Oświetlenie to nieodłączny element wyposażenia każdego z pomieszczeń w naszym domu. Szczególnie wymagającym pomieszczeniem jest łazienka. Źródło światła powinno zostać dobrane w taki sposób, aby zapewniało optymalną widoczność podczas wieczornej pielęgnacji. Oprócz tego, oświetlenie pełni również funkcję dekoracyjną i jednocześnie jest świetnym uzupełnieniem aranżacji wnętrz w łazience. Bez wątpienia brak odpowiedniego oświetlenia w toalecie skutecznie uniemożliwia wykonywanie precyzyjnych zabiegów kosmetycznych. Rozmieszczenie poszczególnych źródeł światła powinniśmy uwzględnić już na etapie projektowania pomieszczenia. Najlepiej, gdy oprócz oświetlenia głównego, w łazience znajdzie się jeszcze kilka punktów świetlnych. Takie rozwiązanie zapewni nam dostateczną widoczność w każdej sytuacji. Zatem, jak dobrze dobrać oświetlenie łazienkowe? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!
Spis treści
Oświetlenie łazienkowe – na co zwrócić uwagę?
Planując oświetlenie w łazience pod uwagę należy wziąć kilka kluczowych aspektów, które zapewnią komfortowe użytkowanie tego pomieszczenia. W pierwszej kolejności warto zadbać o optymalne rozmieszczenie wszystkich punktów świetlnych. Oczywiście najważniejsze jest centralne źródło światła, czyli lampa sufitowa, jak również lampa ścienna.
Dobrze dobrane lampy łazienkowe powinny równomiernie oświetlić całe pomieszczenie, nie powodując przy tym niepotrzebnych cieni. Istotne jest, aby padające światło docierało w każdy zakamarek łazienki. Bez wątpienia będzie to sporym ułatwieniem w trakcie codziennego użytkowania po zmroku, jak i podczas sprzątania. Użytkowanie łazienki ułatwią także dodatkowe punkty świetlne, jednak trzeba pamiętać o ich umiejętnym rozmieszczeniu.
Rodzaj i wielkość lamp sufitowych zależy od metrażu łazienki. Dobór i prawidłowe rozmieszczenie oświetlenia może stanowić nie lada wyzwanie. Proces ten wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego zadanie to warto powierzyć profesjonaliście. Wówczas zyskamy pewność, iż nasza łazienka będzie dobrze oświetlona. Nieumiejętny dobór punktów świetlnych bardzo często skutkuje nie doświetleniem pewnych obszarów, co z kolei przekłada się na utrudnioną widoczność podczas wieczornej toalety.
Oświetlenie główne
Lampa główna ma za zadanie równomiernie oświetlić powierzchnię, tak, aby bez problemu można było wykonywać podstawowe zabiegi higieniczne. Warunkiem jest to, aby emitowane światło było wystarczająco silne, aby sukcesywnie oświetlić całą łazienkę, a jednocześnie nie powinno męczyć naszego wzroku.
Łazienka to pomieszczenie, które jest najbardziej narażone na oddziaływanie wilgoci. Zatem, wybierając oświetlenie główne do łazienki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odporność na wilgoć oraz klasę szczelności (IP). Warto dodać, że klasa szczelności IP wskazuje na poziom ochrony oprawy oświetleniowej przed niekorzystnym oddziaływaniem wody. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na zakup lamp przeznaczonych do łazienek, gdyż odznaczają się wysokiej jakości parametrami, zapewniającymi bezpieczeństwo użytkowania. W przeciwnym razie źle dobrana oprawa będzie narażona na częste awarie.
Równie istotnym aspektem jest wybór ilości punktów świetlnych. Aspekt ten powinien być dobrany na podstawie metrażu, jakim dysponujemy. W przypadku łazienek o małej powierzchni wystarczająca będzie jedna lampa sufitowa. Bardzo ważne, aby umieścić ją centralnie na środku sufitu, gdyż wtedy światło będzie równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Z kolei w przypadku nieco większego metrażu konieczne będzie zastosowanie kilku punktów świetlnych. Możemy zdecydować się na kilkupunktowy żyrandol lub umieścić kilka pojedynczych lamp, umiejętnie rozłożonych po całym pomieszczeniu.
Oświetlenie miejscowe
Lampa łazienkowa umieszczona na suficie stanowi centralne źródło światła. W niektórych sytuacjach bywa tak, że nie jest ona w stanie dobrze oświetlić całego pomieszczenia. W takim przypadku warto zastosować wspomagające punkty świetlne, aby zapewnić maksymalną widoczność w pomieszczeniu.
