Planowanie oświetlenia w mieszkaniu – jak zrobić to dobrze?

Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia w domu wpływa zarówno na wygląd całego wnętrza, jak i na komfort użytkowania przestrzeni. Skupiając się na tym aspekcie, możemy realnie wpłynąć na atmosferę panującą w mieszkaniu i stworzyć wnętrze dopasowane do naszego stylu życia oraz zmieniającego się w ciągu dnia nastroju. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci zaplanować oświetlenie przed remontem.

Rodzaje oświetlenia w domu

Oświetlenie w mieszkaniu nie może być przypadkowe, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych warto przygotować projekt. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy projektanta.

Warto zwrócić uwagę na podział oświetlenia. Wyróżniamy:

  • oświetlenie ogólne – odpowiada za oświetlanie całego pomieszczenia, dlatego montujemy je na środku sufitu lub w kilku miejscach na suficie (w zależności od wymiarów pomieszczenia),
  • oświetlenie robocze (punktowe) – służy do oświetlania konkretnych miejsc, np. przestrzeni nad blatem, lustrem, stołem czy biurkiem,
  • oświetlenie dekoracyjne – służy do tworzenia nastroju we wnętrzu i wpływa na ostateczny wygląd pomieszczenia.

Rodzaj oświetlenia dopasowujemy do własnych potrzeb. Jeśli chcesz, możesz zrezygnować ze światła dekoracyjnego, jednak jego obecność zwiększa atrakcyjność wnętrza. W mieszkaniu nie może natomiast zabraknąć oświetlenia głównego i punktowego.

Jakie oświetlenie zastosować w poszczególnych pomieszczeniach?

Oświetlenie różni się w zależności od pomieszczenia, dlatego inne rozwiązania zastosujemy w salonie, a inne w kuchni i łazience.

Oświetlenie salonu 

Jako oświetlenie główne można zastosować na przykład szynoprzewody oświetleniowe, które świetnie prezentują się zarówno w małych, jak i dużych salonach. Najlepiej zdecydować się na szynoprzewody trójfazowe, które umożliwiają stworzenie niezależnych obwodów elektrycznych i swobodne sterowanie światłem. Zadbaj także o oddzielne oświetlenie nad częścią wypoczynkową i jadalnianą. W salonie przyda się również oświetlenie punktowe, które warto umieścić przy kanapie i telewizorze – mogą to być lampy stojące lub kinkiety. Zastanów się także nad rozwiązaniami dekoracyjnymi, takimi jak oświetlenie mebli, taśmy LED czy podświetlenie obrazów wiszących na ścianach.

Światło w kuchni

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, dlatego w tym pomieszczeniu pierwsze skrzypce gra oświetlenie punktowe, które umieszczamy nad blatami roboczymi, wyspą, kuchenką i zlewozmywakiem. W charakterze światła głównego świetnie sprawdzi się lampa wisząca lub plafon sufitowy, choć popularną opcją są także oczka świetlne w podwieszanym suficie. Dekoracyjne elementy oświetleniowe można zastosować w postaci taśm LED montowanych pod szafkami wiszącymi.

Lampy do łazienki

Łazienka to oaza spokoju, w której szukamy wyciszenia po całym dniu. To także miejsce, w którym przygotowujemy się do wyjścia i malujemy. Warto więc wprowadzić do wnętrza zarówno światło główne, które włączamy podczas sprzątania czy korzystania z WC, jak i światło punktowe przy lustrze (możesz również zdecydować się na zakup lustra z podświetleniem). Jeśli uwielbiasz długie kąpiele w wannie lub po powrocie do domu lubisz odpoczywać pod prysznicem, nie zapomnij o nastrojowym świetle dekoracyjnym. W związku z tym, że łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym, należy w niej stosować lampy o odpowiednich parametrach.

Barwa światła i rodzaj osprzętu

Na atmosferę we wnętrzu wpływa barwa dobranego światła. Wybierając żarówki, zwracaj uwagę na temperaturę barwową – informacje na ten temat znajdziesz na każdym opakowaniu. Im wyższa temperatura, tym jaśniejsze światło:

  • do 3000 K – światło ciepłe, sprzyjające odpoczynkowi, najlepsze do salonu i sypialni,
  • 3000-5300 K – światło neutralne,
  • powyżej 5300 K – światło zimne, niebieskawe, zbliżone do światła słonecznego, które najlepiej umieszczać nad blatami roboczymi w kuchni i przy lustrze w łazience.

Ważną rolę w planowaniu oświetlenia odgrywa także osprzęt elektroinstalacyjny, taki jak gniazda i włączniki. Wybierając osprzęt, zadbaj o to, by jego design był spójny i współgrał z aranżacją wnętrza. Najlepiej zdecydować się na produkty z tej samej serii.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button