Jak urządzić warsztat majsterkowicza? Krótki poradnik

Zastanawiasz się jak urządzić warsztat majsterkowicza? W poniższym artykule przedstawimy Wam najważniejsze informacje związane z tym zagadnieniem. Na początku skupimy się na wyborze odpowiedniego pomieszczenia, następnie przejdziemy do opisu najważniejszego wyposażenia warsztatu oraz doradzimy, jakie narzędzia i urządzenia warto posiadać w przydomowym warsztacie majsterkowicza. Zapraszamy do lektury!

Odpowiednie miejsce na warsztat majsterkowicza

Przede wszystkim musimy zastanowić się, gdzie możemy urządzić nasz warsztat majsterkowicza. Najczęściej wybieranym miejscem na tego typu przedsięwzięcie jest garaż. W każdym warsztacie najważniejsza jest przestrzeń – wszystkie urządzenia, narzędzia i meble warsztatowe muszą bowiem bez problemu się gdzieś zmieścić. Oprócz tego poruszanie się po warsztacie również musi być swobodne, aby ograniczyć możliwość jakiegokolwiek wypadku. Trudno sobie wyobrazić komfortową pracę w pomieszczeniu, gdzie cały czas musimy nad czymś przechodzić, schylać się, omijać czy w skrajnych przypadkach nawet przeskakiwać! Warsztat musi być również odpowiednio oświetlony – najlepiej, gdy zamontowane są okna sufitowe, przez które mamy dostęp do naturalnego światła. Warsztat musi być wyposażony w dobre lampy sufitowe, a także takie, które zamontowane są przy stanowisku warsztatowym.

Meble warsztatowe

Odpowiednie umeblowanie warsztatu ma za zadanie uporządkować wszystkie przechowywane narzędzia, urządzenia, ich wyposażenie itd. Im więcej regałów, półek, szafek narzędziowych itp. tym lepiej. Dzięki nim będziemy w stanie bez problemu znaleźć konkretne śruby, wkręty czy drobne narzędzia. Warto wyposażyć swój warsztat w haki, na których będziemy mogli powiesić większe urządzania i zyskać dzięki temu trochę miejsca. Najważniejszym meblem dla majsterkowicza jest oczywiście duży stół warsztatowy. Warto kupić lub zbudować taki, który posiada pod sobą szafki i haki, dzięki którym będziemy mieli pod ręką najważniejsze narzędzia, a przy tym nie zmniejszymy sobie miejsca roboczego na blacie.

Jak urządzić warsztat majsterkowicza? Przydatny sprzęt

Jeżeli mamy już miejsce i meble warsztatowe, pora na wypełnienie warsztatu najważniejszymi narzędziami, urządzeniami i maszynami, które umożliwiają obróbkę drewna i metalu. Przede wszystkim zacznijmy od stworzenia podstawowe zestawu narzędziowego, bez którego nie można sobie wyobrazić efektywnej pracy w warsztacie. Wszystkie niezbędne narzędzia i maszyny oferuje między innymi internetowy sklep z narzędziami Jp-Tech.

Jak urządzić warsztat majsterkowicza? Krótki poradnik 2

Podstawowy zestaw narzędzi

Mowa tutaj oczywiście o różnej wielkości młotkach, kombinerkach, śrubokrętach, kluczy itp. Warto zainwestować w gotowy zestaw walizkowy, w którym znajdziemy przeróżnych rozmiarów kluczy nasadowych, grzechotek, przedłużek itp.

Elektronarzędzia

Współcześnie większość osób decyduje się przede wszystkim na elektronarzędzia, ponieważ znacznie ułatwiają i przyspieszają wszystkie prace. Zamiast wkręcać śruby ręcznie, warto kupić specjalną wkrętarkę, przy której nie musimy wkładać praktycznie żadnego wysiłku przy pracy. Do podstawowych elektronarzędzi należą: wiertarki, wkrętarki, szlifierki i ręczne pilarki.

Maszyny do warsztatu majsterkowicza

Zakup maszyn do przydomowego warsztatu wiąże się z większym wydatkiem, dlatego przed ich wyborem powinniśmy dłużej zastanowić się nad tym, jakie prace chcemy wykonywać. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na obróbce drewna, to oczywiście lepiej kupić sprzęt specjalnie do tego przeznaczony. Maszyny do obróbki drewna to przede wszystkim:

 • piły – stołowe, taśmowe, formatowe, ukośnice;
 • szlifierki – taśmowe, trzpieniowe, walcowe;
 • tokarki;
 • frezarki;
 • wyrówniarki i grubościówki.

Wiertarki stołowe - kupuj online!

Jeżeli naszym hobby jest przede wszystkim obróbka metalu, musimy wyposażyć nasz warsztat w solidne maszyny, które będą charakteryzowały się dużą mocą i bezpieczną pracą. Maszyny do obróbki metalu to między innymi:

 • frezarki;
 • giętarki do prętów i rur;
 • gilotyny do blachy;
 • piły do metalu;
 • szlifierki
 • walcarki;
 • gratownice

Zachowaj bezpieczeństwo!

Pamiętajmy, że wszystkie prace warsztatowe musimy wykonywać z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. Najlepiej kupić specjalne ubranie robocze, które zabezpieczy nas przed ewentualnymi skaleczeniami i obiciami. Jeżeli jest to możliwe, nośmy rękawice i okulary ochronne. Jeżeli pracujemy z głośnymi maszynami najlepiej kupić specjalne nauszniki przeciwhałasowe.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł odpowiedział na pytanie: jak urządzić warsztat majsterkowicza i wiecie już, na co zwrócić uwagę. Powodzenia w tworzeniu własnego miejsca pracy!

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button