
Panele fotowoltaiczne są najważniejszym elementem całej instalacji OZE oraz jedynym widocznym z zewnątrz. W zdecydowanej większości przypadków przeprowadza się montaż paneli na dachu budynku, wybierając tę połać, która jest najdłużej nasłoneczniona w ciągu dnia (zwykle południowo-zachodnią). Sam system fotowoltaiczny powinien działać bezawaryjnie przez wiele lat, nie wymagając przy tym żadnych zabiegów konserwacyjnych ze strony użytkownika. Pojawia się jednak pytanie: czy trzeba specjalnie dbać o panele fotowoltaiczne, a jeśli tak, to w jaki sposób? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym artykule, który przygotowaliśmy wspólnie z firmą Sun For You specjalizującą się w montażu fotowoltaiki na terenie województwa dolnośląskiego.
Spis treści
Mycie paneli fotowoltaicznych – czy jest konieczne?
Nie ma potrzeby mycia paneli PV, a już zwłaszcza tych zamontowanych na dachu skośnym. Niektórzy właściciele nieco nadgorliwie decydują się regularnie spłukiwać kurz z modułów, natomiast takie działanie nie przynosi wielkich korzyści. Może być natomiast bardzo ryzykowne, jeśli właściciel zdecyduje się wejść na dach i stąpać po mokrych dachówkach – to grozi wypadkiem!
Fakt, że w okresie wiosenno-letnim panele fotowoltaiczne dość szybko ulegają zabrudzeniu pod wpływem osadzającego się na nich kurzu i pyłków roślinnych. Niewielka warstwa takich zanieczyszczeń obniża sprawność instalacji, natomiast w średniorocznym bilansie ma to marginalne znaczenie. W polskim klimacie, charakteryzującym się deszczowym latem z możliwymi nawałnicami, lepiej jest zostawić bieżące czyszczenie paneli fotowoltaicznych naturze.
Jeśli natomiast chodzi o warunki zimowe, to odradzamy samodzielne usuwanie śniegu i lodu z paneli fotowoltaicznych. Nie dość, że jest to bardzo niebezpieczne, to jeszcze może się skończyć porysowaniem powierzchni ogniw.
Jest wyjątek
Mycie paneli PV może okazać się konieczne w sytuacji, gdy są one silnie zanieczyszczone np. ptasimi odchodami. Takie sytuacje rzeczywiście się zdarzają i trzeba wtedy zareagować. Gruba warstwa odchodów nie zostanie szybko rozpuszczona przez opady deszczu, a w dodatku może spowodować mikroskopijne uszkodzenia powłoki paneli.
Jeśli więc ptaki urządziły sobie „toaletę” akurat w miejscu montażu ogniw fotowoltaicznych, to nie ma siły – trzeba się pozbyć takich zanieczyszczeń. Zalecamy natomiast, aby skorzystać tutaj z usługi świadczonej przez lokalną firmę alpinistyczną, która oferuje m.in. mycie dachów oraz właśnie paneli fotowoltaicznych. Specjaliści szybko usuną zanieczyszczenia, nie uszkadzając przy tym ani samych paneli, ani połaci dachu. Koszt takiej usługi waha się od 10 do 15 złotych za metr kwadratowy.
Rada
Do mycia paneli fotowoltaicznych nigdy nie używamy bardzo twardej wody. W razie potrzeby należy ją wcześniej uzdatnić.
Co z serwisem?
Jeśli montaż paneli fotowoltaicznych został przeprowadzony prawidłowo, a instalacja składa się z markowych elementów wysokiej jakości, to można całkowicie zapomnieć o jej serwisowaniu. Panele nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów konserwacyjnych – nie rdzewieją, nie ulegają odkształceniom, są również bardzo odporne na grad.
Renomowana firma montująca panele fotowoltaiczne zawsze zadba również o to, aby moduły zostały solidnie przytwierdzone do konstrukcji dachu, co eliminuje ryzyko np. przesuwania się paneli względem siebie, nie wspominając już o naruszeniu konstrukcji pod wpływem wiatru.
Komu zlecić montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu? Odpowiedź znajduje się na tej stronie internetowej – https://sunforyou.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-we-wroclawiu/.
Obserwacja jest jak najbardziej wskazana
Pamiętajmy, że nawet najlepsza instalacja fotowoltaiczna, zbudowana z komponentów najwyższej jakości, może ulec awarii – na przykład pod wpływem gwałtownych zjawisk pogodowych, aktów wandalizmu czy złośliwości rzeczy martwych. Dlatego każdy użytkownik otrzymuje dostęp do aplikacji mobilnej, z poziomu której może na bieżąco monitorować pracę systemu fotowoltaicznego.
Jeśli np. zauważymy, że uzyski bardzo spadły pomimo utrzymywania się słonecznej pogody, to warto od razu zareagować i skontaktować się z wykonawcą instalacji OZE. Na miejsce przyjadą specjaliści, którzy ocenią, czy i w jakim zakresie doszło do usterki, a następnie ją usuną.