Jak wybrać gramaturę pościeli?

Absolutną podstawą do komfortowego snu jest oczywiście wygodne łóżko oraz materac. Jednak wpływ na jakość snu a także pościel. Zależnie od tego z jakiej tkaniny uszyte są poszwy na kołdrę oraz poduszki, jaką mają strukturę, a nawet wzór czy kolor. Wszystko to wpływa na komfort użytkowania, lecz także na trwałość materiału. Poza jakością materiału, jego rodzajem istotna jest również gramatura pościeli. Jest to inaczej ciężar pościeli, czyli waga jednego metra kwadratowego danego materiału. Waga ta wynika z ilości surowca, którą wykorzystano do produkcji partii tkaniny. Oznacza to zatem, że im wyższa jest gramatura pościeli, tym grubsze są zastosowane nici, a także gęstszy jest splot materiału. Na stronie https://bellastoria.pl/ odnaleźć można pościel najwyższej jakości o zróżnicowanej gramaturze. Dzięki temu dobrać ją można do własnych potrzeb.

Pościel bawełniana – gramatura

Gramatura pościeli wyrażana jest w g/m². Oznacza to, że im wyższa jest gramatura, tym materiał jest cięższy, nici grubsze, a także ciaśniejszy splot. Wiąże się to z większą trwałością materiału, a także jej lepszą jakością. Z jednej strony wyższa gramatura oznaczać może wysoką trwałość. Jednak z drugiej strony materiał staje się wówczas dużo bardziej twardy. Przez to może być podatny na zagniecenia, wszelkie odkształcenia, co jest problematyczne a przechowywaniu oraz praniu. Dlatego wybór gramatury pościeli nie jest prosty. Przyjmuje się jednak że naturalne materiały, takie jak wełna, bawełna lub len mają najlepszą gramaturę wynoszącą od 150 do 180 g/m². Natomiast pościel o wyższej gramaturze, na przykład przekraczającej 250 g/m² jest niezwykle trwała, jednak sztywna, co sprawia, że nie jest komfortowa w użytkowaniu. Dlatego wybór pościeli o bardzo wysokiej gramaturze nie zawsze jest dobrym wyborem. Zwłaszcza w okresie lata, kiedy gramatura pościeli powinna być nieco niższa. Zapewni to komfort snu, a także wysoką elastyczność materiału.

Dlaczego gramatura pościeli jest ważna?

Istnieje kilka typów tkanin przeznaczonych na pościel. Najczęściej wybierana oraz najbardziej cenione jest bawełna. Jest to naturalny materiał, który pozwala regulować temperaturę ciała podczas snu, ale także wilgotność. Gęste oraz grube sploty tkanin są bardzo trwałe, a jednocześnie cieplejsze. Nie należy jednak zapominać o swobodnym przepływie powietrza, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w kontekście potliwości. Ponadto gramatura pościeli wpływa także na rozwój roztoczy, ale także gromadzenie się kurzu i zanieczyszczeń. Materiał o bardzo wysokiej gramaturze może być uciążliwy podczas prania, prasowania. Natomiast zbyt niska gramatura pościeli sprawia, że materiał staje się podatny na uszkodzenia czy przerwanie. Warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego powstaje pościel, jego gramaturę, lecz także w sposób splotu. Może być to na przykład satyna, flanela, kora lub dżersej. Każdy splot oznacza się innymi właściwościami, które także należy uwzględniać w kontekście gramatury pościeli.

 

Artykuł dostarczony przez sponsora.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button