obecnie niemal w każdym takim pomieszczeniu przechowywane są mniej lub bardziej przydatne przedmioty, dla których zabrakło miejsca w domu. Ich ustawianie gdzie popadnie to najprostsza droga do zagracenia przestrzeni oraz znacznego zmniejszenia jej funkcjonalności. Aby tego uniknąć, niezbędne będzie zastosowanie funkcjonalnych szafek, półek i organizerów, które ułatwią zachowanie porządku. Wszystkie meble powinny być wykonane z trwałych i odpornych na zabrudzenia materiałów. Bardzo często są one wyprodukowane z ocynkowanej i malowanej proszkowo stali, która jest wytrzymała i łatwa do utrzymania w czystości. W sklepach dostępne są również regały drewniane, które – choć tańsze – są także mniej wytrzymałe oraz gorzej znoszą niskie temperatury i wilgotność w nieogrzewanych obiektach.

meble metalowe w garażu

Jeśli lubimy posiadać wszelkie rzeczy w zasięgu ręki i na widoku, odpowiednie będą otwarte półki i regały, które ułatwią odnalezienie i skorzystanie z wybranych narzędzi czy urządzeń. Warto jednak pamiętać, że przedmioty ustawione na niezamykanych półkach są bardziej narażone na zabrudzenia i niszczenie, stąd nierzadko lepszym wyborem będzie zastosowanie zamykanych szafek czy regałów. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie wykonanego na wymiar systemu zabudowy, dedykowanego do aranżacji schowków. Może on być wyposażony w półki, metalowe kosze, plastikowe pojemniki na drobiazgi, wieszaki i haki, które ułatwią przechowywanie wszelkich przedmiotów oraz zachowanie ładu w pomieszczeniu.

Choć nierzadko kusi nas, by w garażu poustawiać stare, niepotrzebne już meble kuchenne czy pokojowe komody, jest to raczej niewskazane rozwiązanie. Przede wszystkim nie są one przystosowane do warunków panujących w takim pomieszczeniu oraz ciężaru przechowywanych sprzętów. Ponadto zbieranina wszelkiej maści szafek i półek wygląda wyjątkowo nieestetycznie, zaburzając koncepcję funkcjonalnej i stylowej aranżacji garażu.

W momencie, gdy pomieszczenie ma być miejscem rozrywki, będziemy potrzebować zgoła odmiennego umeblowania. Warto wtedy postawić w nim wygodną sofę lub fotele, które są niezbędne w trakcie wielogodzinnych spotkań towarzyskich w gronie przyjaciół. Jeśli jesteśmy miłośnikami mocniejszych trunków, a przestrzeń pomieszczenia na to pozwala, można rozważyć instalację niewielkiego baru, doposażonego o wysokie stołki.

Dodatki do garażu – przydatne gadżety

Podobnie jak we wnętrzu domu, także w trakcie aranżacji garażu możemy zastosować różnorodne dodatki, które będą pełnić zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną funkcję. Jeśli lubimy jeździć na rowerze, przydatne będą wytrzymałe haki, na których zawiesimy nieużywany aktualnie jednoślad. Dzięki temu zyskamy cenne miejsce na podłodze pomieszczenia, które możemy przeznaczyć pod inny cel. W sprzedaży dostępne są także specjalne stelaże ułatwiające przechowywanie sezonowych modeli ogumienia do auta. A może często majsterkujemy lub dokonujemy własnoręcznych napraw samochodu czy domowych sprzętów? W takiej sytuacji przyda się naścienna tablica warsztatowa. Sprawi ona, że wszelkie niezbędne narzędzia będą dostępne na wyciągnięcie ręki, a zarazem nie zajmą przestrzeni na blacie czy w szafie. Ciekawą i przydatną propozycją dla mniej wprawnych kierowców są także ograniczniki parkingowe i boczne lustra, które ułatwią wjazd, parkowanie i wyjazd z garażu, zmniejszając ryzyko uszkodzenia pojazdu bądź elementów w jego otoczeniu. Wartościowym dodatkiem funkcjonalnego garażu będzie również montaż podnośnika samochodowego. Należy jednak pamiętać o wysokości naszego garażu, aby podczas podnoszenia auta, nie zahaczyć o sufit.

podnośnik w garażu

Garaż wolnostojący lub zlokalizowany w bryle budynku jest cenną przestrzenią użytkową o wszechstronnym przeznaczeniu. Może służyć zarówno do przechowywania samochodu, sprzętów i mebli ogrodowych, jak i do spotkań w męskim gronie czy rozwijania pasji domowników. Aby był on komfortowy i funkcjonalny, powinien być odpowiednio duży i starannie urządzony. Wytrzymałe meble, precyzyjne oświetlenie, opcjonalne ogrzewanie czy praktyczne dodatki sprawią, że będzie on ważnym elementem każdego domowego gospodarstwa, w którym bez trudu utrzymamy ład i porządek, a zarazem chętnie spędzimy wolny czas.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button