Dlaczego osuszanie domu bywa konieczne i jak je wykonać?

Osuszanie budynków to jeden z tych zabiegów, którego wykonanie czasami jest po prostu koniecznością. Przeprowadza się je różnymi sposobami. Na czym konkretnie polega ten zabieg i kiedy należy się zdecydować na osuszanie domu?

Wilgoć poważnym zagrożeniem

Zarówno w fundamentach, jak i w ścianach może się pojawić wilgoć. Najczęściej jest ona efektem podciągania kapilarnego. Innymi słowy, woda z gruntu powoli przedostaje się w górę budynku. Skąd bierze się woda w gruncie? Jest to efekt rozmaitych zjawisk chemicznych, intensywnych opadów lub obecności wód gruntowych w okolicach fundamentów. W każdym z tych przypadków istnieje poważne zagrożenie, że woda pojawi się w murach. Kiedy dojdzie do identyfikacji wilgoci, osuszanie domu jest już absolutną koniecznością. Jednak profilaktycznie warto przeprowadzić je wcześniej, kiedy tylko okaże się, że ryzyko podciągania kapilarnego rzeczywiście istnieje. Warto w tym miejscu podkreślić, że proces osuszania nie jest skomplikowany ani też bardzo kosztowny. Natomiast poprawnie przeprowadzony, przy zastosowaniu odpowiedniej metody, gwarantuje brak wilgoci aż do końca istnienia budynku.

Dlaczego osuszanie domu bywa konieczne i jak je wykonać? 2

Jak przeprowadza się osuszanie domu?

Przeprowadzenie osuszania zwykle wygląda podobnie, choć procedury mogą przebiegać nieco inaczej w zależności od tego, czy chodzi o fundamenty czy też o ściany. Niemniej jednak w obu przypadkach zastosowanie znajduje tak zwana metoda cięcia. Na czym ona polega?

Pierwszym etapem jest wykonanie precyzyjnego cięcia poziomego. Bardzo ważna jest w tym przypadku dokładność, aby nie doszło do przecięcia przewodów czy też zatrzymania piły przez dowolną przeszkodę w ścianie lub fundamentach. Kiedy dokładne, niewielkie cięcie jest już gotowe, można przejść do tworzenia izolacji. W tym celu do powstałej szczeliny wkłada się cienką płytę izolacyjną, wykonaną z poliestru lub polietylenu. Ta pierwsza posiada włókna szklane, przez co stanowi dodatkowe wzmocnienie fundamentów lub ścian.

Wykonanie cięcia i umieszczenie izolacji w fundamentach i ścianach to kluczowe elementy procesu osuszania domu. Później pozostaje już tylko wykonanie prac estetycznych. Płyta powinna nieco wystawać poza krawędzie ścian, jednak nie bardziej niż na grubość tynku. Następnie wyrównuje się ścianę kładąc odpowiednią warstwę tynku. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wcześniej należy nieco przyciąć płytę.

Kto wykonuje osuszanie domów?

Istnieją firmy wyspecjalizowane w osuszaniu budynków. Warto mieć na uwadze, że procedurze osuszania poddaje się różnego rodzaju nieruchomości. Są to zarówno domy, jak i budynki komercyjne, a nawet zabytkowe. Profesjonaliści wiedzą doskonale, jak dobrać metodę osuszania do rodzaju budynku. Korzystają również z profesjonalnych narzędzi, dzięki którym zabieg daje pożądane efekty, a jego przeprowadzenie jest w pełni bezpieczne. Jak znaleźć dobrą firmę? Najlepiej posłużyć się do tego internetem, w którym można od razu sprawdzić opinie na temat świadczonych usług. Przed podjęciem współpracy z konkretnym wykonawcą zalecamy dokładne omówienie procedury i kosztów związanych z jej przeprowadzeniem.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button