Oświetlenie lustra
Jednym z najważniejszych miejsc w każdej łazience jest bez wątpienia lustro. Spędzamy przed nim zdecydowaną większość czasu wykonując wieczorną toaletę. Chcemy, aby nasza twarz była dobrze doświetlona, a odbicie przypominało nasz naturalny wygląd. W tym celu warto umieścić obok lustra lampy punktowe. Najlepiej, gdy znajdą się one po jego bokach lub centralnie nad lustrem. Należy również uwzględnić, że lampy powinny zostać przytwierdzone na wysokości oczu, gdyż jest to gwarancją spektakularnych efektów. Dodatkowo, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Równie istotna jest barwa emitowanego światła – w żadnym wypadku nie powinna ona oślepiać.
Oświetlenie strefy kąpielowej
Oświetlenie miejscowe przyda się także w obrębie strefy kąpielowej. Szczególnie sprawdzi się to w przypadku łazienek z dużym metrażem, gdzie centralne światło może po prostu nie docierać. Przy tym warto pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa lampy powinny być umieszczone jak najwyżej. Oprócz tego inwestorzy powinni zwrócić uwagę na klasę szczelności (IP). Zarówno w przypadku oświetlenia wanny, jak i prysznica dobrze sprawdzi się kinkiet łazienkowy. Emitowane światło powinno być subtelne, a jednocześnie zapewniać dobrą widoczność. Niewątpliwie będzie ono sprzyjać relaksacyjnym wieczornym kąpielom.
Oświetlenie łazienkowe jako element dekoracyjny
Nie ulega wątpliwości, że oświetlenie punktowe to również świetny sposób na stworzenie przytulnej aranżacji. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym punktom świetlnym możemy optycznie powiększyć lub zmniejszyć powierzchnię. Za pomocą efektownych lampek wprowadzimy do łazienki niepowtarzalny nastrój. Bardzo ciekawym a zarazem efektywnym rozwiązaniem jest ukrycie oświetlenia pod osłonami, takimi jak np. podwieszany sufit czy wnęki. Pozwoli to w efektowny sposób wyeksponować walory naszej łazienki. Równie często wykorzystywanym rozwiązaniem jest oświetlenie przypodłogowe. Warto dodać, że w trudnodostępnych miejscach sprawdzą się taśmy LED. Ich montaż nie sprawia najmniejszej trudności – wystarczy je tylko odpowiednio przykleić.
Jaką lampę łazienkową wybrać?
Łazienka to niewątpliwie jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To właśnie w niej wykonujemy codzienną pielęgnację ciała i twarzy. Aby czynności te mogły przebiegać sprawnie, należy zwrócić uwagę na odpowiednio dobrane oświetlenie w łazience. Wysokiej jakości lampy łazienkowe to gwarancja satysfakcji i zadowolenia na długie lata!
W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wybór centralnej lampy sufitowej. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest plafon łazienkowy. Tego rodzaju lampę wyróżnia przede wszystkim prosta forma. Oprócz tego dobrze przylega do sufitu, co sprawia, że jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Występuje w wielu walorach kolorystycznych, dzięki czemu wpasuje się w niemal każdą aranżację wnętrz – począwszy od stylu minimalistycznego, skandynawskiego, industrialnego, aż po klasyczny. Dodatkowo, możemy wybierać spośród różnych kształtów plafonów sufitowych. Najczęściej jednak występują w wersji okrągłej lub prostokątnej. Plafony wykonuje się z różnych materiałów – szkła, metalu, drewna lub tworzyw sztucznych.
Innym, równie popularnym rozwiązaniem są reflektory sufitowe. W zależności od metrażu łazienki możemy wybrać dowolną ilość punktów świetlnych, dzięki czemu pomieszczenie będzie dobrze doświetlone. Dodatkowo sporym udogodnieniem jest możliwość zwracania poszczególnych opraw w dowolnym kierunku. To sprawia, że bez przeszkód doświetlimy dowolny obszar w naszej łazience. Tego typu żyrandole zapewniają doskonałe źródło światła, szczególnie w przypadku dużych powierzchni. Przy tym reflektory sufitowe prezentują się niezwykle elegancko i gustownie. W sklepach dostępne są rozmaite modele i warianty kolorystyczne tego rodzaju lamp. Dzięki temu będziemy mogli wybrać lampę, która doskonale wpasowuje się w aranżację wnętrz.
