Deska warstwowa – poznaj jej zalety

Wykończenie podłogi inwestycja, która powinna procentować przez wiele lat. Z tego względu podczas wyboru okładziny warto postawić na estetykę i trwałość. Elegancki efekt przez długi czas zapewni Ci tradycyjne i zarazem ponadczasowe drewno, które jest dostępne na rynku pod postacią wielu produktów o zróżnicowanej specyfice. Czym spośród nich wyróżniają się deski warstwowe i w jakich sytuacjach warto je wybrać?

Deska lita a deska warstwowa

Decydując się na wyłożenie podłogi deskami drewnianymi, prędko natrafisz na podstawowy podział tego typu produktów. Deski lite i warstwowe różnią się przede wszystkim pod kątem konstrukcji, z której wynikają ich właściwości. Model lity powstaje z pojedynczego kawałka szlachetnego surowca, zaś wersja warstwowa może składać się dwóch lub trzech materiałów. Wierzch o grubości około 3-6 mm jest w tym przypadku osadzony na warstwie nośnej z tańszego, lecz równie wytrzymałego gatunku drewna.

Najważniejsze właściwości deski warstwowej

Na pierwszy rzut oka ułożona na podłodze deska warstwowa nie odróżnia się od litej. Zapewnia równie eleganckie i ponadczasowe wykończenie, które może stanowić uniwersalną bazę dla zmieniającej się z biegiem czasu aranżacji wnętrza. Czym zatem wyróżniają się deski warstwowe?

Jak już wspomniano, najistotniejsze cechy desek warstwowych wynikają bezpośrednio z ich konstrukcji. Połączenie dwóch lub trzech warstw różnorodnych gatunków drewna pozwala na osiągnięcie lepszych parametrów niż w przypadku niektórych desek litych. Objawia się to m.in. poprzez zwiększenie funkcjonalności – w przeciwieństwie do swoich litych odpowiedników deski warstwowe w większości doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym.

Niejednolita struktura deski warstwowej w znacznym stopniu wpływa na naturalną „pracę” drewna. Surowiec ma ograniczone możliwości w kwestii kurczenia i rozkurczania włókien, co możesz zaobserwować nawet samodzielnie – deska warstwowa nie skrzypi w charakterystyczny dla drewna litego sposób.

Deski warstwowe możesz zamontować na różne sposoby – ułożenie tzw. posadzki pływającej nie zajmie Ci dużo czasu, zaś zaletą klejenia jest możliwość przeprowadzenia renowacji (aby cyklinowanie przebiegło prawidłowo, deski muszą być trwale przytwierdzone do podłoża). Samodzielnie zdecyduj, która opcja jest dla Ciebie lepsza.

Deska warstwowa – jak wybrać?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja posadzka przez wiele lat zachowa nienaganny wygląd, wybierz produkty najwyższej jakości, takie jak deska warstwowa DLH. Postaw na sprawdzone marki oraz godnych zaufania producentów, którzy opierają swój przemysł na zrównoważonej gospodarce drzewnej i troszczą się o doskonałe parametry surowca wykorzystywanego do produkcji.

Podczas zakupów pamiętaj, aby uwzględnić niewielki zapas desek (zwykle wystarczy dodać około 10% do ilości wykalkulowanej według metrażu). W ten sposób zabezpieczysz się przed stratą materiału podczas prac. Jeżeli zaś planujesz klejenie okładziny na podłożu ogrzewanym, dobierz klej odporny na działanie wysokiej temperatury.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button