Kominek do salonu skandynawskiego – co wybrać?

Nurt skandynawski to jeden z niezmiennie popularnych trendów wnętrzarskich, pozwalających na wygodne urządzenie zarówno niewielkiego mieszkania, jak i sporego domu. Świetnie sprawdza się zwłaszcza do tworzenia przytulnych salonów, w których koncentruje się życie codzienne domowników. Co zrobić, by takie wnętrze stało się jeszcze bardziej nastrojowe i zaciszne? Warto rozważyć wzniesienie w pokoju dziennym kominka.

Jaki rodzaj kominka warto stosować w aranżacjach skandynawskich? Czym powinny być one wykończone, by uzyskać optymalny efekt funkcjonalny i wizualny? O tym opowiemy w dzisiejszym tekście.

Kominek w skandynawskim salonie – do czego się go wykorzystuje?

W pomieszczeniach skandynawskich dba się o to, by przestrzeń była przytulna i nastrojowa. Trudno się zatem dziwić, że jeśli tylko pozwalają na to przepisy, możliwości techniczne i budżet, wielu właścicieli domów w stylu skandynawskim chętnie wznosi w swoich salonach efektowne kominki.

Z jednej strony takie konstrukcje pełnią rolę dekoracyjną, stając się jednym z ważniejszych elementów wystroju. Ponadto przeszklone palenisko pozwala obserwować wesoło trzaskający ogień, co buduje przyjazny klimat i jeszcze większą przytulność wnętrza. A to przydaje się nie tylko w chłodne, jesienno-zimowe wieczory. Kominek to ponadto wydajne i praktyczne źródło ciepła, dzięki któremu można podnieść temperaturę w salonie, ale też w innych częściach domu. Wystarczy wybrać odpowiednią konstrukcję, jak choćby te dostępne na: TrendKominki.pl.

Ogrzewanie kominkiem – czy to się opłaca?

Styl skandynawski stawia na praktyczne rozwiązania. Nowoczesne kominki świetnie wpisują się w tę ideę. Z ich pomocą można bowiem dogrzać nie tylko salon, w którym znajduje się wkład kominkowy, ale też doprowadzić ciepło do innych części domu. Służą do tego choćby kanały dystrybuujące ogrzane powietrze (systemy DGP). Innym wariantem są kominki z płaszczem wodnym, w których pomiędzy ścianami wkładu umieszcza się rurki z wodą, ogrzewającą się podczas spalania drewna w kominku. Taki system podłącza się do głównej instalacji grzewczej w domu, by zasilić grzejniki w gorącą wodę, bez konieczności uruchamiania centralnego pieca. Takie rozwiązanie pozwala również uzyskać ciepłą wodę do celów użytkowych w kuchni lub łazience. A to zapewnia optymalnie wykorzystanie ciepła, powstającego podczas użytkowania kominków, co poprawia komfort, ale też przynosi solidne oszczędności dla gospodarstwa domowego.

Z czego wykonać obudowę kominka do salonu skandynawskiego?

Kominek w stylu skandynawskim wymaga stworzenia odpowiedniej obudowy dla wkładu. Co warto wykorzystać? Nurt ten preferuje naturalne materiały, dlatego też świetnie sprawdza się kominek murowany z cegły lub kamienia, wprowadzający powiew aranżacji rustykalnych. Warto też wspomnieć o tym, że kamień i cegła mocno się nagrzewają, by później długo oddawać ciepło do wnętrza. Niekiedy takie kominki wykańcza się drewnianymi obramieniami oraz półką z tego samego materiału, powyżej drzwiczek.

Innym rozwiązaniem bywają konstrukcje wzniesione z płyt konstrukcyjnych na stelażach. Można do nich przytwierdzić rozmaite materiały okładzinowe, również z naturalnych surowców. Takie rozwiązanie jest niejednokrotnie prostsze w montażu i generuje niższe koszty.

We wnętrzach skandynawskich, mocno uproszczonych i minimalistycznych wiele osób decyduje się na pokrycie płyt wyłącznie warstwą gładzi i pomalowanie ich na kolor wykorzystany w danej przestrzeni. Ewentualnie ożywia się taką konstrukcję detalami z drewna w naturalnym odcieniu, o efektownej fakturze i niedoskonałościach. Sporo inspiracji i pomysłów na wprowadzenie kominków do aranżacji skandynawskich można znaleźć również na stronie: bud-rem.com.pl.

Nowoczesny i klimatyczny kominek skandynawski do salonu

Stylowe kominki to ten rodzaj wyposażenia do modnych wnętrz, który spełnia równocześnie funkcje praktyczne i estetyczne. Jeśli tylko wybierze się odpowiedni wkład oraz zadba o ciekawe wykończenie, takie produkty idealnie dopełniają przestrzenie mieszkaniowe, tworząc w nich klimat i zapewniając przyjemne ciepło. Dzięki niemu salon staje się szczególnie przytulny i przyjazny dla wszystkich użytkowników.

 

Artykuł partnera.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button