Oprócz plafonów sufitowych czy lamp reflektorowych możemy z powodzeniem zastosować również lampy wiszące. Bez wątpienia prezentują się one bardzo nowocześnie i elegancko. Nadają pomieszczeniu nieco dekoracyjny efekt. Świetnie sprawdzą się w modnych wnętrzach urządzonych w stylu glamour. Niekwestionowaną zaletą lamp wiszących jest możliwość regulacji długości zawieszenia. Warto jednak mieć na uwadze, że do ich montażu konieczna jest dobra instalacja elektryczna. Tego typu lampy zwykle zwisają dość nisko, stąd też są najbardziej narażone na działanie wilgoci. W takim przypadku z łatwością może dojść do zwarcia, co jest bardzo niebezpieczne.
Oświetlenie punktowe – jakie lampy wybrać?
Do oświetlenia łazienki oraz luster łazienkowych najczęściej wykorzystywane są kinkiety. Najlepiej, gdy tego rodzaju lampa ścienna zamontowana będzie po obu stronach lustra. Dzięki temu nasza twarz będzie odpowiednio doświetlona i unikniemy powstawania niechcianych cieni czy kontrastów. Dobrze, jeśli kinkiet łazienkowy posiada klosz. Warto, aby tego rodzaju lampy były wyposażone w ruchomą ramę, co sprawia, że możemy je zwrócić w konkretne miejsce, np. na twarz czy umywalkę – w zależności od tego, co aktualnie robimy w toalecie. Oprócz tego, kinkiety prezentują się niezwykle gustownie i stylowo. Są doskonałym uzupełnieniem każdej aranżacji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli kinkietów. Z pewnością każdy inwestor znajdzie coś na miarę swoich potrzeb!
Alternatywą dla tradycyjnych kinkietów są taśmy LED. Z powodzeniem mogą być umieszczone za lustrem, na całej jego długości. Niewątpliwie prezentuje się to bardzo okazale i atrakcyjnie. Takie rozwiązanie pozwoli nam uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny. Ponadto, żarówki LED odznaczają się bardzo długą żywotnością, dzięki czemu jest to niezwykle oszczędna opcja. Jako oświetlenie miejscowe dobrze sprawdzą się także oczka sufitowe lub spoty. Wybierając inny odcień punktowych lamp łazienkowych możemy stworzyć ciekawy kontrast, nadający ciekawy wygląd naszej łazience.
Lampy sufitowe – kolor i intensywność światła
Jaką barwę i intensywność światła wybrać, aby osiągnąć optymalny poziom oświetlenia? Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż światło w łazience powinno być nade wszystko wyraziste i mocne. Jego głównym zadaniem jest równomierne rozproszenie, a co za tym idzie zapewnienie maksymalnego poziomu widoczności. Jednocześnie w żadnym stopniu nie powinno być ono męczące dla naszych oczu. Najlepiej, jeśli barwa światła w toalecie będzie naturalna lub przybierze lekko zimny odcień. Bezsprzecznie wpłynie to na komfort użytkowania, szczególnie tuż po przebudzeniu, jak i po zapadnięciu zmroku. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór barwy mieszczącej się w rozpiętości 200-500 LX. Natomiast nieco cieplejsze barwy można z powodzeniem wykorzystać do oświetlenia miejscowego, relaksacyjnego. Doskonale sprawdzą się w przypadku kinkietów ściennych, oczek sufitowych lub spotów umieszczanych w obrębie strefy kąpieli.
Podsumowanie
Wbrew pozorom, toaleta to miejsce, w którym każdy z nas spędza bardzo dużo czasu. Dobrze dobrane oświetlenie łazienkowe to niezwykle istotna kwestia, dlatego aspekt ten warto uwzględnić jeszcze na etapie projektowania pomieszczenia. Odpowiednio skomponowane oświetlenie łazienkowe zapewnia komfort i wygodę użytkowania.
Oczywiście, najważniejsza jest centralna lampa sufitowa, odpowiedzialna za równomierne rozproszenie światła. Tuż obok niej znajdują się wspomagające punkty świetlne, doświetlające obszary, które tego wymagają, takie jak np. lustro. Równie ważne jest oświetlenie stref kąpielowych. Dzięki temu wprowadzimy niepowtarzalny nastrój. Uzupełniające punkty świetlne pomogą nam w wyeksponowaniu walorów naszej łazienki, czyniąc ją prawdziwą ozdobą swojego domu.