Jakie rozróżniamy typy uchwytów do drzwi?

Dobrze dobrane drzwi względem pomieszczeń w domu są czymś bardzo ważnym w kwestii estetyki i dodają sporo uroku do całego wyglądu mieszkania. Z tego względu, często zaleca się, aby drzwi dobierać dopiero po stworzeniu wykończeniówki w domu. Odpowiednie dopasowanie drzwi polega na dopasowaniu ich zarówno do korytarza, jak i do wszystkich pomieszczeń. Wcale więc nie jest to proste zadanie.

Oprócz kształtu drzwi, konieczne jest jeszcze dobranie odpowiednich uchwytów. Warto jest jednak robić to w taki sposób, by wszystko się ze sobą zgrywało. Klamka o kształcie nijak nie pasującym do wyglądu drzwi będzie czymś, co zepsuje cały klimat pomieszczeń i mieszkania.

Rodzaje uchwytów do drzwi

Przed zdecydowaniem się na zakup najlepiej jest zapoznać się ze wszystkimi typami dostępnymi na rynku. Najpopularniejszym w naszym kraju stylem uchwytów są klamki. Zwykły uchwyt w postaci wystającego kawałka materiału, który przeciągamy lekko w dół w celu zwolnienia blokady zamka. Klamki podzielić możemy głównie na te o długim łączonym bądź też osobnym szyldzie.

Oprócz klamek wyróżnić możemy jeszcze gałki. Ten rodzaj nie jest co prawda tak popularny w naszym kraju, ale za granicą już jak najbardziej. Mimo wszystko, u nas też możemy się z nim spotkać. Gałki są uchwytem o kształcie owalnym, którego otwieranie odbywa się za pomocą przekręcenia ich względem własnej osi. Pasują one świetnie do drzwi o kształtach również owalnych bądź do tych w stylu retro. Nie łączmy ich jednak z drzwiami o charakterystyce wzorów kwadratowych.

Z uchwytów rzadziej stosowanych w domach wymienić można jeszcze pochwyty. Ich sposób działania opiera się na pociągnięciu ich do siebie, a następnie blokada się zwalnia.

Jakie rozróżniamy typy uchwytów do drzwi? 2

Klamki do drzwi wewnętrznych

Tutaj można rozpisywać się w nieskończoność, a i tak nigdy nie otrzyma się jednoznacznej odpowiedzi. Są jednak podstawy, które trzeba mieć na uwadze, kupując uchwyty drzwi do wewnątrz. Mianowicie, pierwszą zasadą jest odpowiedni dobór dziur w szyldach i zamka. Drzwi wewnętrzne do pokojów powinny mieć tradycyjny, owalny otwór w szyldzie oraz zwykły klucz, z reguły pasujący do wszystkich pozostałych i tworzący klimat bardziej ozdobny.

Wyjątkiem są drzwi do toalety i łazienki. Tutaj otwór powinien być okrągły, a w nim od wewnętrznej strony umieszczone ma zostać pokrętło, służące do blokady otwarcia. W kwestii materiału, do drzwi wewnętrznych używamy klamek głównie stworzonych z aluminium, posiadających różne kolory. Są one lekkie, tanie oraz dobre jakościowo.

Klamki do drzwi wejściowych

Drzwi, które zapraszają nas do domu od zewnątrz są z reguły dużo masywniejsze od wewnętrznych. Z tego względu, klamka do drzwi zewnętrznych również posiadać musi większe gabaryty. Na półkach sklepowych wystawiane są one na osobnych regałach, więc ciężko w tym wypadku o pomyłkę. Niemniej jednak, poznać można je po długim trzonie, a także sporo większym szyldzie i ciężkości.

Te klamki nie są już robione tylko z aluminium. Posiadają one różnego rodzaju dodatki, takie jak cynk, które znacznie je umacniają.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button