Dywany zewnętrzne na taras i balkon – jak je wybrać?

Dywany na taras lub balkon dziwią nas coraz mniej, za to coraz większa liczba osób zaczyna dostrzegać w nich olbrzymi potencjał dekoracyjny, ale równię bardzo praktyczne rozwiązanie. Mogą one sprawić, że zarówno taras, jak i balkon, staną się przyjemną, przytulną i ciepłą oazą spokoju, i będziemy mogli poczuć się na nich niemal, jak w salonie. Co jednak warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup dywanu zewnętrznego?

Z czego powinien być wykonany dywan na taras lub balkon?

Dywany tego typu powinny przynajmniej w części być wykonane z materiałów sztucznych. Dzięki temu z jednej strony nie będą one chłonąć wody, z drugiej będą odporne na działanie promieni słonecznych i innych warunków pogodowych. Będą również łatwiejsze w czyszczeniu oraz naprawdę wytrzymałe, co jest absolutnie kluczowe w przypadku dywanów zewnętrznych.

Złym wyborem będzie decydowanie się na materiał naturalny, taki jak wełna. Wiele osób za nimi przepada, jednak jeden deszcz może sprawić, że nie będą one nadawać się do dalszego użytkowania. W skrajnych sytuacjach możemy się na nie zdecydować, jednak tylko w takim przypadku, gdy pogodzimy się z tym, że w praktyce dywan ten będzie na taras lub balkon jedynie wynoszony na daną okazję, po czym zawsze będzie musiał być ściągnięty, niezależnie od pogody – w końcu ta będzie mogła zmienić się bardzo dynamicznie. Jest to więc naprawdę niepraktyczne rozwiązanie.

Nowością są dywany na balkon, które w swoim składzie mają ok. 50% bawełny. Producent gwarantuje, że ich walory użytkowe są identyczne jak tkanych dywanów winylowych tzn. można je prać w pralce i są odporne na różne warunki atmosferyczne. Ten rodzaj dywanów ma również interesującą strukturę, bardzo zbliżoną do dywanów, jakie znamy ze swoich domów. Są przestrzenne, mają widoczne pętelki i są zaskakująco miłe w dotyku.

Jakie funkcje spełnia dywan na tarasie lub balkonie?

Dywany tego typu spełniają bardzo podobne funkcje, jak standardowe, pokojowe dywany. Z jednej strony, sprawiają one, że dana przestrzeń staje się cieplejsza i bardziej przytulna. Jeżeli chcemy chodzić po tarasie lub balkonie boso, również warto zdecydować się na nim na dywan, dzięki czemu w stopy nie będzie nam zimno.

Same dywany to również prawdziwa dekoracja, która może dopełnić pieczołowicie zaaranżowany taras lub balkon, na którym odpoczynek wtedy będzie jeszcze przyjemniejszy.

Dodatkowo podobnie jak inne dywany, mogą one dzielić daną przestrzeń na strefy.

Gdzie ułożyć dywan na tarasie lub balkonie?

Najczęściej dywany umieszczamy pod meblami, na których siedzimy, w kąciku wypoczynkowym, który zaaranżowaliśmy. Innym rozwiązaniem jest postawienie go pod stołem, który będzie tam obecny. Pamiętajmy, że dywan musi się odpowiednio eksponować, dlatego w każdym wypadku musi on wystawać spod stołu czy spod danego mebla, na którym mamy w planach odpoczywać.

Jednocześnie, jeżeli planujemy dywan na niewielki balkon, warto wtedy zdecydować się na długi i wąski dywan, który będzie znajdował się niemal na całej jego powierzchni.

Dopasowanie dywanu do stylu danej przestrzeni

Podobnie jak w przypadku innych dywanów, również dywany zewnętrzne muszą być odpowiednio dopasowane do konkretnej przestrzeni. Jeżeli ma to być strefa odpoczynku, a będą dominować na niej np. meble z palet i klimatyczne oświetlenie, warto zdecydować się na dywany klasyczne lub te w stylu boho.

Jeżeli jednak cała przestrzeleń badzie bardziej nowoczesna, na tarasie za to znajdą się nowoczesne leżaki i jacuzzi, lepszym rozwiązaniem będą nowoczesne dywany zewnętrzne.

W każdym z przypadku nie będziemy mieli jednak problemu z wyborem odpowiedniego modelu, ponieważ oferta sklepów takich, jak Carpets&More, które oferują m.in. dywany zewnętrzne, jest naprawdę bardzo bogata.

Jak kupić dywan zewnętrzny na balkon i taras?

Najważniejsze jest to, aby dywany tego typu były praktyczne i dopasowane do warunków, w których będą musiały funkcjonować. Kluczowy jest materiał, z którego są wykonane, co tak bardzo przekłada się na ich wytrzymałość czy wodoodporność. Tylko takie dywany będą dla nas wygodne, i nie będzie potrzeby ich wiecznego składania i rozkładania. Dodatkowo nie będą one blaknąć i tracić kolorów, co również powinno być bardzo istotne – wtedy dywan dłużej będzie naprawdę estetycznym dodatkiem i dekoracją.

Najłatwiejsze w użytkowaniu są dywany winylowe miękkie, czyli tkane – nie cięte ze sztywnej rolki. Taki dywan możesz nawet uprać w pralce. Jego faktura jest również bardziej szlachetna od dywanów nie tkanych (ciętych), jest bardziej przestrzenna, znacznie mniej “plastikowa” w odbiorze wizualnym, a podłoga na której leży – “oddycha”. Cecha ta sprawia, że zimą ten sam dywan, który służył latem na balkonie, może z powodzeniem funkcjonować w wnętrzu – nawet na podłogach drewnianych.

Na koniec warto oczywiście zwracać uwagę na rozmiar i wygląda dywanu zewnętrznego. Pamiętajmy, że musi być on dopasowany do stylu danej przestrzeni, dzięki czemu będzie mógł stworzyć z nią naprawdę spójną całość.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button