Jak oświetlić nowoczesny salon? Praktyczne porady.

Nowoczesny salon jest pomieszczeniem przestronnym, funkcjonalnym i minimalistycznym. Jest to także jedno z najważniejszych miejsc w całym domu – tu nie tylko odpoczywają domownicy, ale również przyjmują gości czy spędzają wolny czas od wszelakich zajęć. Wygodny i funkcjonalny salon to nie tylko stylowe meble i dodatki, ale również odpowiednio dobrane i rozplanowane oświetlenie.

Czym się kierować w doborze oświetlenia do nowoczesnego salonu?

W przypadku salonów o sporym metrażu nie należy ograniczać się tylko do jednego źródła światła. Zacienione rogi w pomieszczeniu nie tylko stwarzają niezbyt estetyczny efekt, ale również sprawiają, że wygląda ono na mniejsze, niż jest w rzeczywistości, dlatego zaplanowanie  odpowiedniego rozmieszczenia punktowego oświetlenia jest tak ważne. W takim przypadku doskonale sprawdzą się lampy sufitowe – https://swiatloistyl.pl/lampy-wiszace-do-salonu, dekoracyjne żarówki w stylu industrialnym oraz nowoczesne kinkiety, nie tylko dobrze doświetlające poszczególne strefy pomieszczenia, ale również nadające mu ciekawego charakteru i estetyki.

Życie w półmroku może być uciążliwe, dlatego też, zanim udamy się do salonu oświetleniowego w celu poszukiwania odpowiedniej lampy, w pierwszej kolejności należy oszacować, jaka ich liczba będzie wystarczająca do oświetlenia salonu. Warto pamiętać także o tym, że w przypadku wykorzystania większej ilości lamp, dla komfortu wzroku niezwykle ważne jest dostosowanie ich jasności do potrzeb.

Planując oświetlenie do salonu, warto pamiętać o wydzieleniu czterech stref oświetleniowych:

  • strefy relaksu – w tym obszarze warto postawić na sprzyjające relaksowi delikatne punkty świetlne;
  • strefy hobby, która niestety jest często pomijana przy planowaniu oświetlenia w salonie. W tej strefie najlepszym rozwiązaniem będą punktowe źródła światła, uruchamiane w czasie czytania książki, grania w gry itp.;
  • strefy jadalni, w której warto postawić na oświetlenie nad stołem w postaci dekoracyjnej żarówki – https://swiatloistyl.pl/zarowki-dekoracyjne – pojedynczej lub kompozycji składającej się z kilku żarówek;
  • strefy dodatkowych punktów świetlnych – każdy salon jest inny, a co za tym idzie wymagania co do praktycznego i estetycznego oświetlenia będą nieco inne. Dodatkowe punkty świetle często pełnią głównie funkcję dekoracyjną – doświetlają regał z książkami, eksponują kolekcję płyt czy oświetlają oryginalny obraz.

Nowoczesne oświetlenie bazuje przede wszystkim na wykorzystaniu elementów metalowych i syntetycznych, w odcieniach bieli, czerni, czasem też metalu czy miedzi. W nowoczesnym salonie niezależnie od formy oświetlenia najlepiej sprawdzają się proste i minimalistyczne rozwiązania, które idealnie łączą w sobie estetykę i funkcjonalność.

Czy nowoczesne żarówki dekoracyjne to dobre rozwiązanie do salonu?

Ozdobne żarówki to rozwiązanie łączące w sobie funkcjonalność i estetykę – idealnie sprawdzą się więc w nowoczesnym salonie, szczególnie ze względu na dostępność ich różnorodnych form i kolorystyki. Takie żarówki pod żadnym pozorem nie powinny być zasłaniane przez klosze. W dużych salonach można zastosować więcej niż jedną żarówkę, tworząc przy ich pomocy ciekawą kompozycję świetlną, która idealnie będzie doświetlała każdy zakamarek pomieszczenia.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button