Okna z trzema uszczelkami – czy warto inwestować w dodatkową uszczelkę okienną?

Okna z dwoma uszczelkami są tańsze, niż modele wyposażone w trzy uszczelki. Ten artykuł jest dla ciebie, jeśli zastanawiasz się, czy zakup okna z dodatkową uszczelką to na pewno dobra inwestycja. Czy użytkownik odczuje różnicę wynikającą z liczby uszczelek i czy na pewno warto zapłacić więcej?

Gdy wybierasz okna do swojego domu, analizujesz jego poszczególne cechy i ważne parametry. Stolarka okienna musi zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom domu. Trzeba pamiętać o tym, że okna to miejsca, przez które z domu może uciekać ciepłe powietrze. Dlatego muszą one dobrze izolować temperaturę. W tym celu stosuje się podwójne lub potrójne uszczelki.

Uszczelki do okien – ich rola i optymalna liczba

Mieszkanie musi dawać schronienie i komfort. Zabezpieczenie wnętrza mieszkania lub domu przed czynnikami takimi jak chłód, wilgoć i hałas to podstawowe funkcje okien. Uszczelki do okien PCV (prawidłowo: PVC) zapewniają wodoszczelność i izolację. Najczęściej spotykane obecnie okna wyposażone są w dwie (AD) lub trzy (MD) uszczelki. Takie modele zapewniają dobre parametry izolacyjne stolarki okiennej. Trzy uszczelki w konstrukcji okna dzielą przestrzeń na dwie części, dzięki czemu uwięzione między nimi powietrze lepiej izoluje wnętrze domu i oddziela je od czynników atmosferycznych, takich jak opady, temperatura i podmuchy powietrza.

Gdzie znajdują się uszczelki okienne?

W systemach AD okien PVC jedna z uszczelek znajduje się na obwodzie ościeżnicy, a druga na przyldze skrzydła. Jeśli w danym modelu ciepłego okna występuje trzecia uszczelka do okna, jej umiejscowienie nie jest przypadkowe i ma głęboki sens. Mianowicie, jest ona montowana w części środkowej elementu konstrukcyjnego okna nazywanego wrębem skrzydła.

Popularne okna z dwoma uszczelkami to standardowe rozwiązanie, które gwarantuje dobrą izolację. Trzecia, dodatkowa uszczelka umożliwia zamontowanie okuć okiennych w tzw. strefie ciepłej, czyli w warstwie ocieplenia muru. Taki montaż ma korzystny wpływ na funkcjonalność skrzydła okna.

Okna z trzema uszczelkami – czy warto inwestować w dodatkową uszczelkę okienną? 2Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/porady/okna-z-dwoma-czy-trzema-uszczelkami-madry-wybor-na-lata/

Co wnosi dodatkowa uszczelka do okien plastikowych?

Obecność trzeciej uszczelki do okna niesie ze sobą liczne korzyści dla użytkownika okna. Przede wszystkim odczuć można lepszą termoizolację. Okna z trzema uszczelkami wpływają na obniżenie kosztów ogrzewania. Tak się dzieje, ponieważ przy dodatkowej uszczelce zmniejszy się utrata ciepła przez okno. Obecność środkowego uszczelnienia poprawia poziom wodoszczelności konstrukcji i zmniejsza przepuszczalność powietrza. Takie dodatkowe uszczelki do okien plastikowych sprawiają, że nawet przy długotrwałym użytkowaniu okno zachowuje swoje doskonałe właściwości izolacyjne.

Uszczelki do okien PVC – oznaczenia okien

Większość obecnie sprzedawanych modeli to okna AD i okna MD. Te oznaczenia wskazują, ile uszczelek znajduje się w konstrukcji okien. Stolarka okienna AD ma dwie uszczelki, natomiast MD oznacza dodatkową uszczelkę do okien plastikowych. Skrót pochodzi od niemieckiego określenia na uszczelnienie środkowe. Jeśli chcesz zapewnić bardzo skuteczną izolację wnętrza domu przed czynnikami atmosferycznymi – zimnem, wilgocią i wiatrem – wybierz okna z trzema uszczelkami.

Czy można dołożyć uszczelki do okien plastikowych?

Jeśli zdecydowałeś się na okna z dwoma uszczelkami, ale nie spełniają one twoich oczekiwań, nie musisz od razu  wymieniać całej stolarki okiennej. Niektóre modele można modyfikować poprzez dołożenie dodatkowej uszczelki do okna. Umożliwia to specjalny klips, dzięki któremu system AD można w dowolnym czasie łatwo doposażyć w dodatkowe uszczelnienie.

Aby zapewnić najlepszą izolację termiczną i akustyczną, polecamy zakup okien z trzema uszczelkami. Takie okna są nieco droższe, niż modele w systemie AD, jednak zdecydowanie są warte swojej ceny. Okno z dwoma uszczelkami możesz doposażyć w dodatkową uszczelkę za pomocą specjalnego klipsa. W ten sposób uzupełnisz izolację i zwiększysz komfort termiczny w twoim domu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button