Zimny czy gorący? Który prysznic jest zdrowszy?

Jedni nie wyobrażają sobie wieczoru bez rozgrzewającej kąpieli, inni są miłośnikami morsowania i codziennie korzystają z zimnego prysznica. Temperatura wody wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na zdrowie. Który wariant prysznica jest lepszy?

Zalety gorących kąpieli

Gorący prysznic ma temperaturę od 36 do 38 stopni Celsjusza. Taka kąpiel może przynieść sporo korzyści zarówno zimą, jak i podczas innych pór roku. Poznaj największe zalety rozgrzewającego prysznica:

  • Gorąca woda łagodzi ból po lekkich treningach – pomaga rozluźnić napięte mięśnie i zapobiega sztywności.
  • Ciepły prysznic zmniejsza bóle migrenowe i dolegliwości ze strony stawów.
  • Para pomaga w oczyszczaniu zatok.
  • Gorący prysznic to dobry detoks dla skóry – podczas pocenia usuwane są toksyny.
  • Ciepła woda działa także rozluźniająco i nasennie, dlatego ten wariant prysznica polecany jest szczególnie wieczorem, najlepiej tuż przed pójściem spać.

Zalety zimnego prysznica

Zimny prysznic to taki, którego temperatura wynosi nie więcej niż 25/26 stopni Celsjusza. Nie musisz być zawodowym morsem, aby korzystać z takich kąpieli. Sprawdź największe plusy tego rozwiązania:

  • Zimna woda hartuje i wzmacnia odporność.
  • Chłodniejszy prysznic ma także korzystny wpływ na metabolizm, przyspiesza przemianę materii i pobudza apetyt.
  • Zimny prysznic to doskonały pomysł po ciężkim treningu, gdyż pozwala zmniejszyć bolesność zakwasów.
  • Chłodna woda pobudza krążenie krwi, dzięki czemu skóra staje się jędrna i bardziej elastyczna. Zimne prysznice to niezawodny sposób na piękną i pełną blasku cerę.
  • Zimna kąpiel pobudza i poprawia samopoczucie. Dlatego tak wiele osób decyduje się na chłodny prysznic zaraz po przebudzeniu.

Ciepła czy zimna kąpiel?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który wariant prysznica jest zdrowszy. Ciepłe i zimne kąpiele można stosować na przemian, w zależności od sytuacji i okoliczności. Optymalną temperaturę wody do kąpieli określa się w przedziale od 26 do 35 stopni Celsjusza.

Aranżacja prysznica

Czy wiesz, że na komfort korzystania z kąpieli wpływ ma nie tylko temperatura wody, ale również aranżacja prysznica? Wciąż rośnie popularność baterii termostatycznych, które pozwalają na szybkie i bezpieczne ustawienie pożądanej temperatury wody. Duże znaczenie ma także obudowa prysznica. Nowoczesne aranżacje opierają się dziś na praktycznie niewidocznych ściankach prysznicowych lub parawanach nawannowych. Parawany nawannowe to świetne rozwiązanie dla tych, których chcą mieć w łazience zarówno wannę, jak i prysznic. Ścianki prysznicowe i parawany nawannowe znajdziesz w sklepach w wielu różnych wariantach. Ich cechą wspólną jest elegancki minimalizm.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button